Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17ta9ow3yu8E
Zdjęcie przedstawia zbliżenie na oko ludzkie. Widoczna jest górna i dolna powieka z rzęsami. Tęczówka oka ma kolor niebieski. Źrenica jest zwężona, ponieważ na oko pada światło.

Budowa narządu wzroku człowieka

Gdy komórki produkują za mało lub za dużo pigmentu w tęczówce, może dojść do zaburzeń w jego rozmieszczeniu – w jednym oku lub obojgu.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Oczy należą do najważniejszych narządów zmysłów. U każdego człowieka są inne, gdyż ich kolor jest niepowtarzalny: barwa zależy od ilości pigmentu (melaniny) w tęczówce i mieści się w gamie od najciemniejszych odcieni brązu do najjaśniejszych odcieni błękitu. Zwykle oboje oczu ma ten sam kolor. Jedynie u 1% populacji ludzkiej występuje różnokolorowość tęczówek, a wada ta nosi nazwę heterochronii. Nie wiąże się ona z dolegliwościami zdrowotnymi i nie wymaga leczenia, a co więcej – uznawana jest za oryginalną cechę urody. Różnokolorowe oczy mają m.in. aktorki Jane Seymour, Kate BosworthMila Kunis.

Twoje cele
  • Przedstawisz elementy budowy narządu wzroku człowieka.

  • Wyjaśnisz związek między budową oka a pełnioną przez nie funkcją.

  • Omówisz elementy aparatu optycznego gałki ocznej.