Sigmund Freud Kultura jako źródło cierpień
RUoopLgM5e1yh
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

SuperegosuperegoSuperego kultury wytwarza własne ideały i własne wymagania. Spośród tych wymagań te, które dotyczą wzajemnych stosunków między ludźmi, obejmujemy wspólną nazwą etykietykaetyki. We wszystkich epokach kładziono największy nacisk na etykę, jak gdyby właśnie od niej oczekiwano szczególnie ważnych osiągnięć. I rzeczywiście etyka zwraca się ku temu, co łatwo rozpoznać jako najbardziej czułe miejsce każdej kultury. Etykę należy więc pojmować jako próbę terapii, jako wysiłek osiągnięcia za pomocą nakazów superego tego, czego nie udało się uprzednio osiągnąć przez uprzednią pracę kulturową.

K148 Źródło: Sigmund Freud, Kultura jako źródło cierpień.
R2ViwFsZBeUiE1
Sigmund Freud (1856-1939)
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W noc poprzedzającą moje przystąpienie do pracy nad niniejszą lekcją miałem sen. Przyśnił mi się Zinédine Zidane, wybitny francuski piłkarz przełomu stuleci XX i XXI. W tym śnie pytałem go o sekret jego sukcesu sportowego. Powiedział mi, iż zawdzięcza go temu, że codziennie wypijał dziesięć puszek coli. To mu dawało energię i motywację. Spytałem, czy to jednak nie szkodzi na zdrowie. Odpowiedział, że przy odpowiednim nastawieniu duchowym wszystko można strawić i przetworzyć na coś pozytywnego. Co ciekawe, następnie w ciągu dnia miałem jakby bardziej przychylny stosunek do coli. Ale dlaczego przyśnił mi się właśnie Zinédine Zidane? Przecież nigdy nie byłem szczególnym fanem francuskiego futbolu. Ledwo kojarzę tego zawodnika. Czy ten sen to tylko przypadkowe majaki mojego wyłączonego w nocy mózgu, czy raczej pełne znaczenia przesłanie, które powinienem postarać się rozszyfrować, żeby lepiej siebie zrozumieć?

R8WbWPsoVSxId1
Francisco Goya, Gdy rozum śpi budzą się demony, 1797-1798
Źródło: domena publiczna.

Sigmund Freud nazwał marzenia senne „królewską drogą psychoanalizypsychoanalizapsychoanalizy”. Uważał, że jest to jedno z najważniejszych narzędzi, pozwalające człowiekowi odkryć i zrozumieć jego nieuświadomione myśli oraz pragnienia, które mimo że są właśnie nieuświadomione, mają wpływ na świadome życie – wpływ nierzadko destrukcyjny. Dlatego ich poznanie jest tak ważne.

Granica między filozofią a psychologią nie jest łatwa do przeprowadzenia. Psychologia, jako odrębna dyscyplina wiedzy, powstała na początku XIX w. Zanim to nastąpiło, problemy poruszane dziś tradycyjnie przez psychologów podejmowane były często przez filozofów. W szkołach hellenistycznych etykę postrzegano jako rodzaj terapii duszy. Freud był tego świadom i przeciwstawiał się poglądowi szeroko rozpowszechnionemu na początku XX w., że na zjawiska psychiczne oddziałuje się metodami fizycznymi.

bg‑green

Jaką rolę w teorii psychoanalitycznej odgrywa analiza marzeń sennych? Na jakich przykładach można ją zilustrować?

Sigmund Freud O psychoterapii

[…] czyż nie byłoby bardziej adekwatne i czy nie zdarza się częściej, że na moralnośćmoralnośćmoralność człowieka oddziaływa się za pomocą środków moralnych, czyli psychicznych?

K0148 Źródło: Sigmund Freud, O psychoterapii, tłum. R. Reszke.

Freud zrównał więc to, co moralne, z tym, co psychiczne. Jeśli nie ma między tymi obszarami zasadniczej różnicy, to okazuje się, że tak naprawdę dotychczasowa filozofia była w przeważającej części rodzajem psychologii, którą Freud chciał jedynie wznieść na inny poziom, bardziej naukowy. Freud uczynił jednak znacznie więcej. Jego odkrycia oraz teorie zmusiły do spojrzenia na nowo na wiele fundamentalnych problemów filozoficznych. Na przykład teoria, że ludzkimi działaniami w dużym stopniu kierują motywy nieświadome, każe od nowa przyjrzeć się zagadnieniu wolności ludzkiej woli oraz wychowaniu moralnemu. Już samo to stanowi wystarczający powód zaliczenia psychoanalizy do historii filozofii. Najbardziej fundamentalny powód polega jednak na tym, że teoria Freuda ma w istocie status metafilozoficzny. Twórca psychoanalizy ustalił bowiem podstawowe prawa działania ludzkiej psychiki, dzięki czemu wyjaśnił także, dlaczego ludzie filozofują i dlaczego formułują takie, a nie inne poglądy filozoficzne. Ustalenie tego było przecież odwiecznym wyzwaniem filozofii.

Może więc rzetelna analiza mojego snu wyjaśniłaby na przykład mój stosunek do filozofii francuskiej?

Słownik

etyka
etyka

(gr. ethikos (logos) — moralność, etyka) nauka o moralności

moralność
moralność

(łac. moralis — dotyczący obyczajów) ogół ocen i norm moralnych przyjętych w danej zbiorowości społecznej (zbiorowości, klasie lub grupie społecznej,; środowisku) w określonej epoce

psychoanaliza
psychoanaliza

(gr. psyche — dusza + analysis — rozkładanie, rozbiór) kierunek w psychologii XX w., wyjaśniający funkcjonowanie i rozwój osobowości człowieka działaniem nieświadomych instynktów, popędów i dążeń pozostających we wzajemnym konflikcie

superego
superego

(łac. super — nad + ego — ja) sfera osobowości obejmująca wykształcone w toku życia normy, zasady społeczne i wartości