Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Kodowanie arytmetyczne

Polecenie 1

Zapoznaj się z prezentacją przedstawiającą proces kodowania arytmetycznego.

RMtb1an6esCkX1
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Zapisz notatkę, w której zawrzesz najważniejsze informacje przedstawione w prezentacji.

Polecenie 3

Wykonaj ćwiczenia sprawdzające twoją wiedzę.

1
Pokaż ćwiczenia:
RIlRcON0rbXI72
Ćwiczenie 1
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
R3woZzxsUakyW2
Ćwiczenie 2
Wskaż poprawne zdanie Możliwe odpowiedzi: 1. Kompresja bezstratna to taka, która nie zmienia rozmiaru pliku., 2. Kompresja bezstratna to taka, która po skompresowaniu umożliwia dekompresje do postaci wejściowej., 3. Kompresja stratna to taka, która polega na utracie istotnych informacji., 4. Kompresja stratna to taka, która po skompresowaniu umożliwia dekompresje do postaci wejściowej., 5. Kompresja stratna to taka, która nie zmienia rozmiaru pliku.
RawXo7pxi8Euo2
Ćwiczenie 3
Zaznacz opisy kodowań odpowiednimi kolorami. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest to, że w trakcie jego wykonywania tworzone jest drzewo binarne Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest to, że w trakcie jego wykonywania logarytmujemy sumy częściowe prawdopodobieństw wystąpienia znaków. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest to, że w trakcie jego wykonywania wchodzimy w coraz mniejsze przedziały prawdopodobieństwa i jako wynik kodowania podajemy pojedynczą liczbę.
2
Ćwiczenie 3
RdoaljBAn4pOS
Dopasuj opisy kodowań do odpowiedniej grupy. Kodowanie Huffmana Możliwe odpowiedzi: 1. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania wchodzimy w coraz mniejsze przedziały prawdopodobieństwa i jako wynik kodowania podajemy pojedynczą liczbę., 2. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania tworzone jest drzewo binarne., 3. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania logarytmujemy sumy częściowe prawdopodobieństw wystąpienia znaków. Kodowanie Shannona Możliwe odpowiedzi: 1. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania wchodzimy w coraz mniejsze przedziały prawdopodobieństwa i jako wynik kodowania podajemy pojedynczą liczbę., 2. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania tworzone jest drzewo binarne., 3. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania logarytmujemy sumy częściowe prawdopodobieństw wystąpienia znaków. Kodowanie arytmetyczne Możliwe odpowiedzi: 1. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania wchodzimy w coraz mniejsze przedziały prawdopodobieństwa i jako wynik kodowania podajemy pojedynczą liczbę., 2. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania tworzone jest drzewo binarne., 3. Charakterystyczne dla algorytmu realizującego to kodowanie jest, że w trakcie jego wykonywania logarytmujemy sumy częściowe prawdopodobieństw wystąpienia znaków.
R1NpHvMp1vjVe3
Ćwiczenie 4
Wskaż wszystkie NIEpoprawne zdania. Możliwe odpowiedzi: 1. Kodowanie arytmetyczne w praktyce pozwala nam zakodować całą wiedzę ludzkości na dowolnie małej powierzchni., 2. Kod Graya umożliwia kompresowanie wiadomości., 3. W kompresji bezstratnej jesteśmy w stanie uzyskać wiadomość wejściową po zdekodowaniu., 4. Kodowanie Shannona zawsze generuje optymalne długości słów kodowych.
RqnyqFfBtsg4R3
Ćwiczenie 5
Zaznacz prawdziwe zdanie Możliwe odpowiedzi: 1. Kodowanie zawsze powoduje kompresje, 2. Kod prefiksowy stosuje się aby można było jednoznacznie dekodować wiadomości, 3. W kompresowaniu istotne jest to, żeby czytający nie był w stanie odczytać naszej wiadomości.