Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R4U0M3sf6Mjul
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia zdjęcie układu opiłków żelaznych do złudzenia podobnego do trawiastych zarośli widzianych z góry. Pod warstwą opiłków znajdują się magnesy stałe, utrzymujące układ w stanie namagnesowania. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jakie siły działają na pętlę z przewodnika z prądem w jednorodnym polu magnetycznym?".

Jakie siły działają na pętlę z przewodnika z prądem w jednorodnym polu magnetycznym?

Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/1351845 [dostęp 15.05.2022].

Czy to nie ciekawe?

Tytułową „pętlę z przewodnika z prądem” zapewne wyobrażasz sobie tak, jak na Rys. a. Gdyby taką pętlę umieścić w jednorodnym polu magnetycznym np. takim jak na rysunku, to prawdopodobnie nic by się nie wydarzyło.

R1YzaJuEd6uqb
Rys. a. Pętla leży w płaszczyźnie rysunku
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Chociaż zauważ, że na lewą część pętli działałaby siła elektrodynamiczna skierowana w głąb rysunku, od nas, a na prawą – przeciwnie. Pętla powinna wobec tego się obrócić. Słusznie, ale nie pozwalają na to kable – doprowadzający i odprowadzający prąd. Gdzieś tam jeszcze jest źródło prądu (ogniwo, zasilacz). Wszystko to trzyma pętlę nieruchomo. Trzeba by zastosować specjalny sposób doprowadzenia prądu do pętli, aby umożliwić jej swobodę ruchu i obrót.

O tym, jak się to robi i o konsekwencjach obrotu pętli możesz przeczytać w tym e‑materiale.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • sprawdzisz, jak zachowuje się pętla z prądem w jednorodnym polu magnetycznym,

  • dowiesz się, co należy zrobić, aby pętla obracała się jednym kierunku, czyli jak zbudować silnik,

  • zastosujesz nabytą wiedzę do rozwiązywania jakościowych problemów związanych z pętlą w jednorodnym polu magnetycznym.