Prezentacja zawodu cieśla
Rozwój budownictwa nie tylko w Polsce, ale i całej Europie powoduje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w różnych dziedzinach. Zawód cieśli należy do grupy zawodów deficytowych, w którym nie będzie trudności ze znalezieniem pracy, ponieważ zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.
Zawód cieśli wiąże się z obróbką drewna i materiałów drewnopochodnych. Do zadań cieśli należy wykonywanie oraz remont i rozbiórka różnych konstrukcji drewnianych występujących w obiektach budowlanych jak więźby dachowe czy konstrukcje ścian i stropów. Ponadto będzie on przygotowywał na budowie szalunki dla elementów betonowych i żelbetowych oraz stemplowania. W swojej pracy cieśla korzysta z różnych urządzeń do obróbki drewna. Jego praca ma charakter zespołowy gdyż wymaga współpracy z innymi cieślami i pracownikami budowy. Cieśla musi znać rodzaje stosowanych w swojej pracy materiałów, ich wady i zalety aby określić ich przydatność do wykonania różnych konstrukcji. Ponadto do jego obowiązków należy zabezpieczania elementów drewnianych przed działaniem czynników atmosferycznych, korozją biologiczną i ogniem. Powinien również znać odpowiednie materiały łączące typu: gwoździe, śruby, sworznie, pierścienie, klamry, wkładki zębate itp. Znajomość różnych sposobów łączenia drewna jest dla cieśli umiejętnością kluczową.
Cieśle mają możliwość zatrudnienia w:
- firmach budowlanych zajmujących się wykonawstwem konstrukcji drewnianych,
- firmach budowlanych zajmujących się wykonywaniem konstrukcji monolitycznych betonowych i żelbetowych,
- firmach handlowych,
- firmach zajmujących się konserwacją obiektów zabytkowych.
W związku z możliwościami podjęcia zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej znajomość języka obcego ma dla pracodawców, oraz dla samych pracowników coraz większe znaczenie. Przekazujemy więc uczniom polskich szkół, oraz ich nauczycielom e- zasoby do nauki języka obcego w zawodzie Cieśla.
Celem ogólnym e‑zasobu jest zapoznanie się z angielskojęzyczną terminologią związaną z:
- wykonywaniem konstrukcji drewnianych,
- wykonywaniem form i deskowań elementów betonowych i żelbetowych,
- wykonywaniem remontów i rozbiórek konstrukcji drewnianych.
Cele i efekty kształcenia e‑zasobu w zawodzie Cieśla
1. Uczeń posługuje się zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), w języku angielskim.
2. Uczeń interpretuje wypowiedzi w języku angielskim.
3. Uczeń analizuje i interpretuje instrukcje angielskojęzyczne.
4. Uczeń formułuje krótkie i zrozumiałe wypowiedzi oraz teksty pisemne w języku angielskim umożliwiające komunikowanie się w środowisku pracy.
5. Uczeń korzysta z angielskojęzycznych źródeł informacji.
Słowa kluczowe e‑zasobu w zawodzie Cieśla
belka, zastrzał ślepy, pułap, deska, deskowanie, krążyna, dłuto, dłutowanie, jętka, wiązar, świder ręczny, ciosanie, otwornica, strug, wyrzynarka, pilarka, frezowanie, frezarka, dłutarka, rygiel, łacenie, sworzeń, stemplowanie, szalowanie, struganie
Nazwa kwalifikacji | Tytuł modułu | Liczba godzin |
BD.11. Wykonywanie robót ciesielskich | 1. Wykonywanie konstrukcji drewnianych. | 6 |
2. Wykonywanie form i deskowań elementów betonowych i żelbetowych. | 6 | |
3. Wykonywanie remontów i rozbiórek konstrukcji drewnianych. | 6 |