Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Zastosowanie ropy naftowej

Ropa naftowa zajmuje istotne miejsce w naszym życiu. Nazywana „czarnym złotem” jest jednym z ważniejszych paliw kopalnych dla obecnej gospodarki. Wykorzystuje się ją w wielu procesach produkcyjnych, a to, co zostaje z niej wytworzone, pomaga nam w codziennym życiu.

bg‑orange

Czy wiesz, jakie zastosowania ma ropa naftowa?

R1LSijCgChUV7
smary - na zdjęciu metalowy pojemnik z dziobkiem., paliwa - na zdjęciu fragment samochodu z pistoletem dozującym paliwo włożonym do wlewu, nawierzchnie asfaltowe - na zdjęciu fragment asfaltowej powierzchni, leki - na zdjęciu różnokolorowe tabletki, kosmetyki - na zdjęciu kosmetyki: szminka, puder, cienie do powiek, barwniki - na zdjęciu ciemnoskóra kobieta sprzedająca na bazarze różnokolorowe barwniki, nawozy sztuczne - na zdjęciu fragment małej cysterny, z której wylewa się nawóz na pole, środki owadobójcze - na zdjęciu puste puszki po cyklonie - środku owadobójczym, materiały wybuchowe - na zdjęciu skrzynia z napisem"Explosives", plastik - na zdjęciu nakrętki od plastikowych butelek, oleje silnikowe - na zdjęciu dłoń w rękawiczce trzymająca wskaźnik do sprawdzania poziomu oleju silnikowego.
Zastosowanie ropy naftowej
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.
Polecenie 1
R1dHncE57SbhB
Stwórz listę wypunktowanych haseł, w której przedstawisz zastosowanie ropy naftowej. Wyszukaj w zasobach internetu jeszcze inne jej zastosowania i umieść w swojej liście.
Pytanie naprowadzające: Czy uwzględniłeś przynajmniej 10 zastosowań ropy naftowej? Pamiętałeś/pamiętałaś też o włóknach i syntetycznym kauczuku?
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1dQvOJAvHtzA
(Uzupełnij).
bg‑orange

Czym tak naprawdę jest ropa naftowa?

Z geologicznego punktu widzenia ropa naftowa jest kopalinąkopalinakopaliną. Chemik postrzega ją jako ciekłą mieszaninę węglowodorów (m.in. alkanów, cykloalkanów, węglowodorów aromatycznych). Węglowodory wchodzące w skład ropy naftowej mają stały, ciekły i gazowy stan skupienia. Dodatkowo znajdziemy również niewielkie domieszki związków azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń nieorganicznych. Skład ropy naftowej różni się w zależności od miejsca jej wydobycia. Dlatego też, podając skład pierwiastkowy, podajemy, w jakich granicach mogą występować dane pierwiastki:

  • węgiel (C): 82% – 87%;

  • wodór (H2): 10% – 14%;

  • tlen (O2): 0,1% – 1,5% (niekiedy do 7%);

  • azot (N2): 0,01% – 2,2%;

  • siarka (S): 0,01% – 3%.

Ponieważ skład ropy naftowej jest różny, jej gęstość waha się w granicach od 1,04 do 0,73 gcm3. Może przybierać barwy od jasnożółtej, zielonej, brunatnej do czerwonej lub prawie czarnej. Barwa uzależniona jest właśnie od gęstości. Im większa gęstość, tym barwa będzie ciemniejsza. Ropy nie da się rozpuścić w wodzie, natomiast można w rozpuszczalnikach organicznych. Trzeba pamiętać, że jest cieczą palną. Eksploatuje się ją z dna mórz i oceanów.

Destylacja ropy naftowej

DestylacjadestylacjaDestylacja jest metodą służącą do rozdziału i oczyszczania substancji ciekłych. Używana jest w celu:

  • oddzielania substancji lotnych od mniej lotnych;

  • rozdzielenia mieszaniny kilku cieczy, które różnią się temperaturami wrzenia.

Destylacja polega na odparowaniu cieczy, odebraniu, a następnie skropleniu powstałych par. Ciecz skroplona jest bogatsza w składnik lotniejsze i nazywa się ją destylatemdestylatdestylatem. Nieodparowana pozostałość jest cieczą wyczerpanąciecz wyczerpana (pogon)cieczą wyczerpaną (pogonem). Podstawę rozdziału stanowi tutaj różnica w lotności składników. Efektywność rozdzielania na drodze destylacji jest w wielu przypadkach niewystarczająca. Aby otrzymać czyste składniki, konieczne jest wtedy wielokrotne odparowanie cieczy i skroplenie par, co można uzyskać, albo powtarzając wielokrotnie destylację, albo przeprowadzając jedną operację nazywaną destylacją frakcyjnądestylacja frakcyjna ropy naftowejdestylacją frakcyjną (destylacją frakcjonowaną, rektyfikacją). Na szeroką skalę destylację stosuje się w rafineriachrafineriarafineriach podczas przeróbki ropy naftowej.

Gdy ropa zostanie wydobyta spod powierzchni ziemi, zostaje poddana procesowi wstępnego oczyszczania. Polega to na usunięciu siarki i jej związków. Następnie ropa ulega procesowi destylacji frakcyjnej (z uwagi na to, że ropa naftowa ma wiele składników o podobnych temperaturach wrzenia, sam proces destylacji jest niewystarczający), co odbywa się w zakładach zwanych rafineriami.

Etapy destylacji frakcyjnej

R1QSB4Eyggw0D1
Schemat pokazujący etapy destylacji frakcyjnej w rafinerii. Na ilustracji są trzy wysokie urządzenia i dwa niższe z płomieniami pod spodem. Cały system jest ze sobą połączony rurami. Opisano: 1. Mieszaninę substancji (ciecz), o różnych temperaturach wrzenia, w wysokiej temperaturze, którą chcemy rozdzielić, poddajemy ogrzewaniu. Ogrzewanie zwykle odbywa się za pomocą pary pod wysokim ciśnieniem do temperatury około 600 stopni Celsjusza. 2. W miarę ogrzewania cieczy składniki o niższych punktach wrzenia zaczynają przechodzić do fazy parowej. Para staje się czystsza im wyżej przemieszcza się w kolumnie. 3.Para przedostaje się na dno długiej kolumny destylacyjnej, wypełnionej półkami. Półki mają w sobie wiele otworów w celu umożliwienia przepływu pary. Dodatkowo zwiększają czas kontaktu między parą a cieczami w kolumnie i pomagają zebrać ciecze, które tworzą się na różnych wysokościach w kolumnie. W kolumnie panuje różnica temperatur. W miarę przemieszczania się w górę kolumny temperatura jest coraz niższa. Kolumna może mieć wysokość od 25-100 metrów 4. Para unosi się w kolumnie “przechodząc” przez półki ochładza się. 5. Gdy substancja w stanie pary osiągnie wysokość, w której temperatura kolumny jest równa temperaturze wrzenia tej substancji, będzie się skraplać, tworząc ciecz. (Substancja o najniższej temperaturze wrzenia będzie się skraplać w najwyższym punkcie kolumny; substancje o wyższych temperaturach wrzenia będą się skraplać niżej w kolumnie). 6. Odpowiednie półki zbierają różne ciekłe frakcje. 7. Zebrane frakcje ciekłe mogą przejść do skraplaczy, które schładzają je dalej, a następnie trafiają do zbiorników magazynowych lub mogą jechać do innych obszarów w celu dalszej obróbki chemicznej. Zaznaczono temperatury, w jakich powstają odpowiednie frakcje. W pierwszym urządzeniu: mazut powyżej 350 stopni Celsjusza, olej napędowy 250-350 stopni, nafta surowa 160-250 stopni, benzyna surowa 40-160 stopni. W drugim urządzeniu olej ciężki 300-380 stopni, olej średni 250-300 stopni, olej lekki 220-250 stopni.
Etapy destylacji frakcyjnej
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Frakcje, na które można rozdzielić ropę naftową w wyniku procesu to:

  • gazy rafineryjne lotne w temperaturze pokojowej;

  • eter naftowy o temperaturze wrzenia około 35–60°C;

  • benzyny lekkie i ciężkie o temperaturach wrzenia około 40‑200°C;

  • nafta o temperaturze wrzenia około 150‑280°C;

  • oleje napędowe o różnych temperaturach wrzenia 200‑350°C;

  • pozostałości (mazut, ciężkie oleje, asfalt) o temperaturze wrzenia powyżej 350°C.

R1B1VMJl58l2O
Film nawiązujący do treści materiału. Na filmie przedstawiono produkty destylacji frakcyjnej ropy naftowej w zależności od temperatury. Opis od góry: gazy rafineryjne lotne - liczba atomów węgla: 1-4, temperatura skraplania od 0 do 30 stopni Celsjusza, benzyny lekkie i ciężkie –liczba atomów węgla 5-10, temperatura skraplania od 40 do 200 stopni, nafty – liczba atomów węgla 10-16, temperatura skraplania od 180 do 260 stopni, oleje napędowe - liczba atomów węgla 16-60, temperatura skraplania od 260 do 350 stopni, oleje opałowe - liczba atomów węgla powyżej 60, temperatura skraplania powyżej 490 stopni, mazut i asfalt - liczba atomów węgla powyżej 80, temperatura skraplania powyżej 580 stopni.

Słownik

ciecz wyczerpana (pogon)
ciecz wyczerpana (pogon)

ciecz pozostała po przeprowadzeniu procesu destylacji. Nie posiada ona już prawie wcale pożądanego produktu

destylacja
destylacja

(łac. destilatio, de- „od „; stillare „skraplanie” od stilla „kropla”) proces rozdziału mieszanin ciekłych, wykorzystujący różnicę w temperaturze wrzenia składników mieszaniny. Mieszaninę przeprowadza się w stan pary, a następnie poddaje procesowi skraplania

destylat
destylat

produkt procesu destylacji, otrzymywany przez skroplenie par składnika mieszaniny poddanej procesowi destylacji

destylacja frakcyjna ropy naftowej
destylacja frakcyjna ropy naftowej

(destylacja frakcjonowana, rektyfikacja) to proces, który pozwala na oddzielenie od siebie poszczególnych frakcji ropy, różniących się między sobą temperaturą wrzenia

kopalina
kopalina

substancja pochodzenia nieorganicznego lub organicznego, powstała w wyniku procesów zachodzących w skorupie ziemskiej. Jest wydobywana z Ziemi, np. węgiel kamienny, ropa naftowa, sól kamienna, rudy metali

półka
półka

miejsce w kolumnie destylacyjnej, w którym następuje odparowanie i ponowne skroplenie cieczy

rafineria
rafineria

zakład, w którym poddaje się procesowi przetwarzania ropę naftową

złoża kopalin
złoża kopalin

naturalne nagromadzenie minerałów, skał lub innych substancji

Bibliografia

Mastalerz P., Podręcznik chemii organicznej, Wrocław 1998.

McMurry J., Chemia organiczna, t. 2, Warszawa 2000.

Morrison R. T., Boyd R. N., Chemia organiczna, t. 1‑2, Warszawa 1997.

encyklopedia.pwn.pl