Parametry wpływające na ergonomię pracy z komputerem
Już znasz zasady, według których należy przygotować komputerowe stanowisko pracy, tak aby praca z komputerem nie przynosiła negatywnych skutków dla twojego zdrowia. Możesz zwiększyć komfort pracy z komputerem, dostosowując niektóre parametry urządzeń do twoich własnych predyspozycji, takich jak wzrok, właściwości ruchowe ręki (prawej lub lewej) lub ostrość słuchu.
RGZL6iwdbJgEY1
i0SRn4BAkV_d5e144
Ustawienia monitora
Ważnym parametrem obrazu wyświetlanego na monitorze jest rozdzielczość określona liczbą pikseli w szerokości i wysokości ekranu. Jest to parametr karty graficznej komputera. Już wiesz, co to są piksele i w jaki sposób tworzą one obraz cyfrowy. Możesz określić najlepszą dla twojego wzroku rozdzielczość monitora. Zwróć uwagę, że im wyższa rozdzielczość monitora, tym więcej elementów widzisz na ekranie, ale jednocześnie bardziej męczysz wzrok z powodu ich małych rozmiarów.
Ważne!
Obecne monitory najlepiej pracują w tzw. rozdzielczości natywnej. Oznacza ona liczbę pikseli w szerokości i wysokości ekranu, z jaką została wyprodukowana matryca LCD monitora. Zastosowanie rozdzielczości natywnej w parametrach karty graficznej spowoduje najlepszą jakość wyświetlanego obrazu.
RtAh0WzHtyX2f1
Ćwiczenie 1
Ustaw rozdzielczość ekranu, dostosowując ją do własnych potrzeb. Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiednich funkcji, wybierz przycisk z nazwą systemu operacyjnego, z którego korzystasz, aby uzyskać potrzebne informacje.
Niektóre starsze stanowiska komputerowe wyposażone są w monitory typu CRT, tzn. takie, które wyświetlają obraz za pomocą lampy kineskopowej. Dla tych monitorów należy ustawić parametr karty grafiki określony częstotliwością odświeżania ekranu. Monitory CRT są ciężkie i grube, od dawna ich się nie produkuje. Obraz takiego monitora rysowany jest za pomocą linii pojawiających się z określoną częstotliwością. Parametr ten nazywany częstotliwością odświeżania ma duży wpływ na jakość wyświetlanego obrazu, a więc i komfort twojej pracy. Częstotliwość odświeżania obrazuCzęstotliwość odświeżania monitoraCzęstotliwość odświeżania obrazu – mierzona w HercachHercHercach (Hz) określa, ile razy w ciągu 1 sekundy na ekranie monitora pojawia się nowy obraz. Gdy częstotliwość odświeżania obrazu jest zbyt niska (poniżej 72Hz), twoje oko zarejestruje migotanie obrazu i praca z takim monitorem będzie męcząca. Możesz ją zmienić w ustawieniach systemu operacyjnego. Jeżeli pracujesz przy monitorze CRT, poproś nauczyciela o sprawdzenie i ewentualną zmianę częstotliwości odświeżania monitora.
i0SRn4BAkV_d365e109
W systemie Windows istnieją dwa sposoby ustawienia rozdzielczości ekranu. Zgodnie z pierwszym sposobem:
kliknij przycisk Start, a następnie wybierz Panel sterowania;
R1OQYYC6IUJXU1
w Panelu sterowania znajdź kategorię Wygląd i personalizacja i kliknij w Dopasuj rozdzielczość ekranu;
RUAvpBud8Y3az1
w oknie Rozdzielczości ekranu rozwiń listę rozdzielczości i wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada;
RLiJo73zM1f631
przyciskiem Zastosuj zaakceptuj dokonaną zmianę, a następnie w ciągu 15 sekund kliknij w przycisk Zachowaj zmiany, gdyż w przeciwnym wypadku zostaną przywrócone poprzednie ustawienia monitora;
RV8Q5Ek8kwrOf1
Zgodnie z drugim sposobem:
wywołaj prawym przyciskiem myszy menu kontekstowe pulpitu ekranu, nie wskazując na nim żadnego obiektu;
R1AFpvpngTXzy1
z rozwiniętego menu wybierz Rozdzielczość ekranu;
wykonaj polecenie nr 3 i 4 zgodnie z pierwszym sposobem.
i0SRn4BAkV_d365e131
Aby zmienić rozdzielczość ekranu w komputerach z systemem Ubuntu (Linux), należy:
uruchomić ustawienia systemu, korzystając z odpowiedniej ikony w pasku uruchamiania lub klikając na ikonę w prawym górnym rogu ekranu i wybierając odpowiednią opcję z menu;R72iI640pKV1z1
wybrać opcję Ekrany;R13LbwFgTqkFQ1
rozwinąć menu rozdzielczość i wybrać żądaną wartość;R1Is7akoX9XJD1
kliknąć na przycisk zastosuj;R1P6crT1vgokO1
i0SRn4BAkV_d365e146
Komputery ze starszymi systemami MacOs (komputery firmy Apple) udostępniają możliwość zmiany rozdzielczości ekranu tylko wtedy, gdy do komputera podłączony zostanie dodatkowy monitor – urządzenie wyświetlające obraz, np. rzutnik. Jeżeli komputer korzysta tylko z własnego wyświetlacza, system ustawia rozdzielczość natywną monitora. Wyjątkiem są komputery tej firmy, które nie mają zintegrowanego monitora. Wtedy po podłączeniu monitora możemy ustawić wybraną rozdzielczość – będzie dostępny wybór. Uruchamiamy preferencje systemowe, klikając na ikonę jabłka w lewym górnym rogu ekranu i wybierając z menu odpowiednią opcję lub na ikonę preferencji systemowych w docku (jeśli została tam umieszczona).
R930k4OQCaVRt1
wybieramy opcję monitory;
R1EM4USZbwBiK1
ustawiamy wymaganą rozdzielczość;
RqOsn1NHmgbsZ1
W nowszych systemach Mac OS X (Yosemite, Maverick) dostępne są dwie opcje rozdzielczości:
domyślna dla monitora,
skalowalna.
Po wybraniu opcji skalowalna możemy wybrać żądaną rozdzielczość z listy.
R1MOfd6nwXzqU1
R114ZwVpPaDQB1
i0SRn4BAkV_d5e348
Ustawienia myszy
Do najważniejszych parametrów myszy (urządzenia wskazującego) należą: ustawienie dla osób praworęcznych lub leworęcznych oraz szybkość podwójnego kliknięcia. Ustawienia te w istotny sposób wpływają na komfort pracy użytkownika komputera.
Ćwiczenie 2
Dokonaj modyfikacji ustawień myszy, dostosowując je do swoich potrzeb. Jeżeli nie umiesz zmienić tych parametrów, wybierz system, na którym pracujesz i zobacz miejsce i okno, w którym możesz zmienić te ustawienia.
Ustawienia myszy znajdziesz w ustawieniach systemu.
RfvJlGt2AE72w1
R109jHMY2QUtf1
i0SRn4BAkV_d365e208
Ustawienia myszy znajdziesz w preferencjach systemu.
RvJ8ihpcrhzN01
RaPWV7Pkw88Zh1
i0SRn4BAkV_d5e457
Ustawienia klawiatury
Ustawienia klawiatury powinny być dostosowane do predyspozycji osoby obsługującej komputer. Ustawienia te w istotny sposób wpływają na komfort pracy użytkownika komputera.
Ćwiczenie 3
Ustaw częstotliwość i opóźnienie powtarzania znaków wprowadzanych z klawiatury oraz częstotliwość migotania kursora. Jeżeli nie potrafisz zmienić tych parametrów, wybierz system, na którym pracujesz i zobacz miejsce i okno, w którym możesz zmienić te ustawienia.