Choć drukowanie danych umieszczonych w arkuszu kalkulacyjnym nie jest skomplikowane, nie zawsze udaje się wydrukować tabelę w całości, z widocznymi wszystkimi danymi. Jak zrobić to prawidłowo?
Drukowanie dokumentu arkusza kalkulacyjnego w MS Excel
Aby wydrukować arkusz, wybieramy zakładkę Plik, którą znajdziemy po lewej stronie wstążki.
RqPsvTcbFUyyH1
Zrzut ekranu przedstawia arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel. Czerwonym prostokątem zaznaczono zakładkę: Plik.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ukaże nam się wiele opcji dotyczących pliku arkusza. Interesuje nas opcja Drukuj – po jej wybraniu zobaczymy następujące okno:
R9lgQlX7XqJja
Zrzut ekranu przedstawia opcję drukowania microsoft excel. Po wybraniu opcji drukuj po prawej stronie pojawiła się sekcja: drukuj gdzie znajdują się opcje takie jak: drukuj, Kopie, Drukarka, Ustawienia.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
W przypadku gdy chcemy od razu wydrukować dokument, naciskamy przycisk Drukuj na samej górze sekcji. Jak widać, na lewo od niego możemy zadeklarować, ile kopii ma zostać wydrukowanych.
Jeżeli jednak zależy nam, aby nasz arkusz został wydrukowany w konkretny sposób, mamy do wyboru szeroką gamę ustawień wydruku.
Ustawienia wydruku
Czasami zdarza się, że nie chcemy drukować całego arkusza, tylko konkretne dane, które zawiera. Możemy wtedy wybrać opcję Drukuj zaznaczone, która umożliwia wydruk wyłącznie zaznaczonych komórek.
Jeżeli nasz plik/skoroszyt, na którym pracujemy, składa się z kilku arkuszy, możemy wydrukować tylko te, nad którymi ostatnio pracowaliśmy. Przyda się wówczas opcja Drukuj aktywne arkusze. W takiej sytuacji automatycznie uznawany za aktywny jest ten arkusz, który mieliśmy otwarty w momencie wybrania zakładki Plik we wstążce. W celu aktywowania innych arkuszy musimy nacisnąć ich zakładki, przytrzymując jednocześnie klawisz SHIFT.
Oczywiście mamy również opcję wydrukowania całego skoroszytuskoroszytskoroszytu.
R1ZMHVeHqiHrL
Zrzut ekranu przedstawia listę po wybraniu: Drukuj aktywne arkusze z opcjami drukowania.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Następna opcja pozwala nam zdecydować, czy druk ma być jedno- czy dwustronny. Warto zauważyć, że dla druku dwustronnego możemy wybrać przerzucanie stron względem wskazanej krawędzi.
RfMduY8VViB73
Zrzut ekranu przedstawia listę rozwijaną po wybraniu: Drukuj jednostronny. Na liście tej znajdują się taki opcje jak: Druk jednostronny, Druk dwustronny z uwzględnieniem długiej krawędzi, Druk dwustronny z uwzględnieniem krótkiej krawędzi.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Jeśli drukujemy kilka kopii dokumentu, możemy wybrać, czy jego strony mają być posortowane. Jeżeli nie, wówczas program najpierw wydrukuje wszystkie kopie strony pierwszej, następnie wszystkie kopie strony drugiej itd.
R1GSCQpMYKv3L
Zrzut ekranu przedstawia listę o opcjach: Posortowane 1,2,3. Nieposortowane 1,1,1 lub 2,2,2 lub 3, 3, 3.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Dopasowanie
Gdy już udało nam się ustalić, co i w jakiej liczbie chcemy wydrukować, kolejną kwestią jest określenie, w jaki sposób drukowane informacje mają być rozmieszczone na papierze.
W zależności od papieru, na jakim chcemy wydrukować arkusz, wybieramy jego rozmiar.
R1RtiNg2geWtR
Zrzut ekranu przedstawia listę formatów papieru możliwych do użycia podczas drukowania.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Mamy również możliwość ustawienia, w jakim układzie (pionowo czy poziomo) nasz arkusz ma zostać wydrukowany.
REILOdhUMxkhi
Zrzut ekranu przedstawia listę w której znajduje się zaznaczona opcja: Orientacja pionowa.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Czasami możemy potrzebować większych marginesów, aby umożliwić nanoszenie na nich uwag do wydrukowanego arkusza. Jeśli nie zamierzamy dodawać komentarzy, przydatne będzie ustawienie wąskich marginesów – możemy ustalić ich rozmiar.
R1J43wUkisu1A
Zrzut ekranu przedstawia listę z możliwymi marginesami do wyboru. Znajdują się na niej takie opcje jak: Normalne, Szerokie, Wąskie.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ostatnia opcja pozwala na odpowiednie skalowanie drukowanego arkusza. Możemy dopasować go do jednej strony lub wydrukować w rozmiarze rzeczywistym. Jeśli wiemy, która część arkusza może nie zmieścić się na stronie, możemy dopasować do niej wyłącznie kolumny lub wiersze.
RVZP6ALCBW80v
Zrzut ekranu przedstawia listę z opcjami: Rozmiar rzeczywisty, Dopasuj arkusz do jednej strony, Dopasuj wszystkie kolumny do jednej strony, Dopasuj wiersze do jednej strony oraz Opcje skalowania niestandardowego.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
LibreOffice Calc
W programie LibreOffice Calc drukowanie arkusza dostępne jest w menu głównym Plik – Drukuj. Pojawi się okno dialogowe, w którym zobaczymy podgląd wydruku. Możemy tam również wybrać, które strony arkusza chcemy drukować, oraz zaznaczyć, aby przy druku pominięte zostały puste strony.
R1QAXTNsmW8sK
Zrzut ekranu z oknem dialogowym dotyczącym drukowania. Po lewej stronie jest arkusz o wymiarach 210 milimetrów A4. Po prawej stronie wybrani LibreOffice Calc. Poniżej zapis: Strony, zaznaczono opcję: Nie drukuj pustych stron.
Możemy też zdecydować, czy chcemy wydrukować tylko jeden arkusz, czy kilka, czy też zaznaczone.
RwPk6IgwxJtTI1
Zrzut ekranu na okno dialogowe dotyczące drukowania. W oknie można wybrać Drukarkę, Zakres i liczbę kopii - tu wybrano Wszystkie strony. Układ strony: wybrano A4 210 mm na 297 mm, Orientacja: pionowa, Stron na arkusz: 1, Kolejność: od lewej do prawej, następnie w dół.
Źródło: licencja: CC BY-SA 3.0.
Pokaż więcej
Pokaż mniej
Nagłówek i stopka
Zdarza się, że obróbce poddajemy dane pobrane z konkretnego źródła, np. ze strony internetowej. W takim wypadku możemy zdecydować o zamieszczeniu informacji na temat źródła opracowanych danych. Najczęściej umieszcza się je w stopcestopkastopce.
Możemy również tworzyć arkusze komercyjnie, w których na każdej drukowanej stronie umieszcza się logo oraz dane kontaktowe. Tego typu informacje najczęściej zawiera nagłóweknagłóweknagłówek.
Aby dodać nagłówek lub stopkę, w sekcji Drukuj zakładki Plik wybieramy opcję Ustawienia strony, którą znajdziemy u dołu sekcji lub wybierając zakładkę Układ strony grupę Ustawienia strony. Pojawi się wówczas następujące okno:
R1BpV4E49WIkG
Zrzut ekranu przedstawia okno dialogowe: Ustawienia strony. Podświetlona jest zakładka: Nagłówek/stopka. W polu nagłówek wybrano: (brak), w polu stopka wybrano: (brak). Poniżej zaznaczone są opcje: Skaluj z dokumentem oraz wyrównaj do marginesów strony. Okno te zawiera takie przyciski jak: Nagłówek niestandardowy, stopka niestandardowa, opcje, ok oraz anuluj.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Wybieramy w nim zakładkę Nagłówek/stopka. Dostępne mamy standardowe stopki i nagłówki, czyli przykładowo:
numer strony,
numer arkusza,
podpis autora,
data wydruku.
Nie są to jednak jedyne możliwości - mamy jeszcze dostępną opcję stworzenia niestandardowej wersji nagłówka lub stopki. W tym celu należy kliknąć odpowiednio przycisk Nagłówek niestandardowy lub Stopka niestandardowa.
W obu przypadkach pojawi się podobnie wyglądające okno:
RcUTztngRa8kF
Zrzut ekranu przedstawia okno dialogowe: nagłówek. W oknie tym znajduje się rząd przycisków umożliwiających konfigurację nagłówka. Poniżej znajdują się trzy puste sekcje: Lewa sekcja, środkowa sekcja oraz prawa sekcja. Okno to zawiera takie przyciski jak OK, anuluj.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Stopka i nagłówek podzielone są na trzy sekcje: lewą, środkową i prawą. W każdej z nich możemy odpowiednio rozmieścić interesujące nas informacje.
Kreator pozwala na dodanie wszystkich informacji, które wypisane zostały przy okazji omawiania standardowych nagłówków i stopek. Natomiast nowością będzie tu możliwość dodania zdjęcia. Opcji tej możemy użyć do wstawienia logo – naszego lub firmy, dla której arkusz został stworzony.
Kolejno od lewej dostępne są najczęściej używane opcje:
Formatowanie tekstu – zawiera wszystkie standardowe opcje formatowania tekstu;
Wstaw numer strony – umożliwia wstawienie numeru strony dokumentu;
Wstaw liczbę stron – umożliwia wstawienie liczby stron dokumentu;
Wstaw datę – umożliwia wstawienie daty wydruku dokumentu;
Wstaw godzinę – umożliwia wstawienie godziny wydruku dokumentu.
LibreOffice Calc
Nagłówek w LibreOffice Calc występuje pod nazwą Główka. Ustawienia główki i stopki dostępne są w menu głównym Wstaw – Główki i stopki.
RHoGhfgklPhPz
Zrzut ekranu na okno dialogowe. Dotyczy główek/stopek (Styl strony: domyślny). Zaznaczono: Główka. Poniżej są trzy obszary: Lewy obszar, Środkowy obszar i Prawy obszar. Wybrano Środkowy obszar, w pustym polu jest napis: Arkusz1. Poniżej w liście rozwijanej dotyczącej Główki jest napis: Arkusz1. Pod spodem opcje do wyboru z zakresu Główki niestandardowej. Tu ikony między innymi z literą A, kalendarzem, zegarem. Na dole okna są przyciski: Pomoc, Resetuj, OK, Anuluj. Zaznaczono: OK.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
W oknie Główki i stopki w zakładce Główka mamy możliwość edycji nagłówka. Mamy do wyboru trzy obszary do wpisania informacji: Lewy obszar, Środkowy obszar, Prawy obszar.
Poniżej, z listy rozwijanej Główka, mamy możliwość wybrania standardowych nagłówków:
R1bE4okOm7ew5
Zrzut ekranu na rozwinięte okno dialogowe dotyczące Główek/Stopek. Są tu trzy obszary do wpisania informacji: Lewy obszar, Środkowy obszar, Prawy obszar. W Środkowym obszarze jest napis: Arkusz 1. Poniżej można rozwinąć listę rozwijaną przynależną do Główki. Na liście na niebiesko podświetlony jest: (brak), poniżej do wyboru między innymi: Strona 1, Strona 1 z ?, Arkusz1. Na liście rozwijanej widnieje Arkusz1.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Mamy również opcję stworzenia niestandardowego nagłówka w sekcji Główka niestandardowa:
RG6PG8Rk9VnMj
Na ilustracji jest sekcja Główka niestandardowa. Obok ikony między innymi z literą A, kalendarzem, zegarem. Poniżej napis: Notatka. Użyj przycisków, aby zmienić czcionkę lub wstawić pola poleceń, takie jak pola daty, godziny itd. Na dole przyciski: Pomoc, Resetuj, Anuluj oraz OK. Wybrano: OK.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Kolejno od lewej dostępne są najczęściej używane opcje:
Atrybuty tekstu – zawiera wszystkie standardowe opcje formatowania tekstu;
Tytuł – umożliwia wstawienie jednej z trzech opcji: Tytuł, Nazwa pliku, Ścieżka/Nazwa pliku;
Nazwa arkusza - umożliwia wstawienie nazwy arkusza dokumentu;
Strona – umożliwia wstawienie numeru strony dokumentu;
Strony – umożliwia wstawienie liczby stron dokumentu;
Data – umożliwia wstawienie daty wydruku dokumentu;
Godzina – umożliwia wstawienie godziny wydruku dokumentu.
Analogiczne opcje znajdziemy w zakładce Stopka, gdzie mamy możliwość edycji stopki dokumentu:
R1Es8kvxvqM52
Zrzut ekranu na okno dialogowe. Dotyczy główek/stopek (Styl strony: domyślny). Wybrano przycisk: Stopka. Poniżej są trzy obszary: Lewy obszar, Środkowy obszar i Prawy obszar. Wybrano Środkowy obszar, w pustym polu jest napis: Strona 1. Poniżej lista rozwijana przynależna do Stopki. Zapisano w niej: Stopka 1. Następnie są opcje do wyboru z zakresu Stopki niestandardowej. Tu ikony między innymi z literą A, kalendarzem, zegarem. Na dole okna są przyciski: Pomoc, Resetuj, OK, Anuluj. Zaznaczono: OK.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Pokaż więcej
Pokaż mniej
Słownik
nagłówek
nagłówek
górna sekcja dokumentu, na której można zawrzeć powtarzające się na każdej stronie dodatkowe informacje, np. dane kontaktowe
skoroszyt
skoroszyt
plik (arkusz kalkulacyjny) składający się z jednego lub większej liczby arkuszy
stopka
stopka
dolna sekcja dokumentu, na której można zawrzeć powtarzające się na każdej stronie dodatkowe informacje, np. nazwę działalności