Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Na początek uprościmy pętlę. Wyobrazimy ją sobie jako ramkę. Przecież to też rodzaj pętli. I na razie nie przejmujmy się doprowadzeniem do ramki napięcia. Ten problem rozwiążemy później.

Gdy umieścimy ramkę z prądem w jednorodnymPole jednorodnejednorodnym polu magnetycznymPole magnetycznepolu magnetycznym tak, jak to zostało przedstawione na Rys. 1., to w takim jej położeniu i przy takim kierunku prądu i kierunku wektorów indukcji Bsiły elektrodynamiczneSiła elektrodynamicznasiły elektrodynamiczne działające na poszczególne boki ramki będą skierowane tak, jak na rysunku. Pod wpływem tych sił ramka zacznie się obracać.

RpDV68oXSoL6d
Rys. 1. Ramka z prądem znajdująca się w jednorodnym polu magnetycznym
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Zauważ, że na części ramki położone bliżej nas i dalej od nas siły nie działają (w tym położeniu ramki). Tak jest dlatego, że w tych częściach ramki prądy płyną równolegle do linii pola magnetycznegoLinie pola magnetycznegolinii pola magnetycznego. Natomiast jeśli ramka się obróci, to siły będą już działać. Zostało to przedstawione na Rys. 2.

R18miOeCDBdCy
Rys. 2. Ramka z prądem obracająca się w polu jednorodnym magnetycznym
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Teraz na części ramki położone bliżej nas i dalej od nas siły działają, ale ponieważ wektory sił ustawione są w płaszczyźnie ramki, nie wpływają na jej obrót. Ramka będzie się dalej obracała za sprawą sił przyłożonych do boków ramki równoległych do osi. W końcu ramka osiągnie położenie przedstawione na Rys. 3.

RMnOI7Wsfjh2i
Rys. 3. Szczególne położenie ramki z prądem obracającej się w jednorodnym polu magnetycznym
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

W tym położeniu mamy do czynienia ze stanem równowagi. Ramka, która ma z pewnością jakąś bezwładność będzie się dalej obracała. „Przeleci” przez położenie równowagi. Jak wtedy będą działały siły?

RSKEooM40pNtl
Rys. 4. Położenie ramki z prądem po osiągnięciu stanu równowagi
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Na Rys. 4. pokazana jest taka sytuacja. Wyróżniony ciemnoczerwonym kolorem bok ramki znajdzie się teraz po lewej stronie od położenia równowagi. Tak jak przedtem, prąd w nim płynie do nas. Wobec tego kierunki sił elektrodynamicznych nie zmienią się. Ale będą one teraz hamowały ruch ramki aż do zatrzymania, po czym ramka będzie obracała się przeciwnie – w prawą stronę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (do położenia równowagi). Znowu „przeleci” przez położenie równowagi i sytuacja będzie się powtarzała.

Ramka wobec tego będzie wykonywała drgania wokół swojego położenia równowagi. Jej zachowanie będzie przypominało zachowanie odchylonej od pionu i puszczonej swobodnie huśtawki. Mamy też analogiczny przykład takiego zachowania w magnetyzmie – drgania igły magnetycznej wychylonej z położenia równowagi w polu magnetycznym.

Czy gdzieś takie zachowanie ramki w polu magnetycznym ma swoje zastosowanie? Drgania – raczej nie, ale sam obrót ma zastosowanie w mierniku natężenia prądu, czego tu nie będziemy omawiać.

Natomiast interesujące byłoby uzyskanie ruchu obrotowego, ale nie zwrotnego, jak w omówionym przypadku, ale zachodzącego cały czas w jedną stronę. Mielibyśmy do czynienia wtedy z silnikiem elektrycznym!

Co zrobić, aby ramka obracała się cały czas w tę samą stronę?

Można zmienić kierunek prądu w ramce w odpowiednim momencie, kiedy już wejdzie w położenie równowagi. No i tutaj wreszcie omówimy sprawę doprowadzenia zasilania do ramki. Odbywa się to za pomocą komutatora. To sprytne urządzenie zapobiega skręcaniu się kabli przy obrocie ramki i dodatkowo pozwala zmieniać kierunek prądu co pół okresu obrotu, co sprawi, że ramka będzie poruszała się „na okrągło”.

R1BA6FZMsTFCE
Rys. 5. Schematyczne przedstawienie idei komutatora
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Na Rys. 5. przedstawiona jest idea komutatora. Komutator to dwa walcowate, oddzielone izolatorem półpierścienie, których dotykają tzw. szczotki, na stałe połączone z biegunami „+” i „-” źródła napięcia stałego. Pierścienie komutatora połączone są z obracającą się ramką, a szczotki ślizgają się po nich zapewniając zmianę kierunku prądu w ramce co pół okresu obrotu (na Rys. 5. zaznaczone jako ciemnoszare elementy dotykające półpierścieni).

Chodzi o to, żeby na przykład w lewej części ramki w stosunku do osi obrotu prąd płynął cały czas w tę samą stronę. Widzimy, że w czasie obrotu, co pół okresu, części ramki (lewa, prawa) zamieniają się miejscami. Trzeba wobec tego w tym samym rytmie zmieniać w ramce prąd na przeciwny. I to zadanie wykonuje komutator.

Przedstawiliśmy tu z grubsza ideę silnika prądu stałego.

Obrót silnika z pojedynczą ramką byłby niejednostajny, dlatego stosuje się wiele ramek ustawionych pod pewnym kątem w stosunku do siebie. Oczywiście komutator jest odpowiednio podzielony, tak aby pojedynczej ramce zapewnić dwie części leżące naprzeciw siebie. Widać to doskonale na zdjęciu na Rys. 6.

RHfeTQrj3ghmT
Rys. 6. Silnik odkurzacza. Zamiast pojedynczych ramek zastosowano uzwojenia zwiększając w ten sposób siłę działającą na „ramkę”
Źródło: dostępny w internecie: https://unsplash.com/photos/SkUkZ2auN4E [dostęp 15.05.2022].

Słowniczek

Pole magnetyczne
Pole magnetyczne

(ang. magnetic field) – stan przestrzeni charakteryzujący się działaniem siły, zwanej siłą magnetyczną (Lorentza) na poruszający się ładunek umieszczony w tej przestrzeni bądź na obiekt obdarzony momentem magnetycznym; wielkością charakteryzującą pole magnetyczne jest wektor indukcji magnetycznej B.

Linie pola magnetycznego
Linie pola magnetycznego

(ang. magnetic line of induction) – poglądowy obraz tego pola. Przebieg linii odzwierciedla układ wektorów indukcji magnetycznej B w przestrzeni. W każdym, dowolnym punkcie linii pola zaczepiony jest wektor B, styczny do tej linii.

Pole jednorodne
Pole jednorodne

(ang. uniform field) – pole elektryczne, magnetyczne bądź grawitacyjne o liniach równoległych; w każdym punkcie przestrzeni wektory opisujące pole są takie same – o tej samej wartości i kierunku.

Siła elektrodynamiczna
Siła elektrodynamiczna

(ang. electromagnetic force) – siła, która działa na przewodnik z prądem umieszczony w polu magnetycznym. Określa ją następujący wzór: Fed=I(l × B), gdzie wektor l jest wektorem o długości przewodnika i kierunku i zwrocie zgodnym z kierunkiem prądu w przewodniku. Wartości siły elektrodynamicznej obliczymy posługując się zależnością:

Fed=IlB sin (l,B)

Występujący w tej zależności wektor Fed jest prostopadły zarówno do wektora l jak i do wektora B.

Rg1cOMQY24I3z
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Zwrot siły elektrodynamicznej wyznaczamy za pomocą reguły śruby prawoskrętnej, co pokazano na rysunku.