Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Na podstawie prezentacji multimedialnej wynotuj podobieństwa i różnice w plastycznych interpretacjach Wyspy umarłych Arnolda Böcklina,

RDSSIGyw6Qc51
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Podaj, które z dzieł nawiązujących do najsłynniejszego obrazu Arnolda Böcklina uważasz za najbardziej interesujące? Uzasadnij swoją odpowiedź.

R16SyzJqjrBaw
(Uzupełnij).
R1OLC2hxBEgzq1
Prezentacja.
1
Ćwiczenie 1

Przypomnij sobie utwór Kazimierza Przerwy‑Tetmajera Wyspa umarłych zamieszczony w sekcji „Przeczytaj”. Wynotuj motywy, które pozwalają stwierdzić, że poeta inspirował się obrazem Wyspa umarłych Arnolda Böcklina.

RW0mv3lFnX3ZC
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 2

Wskaż w wierszu Kazimierza Przerwy‑Tetmajera elementy, które nie widnieją na obrazie Arnolda Böcklina. W jakim celu zostały wprowadzone przez poetę?

Wypisz z wiersza Kazimierza Przerwy‑Tetmajera elementy, które nie znajdują się na obrazie Arnolda Böcklina. Odpowiedz, w jakim celu zostały wprowadzone przez poetę?

RgH2r2A0dTCqe
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 3

Za pomocą jakich środków językowych poeta oddał nastrój obrazu? W swojej odpowiedzi odwołaj się do konkretnych fragmentów wiersza.

RgH2r2A0dTCqe
(Uzupełnij).
Praca domowa

Stwórz własną – literacką, plastyczną, muzyczną bądź filmową – interpretację obrazu Arnolda Böcklina Wyspa umarłych

Słownik

akwaforta
akwaforta

(wł. acquaforte – mocna woda, czyli kwas azotowy) technika graficzna, polegająca na wykonaniu metalowej formy za pomocą trawienia kwasem