Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki

Podsumowanie

  1. Sieć komputerowa to grupa połączonych ze sobą komputerów i innych urządzeń, które mogą pracować samodzielnie lub komunikować się ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów (na przykład korzystania ze wspólnych drukarek czy wspólnego oprogramowania).

  2. Bardzo ważnym urządzeniem w sieci jest serwer. Jest to stale włączony komputer o dużej mocy obliczeniowej, wyposażony w pojemną
    i wydajną pamięć, który oferuje usługi sieciowe innym komputerom w sieci (tak zwanym hostom).

  3. Komunikacja urządzeń w sieci jest możliwa dzięki Protokołowi Internetowemu (w skrócie IP). Jest to zbiór reguł postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności.

  4. Bardzo ważnym zagadnieniem jest zadbanie o bezpieczeństwo w sieci. Służy do tego zapora sieciowa, która filtruje dane wychodzące oraz przychodzące do komputera poprzez sieć. Chroni w ten sposób nasz komputer przed dostępem i działaniami niepowołanych osób z zewnątrz.

classicmobile
Ćwiczenie 1
R53P1NyAEVxT81
Ćwiczenie podsumowujące
Źródło: LEARNETIC SA, licencja: CC BY 4.0.
static
Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida