Przeczytaj
Narząd wzroku tworzy para oczu umieszczona z przodu głowy w oczodołach – to jeden z najważniejszych i najbardziej złożonych narządów zmysłów, za którego pośrednictwem odbieramy ponad 80% docierających do nas informacji.
Elementy budowy narządu wzroku
Główną częścią narządu wzroku jest gałka oczna, umieszczona na tłuszczowej wyściółce w oczodole. Oczodół stanowi jamę kostną, której ściany tworzy siedem kości twarzoczaszki. Z przodu gałkę oczną osłania powieka, należąca do narządów dodatkowych oka.
Większą część gałki ocznej wypełnia przezroczysty żel zwany ciałem szklistymciałem szklistym. Składa się on w 98% z wody oraz w 2% z kwasu hialuronowego (utrzymującego cząsteczki wody) i włókien kolagenowych, które odpowiadają za galaretowatą konsystencję. Ciecz znajduje się pod ciśnieniem, dzięki czemu gałka oczna zachowuje kulisty kształt.
Ścianę gałki ocznej tworzą trzy różnie zbudowane błony:
zewnętrzna błona włóknista;
środkowa błona naczyniowa;
wewnętrzna błona nerwowa, zwana siatkówką.
Zewnętrzna błona włóknista
Błona zewnętrzna – włóknista – zawiera liczne włókna kolagenowe i dzieli się na dwie części. W przedniej części gałki ocznej błona ta tworzy rogówkę, która jest cienka i przezroczysta. Odpowiada ona za ochronę gałki ocznej oraz skupianie i załamywanie światła, co ma szczególne znaczenie dla ostrości widzenia.
Rogówka jest silnie unerwiona, dlatego reaguje bólem i łzawieniem na dotyk i ciała obce. W tylnej części gałki ocznej zewnętrzna błona włóknista przechodzi w grubszą, nieprzezroczystą twardówkę, która tworzy sztywny, elastyczny szkielet gałki ocznej i chroni ją przed urazami. Twardówka ma kolor białawy (dlatego nazywana jest białkiem oka), który wraz z wiekiem zmienia się i przechodzi z białawoniebieskiego u dzieci w żółtawobiały u osób starszych.
Środkowa błona naczyniowa
Pod zewnętrzną błoną włóknistą leży błona środkowa – naczyniowa. Składa się ona z trzech części:
przedniej – tęczówki;
środkowej – ciała rzęskowego;
tylnej – naczyniówki.
TęczówkaTęczówka zbudowana jest z luźnej tkanki łącznej i zawiera pigment – melaninę. Barwnik ten pochłania światło, co zapobiega jego odbiciu wewnątrz gałki ocznej oraz nadaje tęczówce barwę.
Dzieci rodzą się zazwyczaj z niebieskimi oczami. Dopiero ok. 1 roku życia ustala się ilość zawartego w tęczówce pigmentu, który nadaje oczom ostateczny kolor. Gdy stężenie pigmentu jest małe, oczy mają kolor jasny, gdy duże – ciemny. Melanina to niejedyny czynnik odpowiedzialny za kolor oczu. Im krótsza fala świetlna padająca na tęczówkę, tym większemu ulega rozproszeniu – światło niebieskie rozpraszane jest bardziej niż światło czerwone, dlatego tęczówka przybiera takie kolory jak niebieski, zielony i brązowy.
U albinosów nie jest wytwarzana melanina, a nabłonek barwnikowy siatkówki nie absorbuje większości światła. Odbija się ono z powrotem w kierunku tęczówki i źrenicy, gdzie oświetla naczynia krwionośne – powoduje to, że oczy przybierają kolor czerwony lub różowy. Podobne zjawisko zachodzi w przypadku robienia zdjęć z użyciem lampy błyskowej: gdy zbyt intensywne światło jest tylko częściowo pochłaniane, a reszta ulega odbiciu, na fotografii powstaje tzw. efekt czerwonych oczu.
Obecne w tęczówce naczynia krwionośne zaopatrują komórki tej tkanki w tlen i substancje odżywcze.
W centralnej części tęczówki znajduje się okrągły otwór – źrenica, przez którą dostają promienie świetlne. Wielkość źrenicy jest regulowana przez tęczówkę, zaopatrzoną w mięśnie gładkie, których praca nie podlega naszej woli. W zależności od intensywności światła mięśnie te kurczą się lub rozluźniają, regulując w ten sposób wielkość źrenicy, a tym samym ilość wpuszczanego do oka światła. Źrenica powiększona 4‑krotnie zwiększa 16‑krotnie ilość światła docierającego do wnętrza oka.
Wielkość źrenicy zależy również od emocji: strachu, zdenerwowania, smutku czy zmęczenia.
Środkowa część błony naczyniowej to ciało rzęskoweciało rzęskowe, którego najważniejszą część stanowi mięsień rzęskowy. Na jego włóknach (więzadłach), układających się podobnie jak szprychy w kole roweru, zawieszona jest soczewka. Jest ona dwuwypukła, przezroczysta, elastyczna i nie zawiera naczyń krwionośnych, a jej grubość zależy od stanu akomodacji. Skurcze mięśnia rzęskowego umożliwiają zmiany kształtu soczewki, co pozwala na ostre widzenie obrazów z bliska i z daleka. Więcej na ten temat przeczytasz tutajtutaj.
Ciało rzęskowe przechodzi w tylną część błony zwaną naczyniówką. Zawiera ona nerwy, komórki barwnikowe oraz naczynia krwionośne, które zaopatrują zewnętrzną część siatkówki w substancje odżywcze i tlen, a odprowadzają produkty przemiany materii. Płynąca w nich krew zabiera również ciepło z siatkówki, działając jak klimatyzator oka.
Wewnątrz gałki ocznej znajdują się trzy komory: tylna i przednia komora gałki ocznej oraz komora ciała szklistego. Przednia komora gałki ocznej leży między rogówką a tęczówką, tylna zaś za tęczówką, otoczona przez ciało szkliste, soczewkę i ciało rzęskowe. Obie komory wypełnione są wodnistą cieczą produkowaną przez ciało rzęskowe, zawierającą substancje odżywcze dla oka.
Wewnętrzna błona nerwowa – siatkówka
Trzecia błona gałki ocznej to siatkówka.
Siatkówka otacza bezpośrednio gałkę oczną i stanowi błonę światłoczułą, w której są nierównomiernie rozmieszczone komórki światłoczułe: czopki i pręciki. Różnią się one położeniem na siatkówce, wrażliwością, aktywnością i pełnią inne funkcje w procesie widzenia.
Porównanie pręcików i czopków
Pręciki | Czopki |
---|---|
ok. 120 mln | ok. 6 mln |
Położone głównie w części obwodowej siatkówki. | Położone głównie w części środkowej siatkówki. |
Zawierają barwnik światłoczuły – rodopsynę. | Zawierają barwnik światłoczuły – jodopsynę. |
Wolno reagują na światło. | Szybko reagują na światło. |
Odpowiedzialne za widzenie kształtu i ruchu, nawet | Odpowiedzialne za rozróżnianie barw i szczegółów, |
W środkowej części siatkówki, gdzie skupiane są promienie świetlne wpadające do oka prosto i równolegle, znajduje się miejsce najbardziej ostrego widzenia, zwane plamką żółtą. Występuje tu największa liczba czopków, dlatego plamka żółta charakteryzuje się ogromną wrażliwością na światło i barwy.
Zawarte w czopkach i pręcikach barwniki światłoczułe rozkładają się pod wpływem światła. Powoduje to zamianę bodźca świetlnego w bodziec nerwowy, który przekazywany jest nerwem wzrokowym do ośrodków wzroku w płacie potylicznym kory mózgowej.
Nerw wzrokowy przekazujący impulsy elektryczne wychodzi z tylnej części siatkówki – tarczy nerwu wzrokowego. Znajduje się tam miejsce całkowicie pozbawione komórek światłoczułych, zwane plamką ślepą.
Test na istnienie plamki ślepej. Polega na spojrzenie na rysunek i wykonaniu kolejno czynności. Na rysunku po lewej stronie widoczny jest mały, czarny znak plus. Po prawej stronie - mała, czarna kropka.
Czynności, które należy wykonać:
1. zasłonić lewe oko;
2. popatrzeć na krzyżyk z odległości ok. 25 cm;
3. powoli skracać odległość.
Istnienie plamki ślepej (zniknięcie kropki) zauważamy przy odległości ok. 15 cm.
Ochrona gałki ocznej
Gałki oczne, jako szczególnie delikatne i wrażliwe, są chronione przez oczodół, powieki górną i dolną, gruczoły łzowe oraz spojówki. Struktury te tworzą aparat ochronny gałki ocznej – chroni on oko przed uszkodzeniami mechanicznymi, wnikaniem drobnych ciał stałych oraz drobnoustrojów, a także nawilża i oczyszcza.
Element aparatu ochronnego gałki ocznej | Cechy charakterystyczne | Funkcja |
---|---|---|
Brwi | Krótkie, gęste włosy, rosnące na łukach nadoczodołowychłukach nadoczodołowych. | Brwi chronią oczy przed potem spływającym z czoła (czasem też przed deszczem i krwią); |
Rzęsy | Krótkie włosy wyrastające na przedniej powierzchni powiek. Do mieszków rzęs uchodzą gruczoły łojowe Zeissa. | Rzęsy zatrzymują cząsteczki pyłu i kurzu; wytwarzane przez gruczoły Zeissa lipidy wchodzą w skład filmu łzowegofilmu łzowego. |
Powieki: górna i dolna | Fałdy skórne, których ruchy w górę i w dół zamykają i otwierają oko. Pod skórą znajdują się mięśnie powiek, a pod nimi tkanka łączna zbita, zwana tarczką, zawierająca gruczoły tarczkowe Meiboma. | Powieki rozprowadzają po powierzchni rogówki łzy, oczyszczając i nawilżając gałkę oczną, |
Spojówka | Przezroczysta błona śluzowa pokrywająca wewnętrzną powierzchnię powiek oraz przednią część gałki ocznej – rogówkę. Jest wyposażona w gruczoły wydzielające śluz. | Śluz nawilża powierzchnię gałki ocznej: jego główny składnik – mucynamucyna – jest jednym ze składników filmu łzowego. |
Narząd łzowy | Składa się z gruczołu łzowego, kanalików łzowych, woreczka łzowego oraz przewodu nosowo‑łzowego. . | Narząd łzowy odpowiada za wytwarzanie łez oraz ich odprowadzanie do jamy nosowej. Łzy m.in. oczyszczają i nawilżają powierzchnię gałki ocznej; |
Więcej na temat narządów dodatkowych oka i ich funkcji przeczytasz tutajtutaj.
Słownik
(łac. accomodatio – przystosowanie) proces zmiany kształtu krzywizny soczewki i jej mocy skupiającej w wyniku obserwacji przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od oczu
pierścieniowata część błony naczyniowej produkująca wodnisty płyn, wypełniający komory oka. Połączona jest z soczewką przez mięsień rzęskowy, którego skurcze umożliwiają zmianę kształtu soczewki i widzenie obrazów z różnych odległości
galaretowata substancja wytwarzana przez ciało rzęskowe, wypełniająca przednią część jamy oka i utrzymująca kulisty kształt gałki ocznej
cienka powłoka gałki ocznej, która składa się z trzech warstw utworzonych z białka mucyny (warstwa wewnętrzna), wody (warstwa środkowa) i lipidów (warstwa zewnętrzna). Film łzowy pełni złożone funkcje, m.in. nawilża i odżywia rogówkę, eliminuje jej naturalne nieregularności w celu utrzymania gładkiej powierzchni optycznej, pozwala na regularne usuwanie zanieczyszczeń, ułatwia ruchy gałki ocznej i powiek
inaczej łuki brwiowe; zgrubienia kostne u człowieka nad oczodołami, niedochodzące do kości jarzmowych
gęste białko mające powinowactwo do wody przylegające bezpośrednio do powierzchni gałki ocznej, tworzące wewnętrzną warstwę filmu łzowego
tylna część błony środkowej między twardówką a siatkówką zawierająca liczne naczynia krwionośne
łączy oko z mózgiem, przesyłając impulsy nerwowe z siatkówki do ośrodków wzrokowych w płacie potylicznym kory mózgowej
obszar na siatkówce pozbawiony komórek światłoczułych. Występuje w miejscu, gdzie wypustki komórek zwojowych tworzą tarczę nerwu wzrokowego
najgęstsze skupienie w siatkówce elementów światłoczułych – czopków; miejsce najwyraźniejszego widzenia barwnych obrazów
obszar w przedniej części oka ograniczony tylną powierzchnią rogówki, powierzchnią tęczówki i soczewką na obszarze źrenicy, wypełniony wodnistą cieczą produkowaną przez ciało rzęskowe
przejrzysta przednia część zewnętrznej błony włóknistej, umożliwiająca przechodzenie promieni świetlnych do wnętrza oka
wewnętrzna warstwa ściany gałki ocznej; rozróżnia się w niej część wzrokową, która pokrywa naczyniówkę, oraz część ślepą, która przylega do ciała rzęskowego i wewnętrznej powierzchni tęczówki
przezroczysta struktura oka załamująca promienie świetlne, zdolna do zmiany kształtu i siły skupiającej
miejsce na siatkówce, z którego wychodzi nerw wzrokowy
stanowi przednią część środkowej błony naczyniowej gałki ocznej; zawiera pigment – melaninę, która odpowiada za kolor oczu
tylna część zewnętrznej błony włóknistej, tworząca tylną część gałki ocznej
obszar w przedniej części oka ograniczony przez tylną powierzchnię tęczówki, ciało szkliste i soczewkę; przepływa przez nią wodnista ciecz produkowana przez ciało rzęskowe
zawieszona jest na nich soczewka, na którą przenoszą ruchy mięśnia rzęskowego, umożliwiając zmiany jej kształtu
otwór w tęczówce, przez który promienie świetlne przechodzą do wnętrza oka. Skurcze mięśni tęczówki przez zmianę średnicy źrenicy kontrolują ilość światła wpadającego do oka