Pojęcia
Program komputerowy do obróbki plików w formacie PDF
Internetowy sklep firmy Apple
Jeden bajt to 8 bitów.
Symbole, takie jak: spacja, tabulacja, nowa linia.
Bit to najmniejsza ilość informacji, która może przyjąć tylko jedną z dwóch wartości: 0 lub 1.
Mówi o tym, ile razy w ciągu 1 sekundy na ekranie monitora pojawia się nowy obraz.
Szybkość, z jaką procesor wykonuje rozkazy– ilość operacji na sekundę.
Sekwencje znaków za pomocą których można wstawić w dokumencie różne symbole.
Serwis społecznościowy
Łączenie, gromadzenie
Wielokrotne otrzymywanie tej samej wiadomości
Jest to obraz stworzony z wielu fotografii lub ich fragmentów.
Zbiór słów umieszczonych w cudzysłowie w określonej kolejności
Jest to jednostka częstotliwości określająca, ile razy dane zdarzenie następuje w ciągu 1 sekundy.
Język wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.
Protokół przesyłania (usługa udostępniania) dokumentów WWW
Szyfrowana wersja protokołu http
Protokół internetowy pozwalający na odbiór poczty elektronicznej w sposób zapewniający dwukierunkową wymianę informacji pomiędzy skrzynką a programem pocztowym
Tryb przeglądania zasobów sieci bez pozostawiania śladów na komputerze
Urządzenie pozwalające na przyłączenie wielu urządzeń sieciowych (komputery, drukarki, skanery …) do sieci komputerowej o topologii gwiazdy.
Są obiektem wektorowym składającym się z węzłów i łączących je segmentów. Segmenty są łukami o różnej krzywiźnie. Można dokonać edycji krzywej - zmienić krzywiznę segmentu, przesuwając punkty kontrolne węzłów.
Kontakty zebrane na jednej liście dostępne pod jednym adresem e‑mail
Jest modelem barw opracowanym dla potrzeb wykonywania wydruków. Barwę uzyskuje się dzięki światłu odbitemu od zadrukowanej powierzchni. Model oparty jest na kolorach dopełniających barwy w modelu RGB: turkusowym (Cyjan), purpurowym (Magenta), żółtym (Yellow) oraz na kolorze czarnym (blacK). Poprzez nakładanie tych kolorów na powierzchni wydruku uzyskuje się dowolne barwy. W wyniku zmieszania trzech kolorów (C, M i Y) powstaje kolor czarny. W praktyce uzyskuje się kolor ciemnobrunatny. Istnieje więc konieczność dodania koloru czarnego (K) w celu uzyskania głębokiej czerni.
Najbardziej odzwierciedla sposób widzenia kolorów przez człowieka i dlatego jest bardzo często wykorzystywany przez popularne programy do edycji grafiki rastrowej. Barwy powstają poprzez dodanie czerni i bieli do podstawowej palety kolorów. Skrót HSV oznacza: H – Kolor/Odcień (Hue), S – Nasycenie (Saturation), V – Wartość (Value). Ostatni parametr dotyczy jasności uzyskanej barwy.
Jest modelem barw stworzonym dla potrzeb obrazu wyświetlanego na ekranie monitora komputera, tabletu lub smartfonu, każdym wyświetlaczu LCD lub telewizora. Barwa tworzona jest w wyniku emisji światła (np. w monitorach). Składa się z trzech podstawowych kolorów: czerwonego (Red), zielonego (Green) i niebieskiego (Blue). Całą paletę barw uzyskuje się w wyniku zmieszania tych trzech składowych kolorów w różnym stopniu intensywności. Zmieszanie wszystkich trzech kolorów o maksymalnym nasyceniu powoduje powstanie koloru białego. Często do modelu RGB dołączany jest współczynnik oznaczający stopień przezroczystości. Prezentowany jest on za pomocą symbolu litery A (RGBA).
Urządzenie, które koduje informacje cyfrowe, tak by mogły być przesyłane w wybranym medium transmisyjnym, a także dekoduje odbierane dane.
Klient poczty elektronicznej firmy Mozilla
W dokumencie tekstowym obszar u góry strony, w obrębie górnego marginesu. Tekst umieszczony w obszarze nagłówka, powtarzany jest na kolejnych stronach dokumentu.
Program do czytania artykułów z grup dyskusyjnych
Status informujący o braku dostępności Internetu
Oznaczenie wiadomości
Format używany do udostępniania ostatecznej wersji dokumentów
Sklep internetowy firmy Google
Rozdzielczość drukowanego obrazu oznacza liczbę drukowanych punktów przypadających na jednostkę długości obrazu. Długość jest liczona w calach. Jednostką rozdzielczości obrazu wydrukowanego jest dpi. Skrót dpi oznacza liczbę punktów przypadającą na 1 cal długości obrazu: d: dots (punkty), p: per (na), i: inch (cal). Rozdzielczość 1200 dpi oznacza, że na długości 1 cala (ok. 2,5 cm) obrazu znajduje się 1200 wydrukowanych punktów.
Rozdzielczość obrazu wyświetlanego na ekranie oznacza liczbę pikseli przypadających na jednostkę długości obrazu. Długość obrazu również jest liczona w calach. Jednostką rozdzielczości obrazu wyświetlanego na ekranie jest ppi. Skrót ppi oznacza liczbę pikseli przypadającą na 1 cal długości obrazu: p: pixels (piksele), p: per (na), i: inch (cal).
To najmniejszy obszar dysku twardego, w którym można zapisać dane.
Osoba zajmująca się wysyłaniem spamu (niechcianej korespondencji)
Niepożądane wiadomości o rozwoju akcji filmu, spektaklu, powieści itp.
To program odpowiadający za poprawne działanie urządzenia, umożliwia sterowanie urządzeniem z poziomu systemu operacyjnego.
W dokumencie tekstowym obszar u dołu strony, w obrębie dolnego marginesu. Tekst umieszczony w obszarze stopki powtarzany jest na kolejnych stronach dokumentu.
Wybór grupy dyskusyjnej do przeglądania jej zasobów
Określone miejsce, do którego zostanie przesunięty kursor tekstowy po użyciu klawisza tab.
Rodzaj niestosownego zachowania (prowokowanie, obrażanie) podczas korzystania z grup dyskusyjnych
Ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych
Uniwersalny system kodowania w pełni kompatybilny z ASCII.
Aplikacje (programy, narzędzia) dostępne w sieci internetowej
Klient pocztowy firmy Microsoft
Sklep internetowy firmy Microsoft
Tekst umieszczony w nawiasach ostrych będący częścią składni języka HTML.