Pojęcie i rodzaje systemów operacyjnych
W rozdziale tym zapoznasz się z pojęciem i rodzajami systemów operacyjnych.
Uruchom komputer i rozpoznaj system operacyjny zainstalowany na twoim komputerze.
Abyś mógł poprawnie rozpoznać zainstalowany w twoim komputerze system operacyjny, porównaj go z przedstawionymi poniżej ekranami powitalnymi najpopularniejszych systemów komputerowych.
Co to jest system operacyjny?
Już wiesz, że komputer rozróżnia tylko dwie wartości oznaczane jako „0” i ***”1”***. Dla nas porozumiewanie się z komputerem za pomocą dwóch znaków byłoby bardzo trudne. Dlatego potrzebny jest mechanizm, dzięki któremu będzie możliwe porozumiewanie się z komputerem za pomocą języka zbliżonego do ludzkiego. W komputerze tę funkcję spełnia zbiór programów nazwany systemem operacyjnymsystemem operacyjnym. Bez niego komputer nie wykona żadnego działania.
Równie ważnym jak komunikacja z człowiekiem, a może nawet ważniejszym, zadaniem systemu operacyjnego jest zapisywanie plików na dysku, czyli tak zwane zarządzanie dyskami. Do działań takich zalicza się: zapisywanie, kopiowanie, usuwanie, rozmieszczanie, czy też uruchamianie plików.
Rodzaje systemów operacyjnych
Obecnie najbardziej popularnymi systemami operacyjnymi instalowanymi w komputerach są:
MS Windows, Mac OS, Linux, Android. Producenci systemów operacyjnych oznaczają je specjalnymi symbolami graficznymi.
Dopasuj poniższe symbole do nazw systemów.
Systemy operacyjne są nieustannie ulepszane przez producentów i zastępowane nowszymi wersjami. Możesz pracować z takimi komputerami, które mają zainstalowane systemy tego samego producenta, ale wyglądają inaczej. Większość współczesnych komputerów pracuje pod kontrolą systemu MS Windows, Mac OS X lub darmowego systemu Linux.
System Mac OS X, opracowany przez firmę Apple, jest przeznaczony dla komputerów Macintosh produkowanych przez tę firmę.
Systemy operacyjne Android, Windows Phone i iOS są przeznaczone przede wszystkim dla urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony.
Więcej informacji na temat systemów operacyjnych uzyskasz tutajtutaj.
Ekran użytkownika
Po uruchomieniu komputera, wybraniu użytkownika, który jest ci przypisany i zalogowaniu się do systemu operacyjnego wita cię znajomy wygląd ekranu. Możesz na nim uporządkować wszystkie elementy, tak aby sprawnie dotrzeć do potrzebnych dokumentów i programów.
Wyobraź sobie, że jesteś projektantem systemu. Wybierz elementy z dostępnej bazy, które chcesz umieścić na ekranie twojego komputera.
Wygląd tego ekranu w znacznym stopniu zależy od ciebie. Jednak są na nim elementy ściśle związane z wykorzystywanym systemem operacyjnym. W zależności od niego ekran może nazywać się pulpitem lub biurkiem. Wybierz odpowiedni przycisk i obejrzyj, jak wygląda ekran w wybranym systemie operacyjnym.
Windows 7Windows 7
Windows 8.1Windows 8.1
UbuntuUbuntu
Mac OS XMac OS X
Windows 10Windows 10
System operacyjny to program, który umożliwia ci porozumiewanie się z komputerem. Jest wiele systemów operacyjnych, ale ich podstawowe funkcje są podobne.