Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Węgiel znajduje się w skałach (litosferze), wodzie (hydrosferze), powietrzu (atmosferze) oraz organizmach. Największe zasoby węgla zdeponowane są w skałach, dlatego to aktywność górotwórcza i wulkaniczna wywarły w poprzednich epokach najistotniejszy wpływ na uruchomienie tzw. wolnego obiegu węgla. Ten rodzaj obiegu węgla stabilizuje ilość COIndeks dolny 2 w atmosferze, a tym samym klimat naszej planety. Aby zauważyć działanie „termostatycznetermostat ziemskitermostatyczne”, potrzeba setek tysięcy lat. Naukowcy badają skład pęcherzyków powietrza uwięzionych niegdyś w lodach okołobiegunowych i na tej podstawie szacują ilość dwutlenku węgla. Porównanie z danymi geologicznymi pozwala stwierdzić, że Ziemia w minionych epokach wielokrotnie oziębiała się i ogrzewała.

R1S2QZsBBs1qZ1
Wyniesienie pasma Himalajów ok. 50 mln lat temu zachwiało działaniem termostatu ziemskiego: węgiel ze skał z głębin Ziemi w wyniku chemicznego wietrzenia wszedł do wolnego cyklu węglowego. Spowodowało to spadek temperatury i formowanie grubej pokrywy lodowej, co doprowadziło do zmiany stosunku lekkiego i ciężkiego tlenu w oceanach. Proces ten, zapoczątkowany 45 milionów lat temu, zakończył się ostatnią epoką lodowcową, która rozpoczęła się 2 mln, a zakończyła 11 tys. lat temu (końcówka prawej części wykresu).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Porównanie wolnego i szybkiego cyklu węglowego

R1GwR64ymxoEQ1
Schemat przedstawia porównanie szybkiego i wolnego obiegu węgla. 1. Obieg wolny trwa setki milionów lat i jest napędzany reakcjami chemicznymi i aktywnością tektoniczną. Węgiel trafia do oceanu, gdzie następuje rozpuszczanie dwutlenku węgla z powietrza przez wodę morską, a ponadto erozja skał oraz rozpuszczenie związków węgla i spłukiwanie go do skał. Na dnie tworzą się osady. Zbudowane ze związków węgla plankton, rośliny i zwierzęta po śmierci opadają na dno. Z osadów powstają skały. Bogate w związki węgla osady pod wpływem czasu i ciśnienia ulegają skamienieniu. Ruch płyt kontynentalnych wynosi skały z głębin na powierzchnię. Mogą one ulec erozji, a wtedy węgiel spłynie do oceanu. Węgiel wraca do atmosfery. Wybuchy wulkanów wyrzucają dwutlenek węgla do atmosfery i cykl się zamyka. 2. Obieg szybki trwa rok, kilka lat i jest napędzany energią słoneczną. W wyniku procesu fotosyntezy sinice, glony i rośliny produkują z dwutlenek węgla związki organiczne. Na skutek procesów oddychania następuje wydalanie przez organizmy dwutlenku węgla do wody i atmosfery. W wyniku procesów trawienia dochodzi do rozkładu bogatych w węgiel związków organicznych na mniejsze cząstki. Rozkład tlenowy i beztlenowy szczątków i odchodów przez bakterie powoduje uwalnianie związków węgla do wody, powietrza i gleby. W procesie spalania ogień uwalnia związki węgla z organizmów do atmosfery.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Wolny cykl węglowy

R6drcZ6Z9mmF91
Zdjęcie przedstawia skamieniałe szczątki roślin i zwierząt morskich. Muszle zwierząt mają kształty kuliste i stożkowe. Wapienie i marmury powstały z węglanu wapnia oraz szczątków roślin i zwierząt morskich, których skamieniałości są widoczne w skałach – jak tu muszle ślimaków. Węgiel zmagazynowany w ten sposób może przetrwać miliony lat. W ciągu 100–200 mln lat, w serii chemicznych reakcji oraz w związku z tektoniką skorupy ziemskiej, węgiel przemieszcza się między skałami, glebą, oceanami i atmosferą w ilości 10–100 mln ton rocznie. Dla porównania w szybkim cyklu węglowym ten ruch jest do 100 razy większy. Szczątki organizmów, które opadają na dno morza, razem z osadami chemicznymi powoli tworzą skały: wapienie, dolomity, marmur. Nie wszystkie skały zawierające węgiel powstają w ten sposób. Około 20% zawiera węgiel pochodzący z rozkładu szczątków organicznych, przełożonych warstwami błota. Ogrzewanie i ściskanie tych skał osadowych przez miliony lat doprowadziło do powstania np. łupków ilastych, w Polsce występujących w regionach górskich. W przypadkach gdy materii organicznej przybywało szybciej, niż mogła być rozłożona, zamiast skał tworzyły się pokłady węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Zdjęcie przedstawia wiele warstw podobnych kształtem skał osadowych, łupków, ułożonych na sobie. Łupki to skały osadowe, warstwowe. Łatwo je rozdzielić na płaskie części (stąd nazwa) i mogą być wykorzystane np. do budowy domów, a po przeróbce – do wyrobu papy i budowy dróg. Węgiel z powolnego cyklu wraca do atmosfery za sprawą wybuchów wulkanów. Lądy i oceany spoczywają na olbrzymich płytach tektonicznych, które są w ciągłym ruchu. Przy zderzeniach tworzące je skały rozpuszczają się z powodu gorąca i wysokiego ciśnienia, uwalniając dwutlenek węgla. W strefach kolizji płyt występuje wiele czynnych wulkanów, które rocznie wyrzucają do atmosfery 13–380 mln ton CO2. Wzrost ilości dwutlenku węgla inicjuje łańcuch skutków: wzrasta temperatura powietrza, czyli rośnie ilość opadów (bo przyspiesza obieg wody), co prowadzi do szybszego rozpuszczania skał i zwiększenia ilości jonów, niesionych do oceanów. Ostatecznie, w ciągu tysięcy lat, więcej węgla zostanie uwięzione na dnie oceanów.
Źródło: Bjoertvedt, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
RZ4lvLVhlp2nn1
Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii w 2010 r.
Szacuje się, że tylko w 2019 r. wszystkie wulkany na Ziemi wydzieliły około 0,3 mld ton CO2 do atmosfery.
Źródło: Boaworm, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 3.0.

Oceany są kolejnym ogniwem wolnego cyklu węglowego. Na powierzchni, gdzie woda i powietrze stykają się ze sobą, dwutlenek węgla ucieka do atmosfery i jednocześnie rozpuszcza się w morskiej wodzie. Tu w wyniku reakcji z cząsteczkami wody uwalniane są jony wodorowe – zwiększa to kwasowośćkwasowość, pHkwasowość oceanu. To z kolei sprzyja uwalnianiu jonów z osadów i skał oraz tworzeniu dwuwęglanów. Przed erą przemysłową uwalnianie i pobieranie COIndeks dolny 2 przez oceany pozostawało w równowadze. Od kiedy wzrosła emisja dwutlenku węgla spowodowana gospodarczą działalnością człowieka, do oceanu trafia więcej węgla, niż go opuszcza. Przez tysiąclecia ocean mógłby wchłonąć nawet 85% COIndeks dolny 2 emitowanego ze spalania paliw kopalnych, ale jest to proces bardzo powolny i związany z ruchem wody od powierzchni do dna. Wiatry, prądy morskie i temperatura wpływają na tempo pobierania dwutlenku węgla z atmosfery i zwracania go do niej. Jednak nasze zużycie paliw kopalnych i związana z tym emisja dwutlenku węgla rośnie w dużo szybszym tempie.

Rj9J00aV0l8yN1
Wizualizacja ukazuje trójwymiarowy model zawartości dwutlenku węgla w atmosferze [ppm] w marcu 2015 r. Wiatr na wysokości kilku kilometrów może bardzo szybko zmienić stężenie tego gazu. Do modelowania wykorzystano dane z NASA.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., NASA's Scientific Visualization Studio, licencja: CC BY-SA 3.0.

Szybki cykl węglowy

Ten cykl jest mierzony długością życia organizmów, gdyż polega na przemieszczaniu się węgla przez kolejne ogniwa łańcuchów pokarmowych w różnych ekosystemach, czyli przez biosferę. W ten sposób rocznie wędruje od miliarda do 100 mld ton węgla. W chemicznych wiązaniach łańcuchów węglowych zmagazynowana jest energia, która ulega wyzwoleniu z pokarmu w procesie oddychania tlenowego.

R1GCSxwFLZwo31
Podstawą szybkiego cyklu węglowego jest fotosynteza, w której z CO2 i H2O przy udziale energii słonecznej powstaje glukoza oraz O2 jako produkt uboczny. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze powyżej 1% jest dla roślin toksyczne i hamuje fotosyntezę.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Węgiel może wrócić do atmosfery czterema drogami, choć wszystkie opierają się na tej samej reakcji chemicznej. Rośliny rozkładają glukozę, by uzyskać energię potrzebną do wzrostu. Zwierzęta (także ludzie) zjadają rośliny, plankton i inne zwierzęta, aby z rozkładu glukozy uzyskać energię konieczną do życia. Rośliny, plankton i zwierzęta kończą życie i są rozkładane przez bakterie, które także wykorzystują glukozę do uzyskania energii. Rośliny i inne organizmy mogą również zostać zniszczone przez ogień. W każdej z opisanych dróg tlen reaguje z glukozą, a produktami reakcji są dwutlenek węgla i woda.

RyZ75BVHZ7o8D1
Ilustracja przedstawia zależność między procesem fotosyntezy roślin a procesem oddychania człowieka i innych organizmów. Na ilustracji zaprezentowano człowieka, grzyby, dżdżownicę i pszczołę. Heterotrofy (czyli zwierzęta, grzyby i wiele bakterii) w wyniku procesów oddychania uwalniają do atmosfery wodę i dwutlenek węgla. Te stanowią podstawowe substancje do przeprowadzenia procesu fotosyntezy przez autotrofy (czyli rośliny, glony i wiele bakterii). W wyniku fotosyntezy produkują one związki organiczne i tlen, które stanowią podstawę procesów życiowych heterotrofów.
Organizmy samożywne (autotrofy) w procesie fotosyntezy produkują związki organiczne. Są one wykorzystywane przez same autotrofy oraz organizmy cudzożywne (heterotrofy) do budowy ciała i odzyskiwania energii z wiązań chemicznych. W ten sposób w procesie oddychania uwalniane są CO2 i woda, potrzebne do fotosyntezy, a obieg materii się zamyka.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Ilość dwutlenku węgla w atmosferze nie jest stała i zależy od cyklu życiowego roślin w różnych porach roku. Na półkuli północnej zimą, kiedy niewiele zimozielonych roślin prowadzi fotosyntezę, a wiele szczątków ulega rozkładowi, stężenie COIndeks dolny 2 w atmosferze rośnie. Wiosną, kiedy rusza wegetacja, ilość dwutlenku węgla spada. Dzieje się tak, ponieważ gaz ten jest pobierany przez liście i wykorzystywany do produkcji cukrów, a dalej tłuszczów i białek. Najniższy poziom COIndeks dolny 2 obserwuje się latem, kiedy rośliny na lądzie i w oceanach intensywnie go pobierają i wykorzystują do fotosyntezy. Jesienią rośliny kończą wegetację, a poziom dwutlenku węgla w atmosferze rośnie.

RogsSyZY8TRrK1
Wykres przedstawia zmiany stężenia dwutlenku węgla miesiącach od stycznia do grudnia. Stężeniu dwutlenku węgla podawany jest w jednostkach Ppm. styczeń, 1. Luty, 0.6. marzec, 0.8. kwiecień, 1.2. maj, 0.6 czerwiec, -0.8. lipiec, -1.8. sierpień, -2.2. wrzesień, -1.8. październik, 0. listopad, 1.2. grudzień, 1.2.
Zmiany stężenia dwutlenku węgla w atmosferze w miesiącach od stycznia do grudnia.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

destruenci
destruenci

(łac. destruo – niszczę) organizmy rozkładające szczątki organiczne; głównie grzyby i bakterie

izotop
izotop

(gr. isos – równy, topos – miejsce; „zajmujący to samo miejsce w układzie Mendelejewa”) odmienna postać pierwiastka chemicznego, różniąca się liczbą neutronów w jądrze

kwasowość, pH
kwasowość, pH

wartość stężenia jonów wodorowych w roztworze niższa niż 7; mierzona w skali logarytmicznej (kolejna jednostka ma 10 razy więcej jonów niż poprzednia), czyli np. 3 jednostki pH oznaczają zmianę stężenia jonów wodorowych tysiąc razy

płyty tektoniczne
płyty tektoniczne

(gr. tectum – dach, przykrycie) jednostki podziału skorupy ziemskiej; budują podłoże oceanu i kontynentów; mogą się przesuwać po bardziej płynnym podłożu górnej części płaszcza Ziemi, a ich ruch wiąże się z aktywnością sejsmiczną (trzęsienia ziemi) i wulkaniczną na granicy płyt

produkcja pierwotna
produkcja pierwotna

tworzenie materii organicznej przez producentów, czyli organizmy wytwarzające związki organiczne ze związków nieorganicznych, np. rośliny

termostat ziemski
termostat ziemski

(gr. therme – ciepło; statos – stojący) równowaga pomiędzy węglem zdeponowanym w skałach i znajdującym się w atmosferze; element wolnego cyklu węglowego

węglan wapnia
węglan wapnia

podstawowy składnik wielu minerałów (np. kalcytu) i skał osadowych (np. dolomitu i marmuru); podstawowy budulec szkieletu zewnętrznego i wewnętrznego różnych organizmów