Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie cukiernik można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Cukiernik może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
rzemieślnicze zakłady cukiernicze i piekarsko‑ciastkarskie,
restauracje, kawiarnie, hotele (w działach deserowni),
punkty sprzedaży wyrobów cukierniczych,
zakłady wytwarzające trwałe wyroby cukiernicze.
Ponadto może:
Awansować
np. na stanowisko kierownika produkcji, po uzyskaniu doświadczenia zawodowego, kompetencji organizacyjnych oraz w zakresie zarządzania małymi zespołami pracowników.
Doskonalić umiejętności
np. uczestnicząc w branżowych szkoleniach, konferencjach, jak również warsztatach tematycznych dotyczących cukiernictwa, dekoratorstwa cukierniczego oraz lodziarstwa.
Zdobywać nowe
uprawnienia poszerzać kompetencje zawodowe i kwalifikacje cząstkowe poprzez udział w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach pokrewnych.
Otworzyć własną firmę
możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży cukierniczej.
Dalej kształcić się
w branżowej szkole II stopnia lub na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w ramach kwalifikacji SPC.07. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych celem uzyskania dyplomu w zawodzie technik technologii żywności.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie cukiernik na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie cukiernik na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.