Rozważmy odcinek, który nie jest równoległy do osi , o końcach i . Naszym celem jest wyznaczyć równanie symetralnej tego odcinka.
RFcPPOs9jb4fx
Przypomnijmy, że symetralna odcinkasymetralna odcinkasymetralna odcinka przecina go w połowie i jest do niego prostopadła. Potrzebny nam jest zatem współczynnik kierunkowy tej prostej i współrzędne środka odcinka . Zgodnie ze wzorami współrzędne środka odcinka to , zaś współczynnik kierunkowy prostej jest równy . Zatem (z warunku prostopadłości prostych) współczynnik kierunkowy symetralnej to .
Równanie symetralnej odcinka ma postać , co po przekształceniu daje
.
Sprawdźmy jeszcze, czy powyższy wzór jest prawdziwy dla odcinka , który jest równoległy do osi . Wówczas , więc wzór przyjmuje postać . Ponieważ rozważamy odcinek, to , więc obie strony otrzymanego równania możemy podzielić przez , otrzymując równanie .
RCduWvpF1MV4o
Łatwo sprawdzić, że to równanie opisuje symetralną odcinkasymetralna odcinkasymetralną odcinka o końcach i . Zatem wzór jest prawdziwy niezależnie od położenia odcinka względem osi.
Przykład 1
Dany jest odcinek o końcach i . Wyznaczymy równanie symetralnej tego odcinka. Środek odcinka ma współrzędne . Współczynnik kierunkowy prostej jest równy , więc współczynnik kierunkowy symetralnej odcinka jest równy . Zatem równanie symetralnej odcinka to , czyli .
Przykład 2
Wiadomo, że środek okręgu opisanego na trójkącieśrodek okręgu opisanego na trójkącieśrodek okręgu opisanego na trójkącie znajduje się w punkcie przecięcia symetralnych jego boków. Wyznaczymy środek okręgu opisanego na trójkącie o wierzchołkach , , . Zaczniemy od wyznaczenia symetralnej boku : jego środek ma współrzędne . Współczynnik kierunkowy prostej jest równy , zatem współczynnik kierunkowy symetralnej boku to . Równanie symetralnej ma postać , czyli . Środek boku ma współrzędne , zaś współczynnik kierunkowy prostej jest równy , zatem współczynnik kierunkowy symetralnej boku jest równy . Równanie symetralnej boku ma postać: , czyli . Aby wyznaczyć punkt przecięcia tych symetralnych, wystarczy rozwiązać układ równań , z którego wynika równanie spełnione przez . Dla , otrzymujemy . Zatem współrzędne środka okręgu opisanego na trójkącie to .
RljsOZM1f5ShL
Słownik
symetralna odcinka
symetralna odcinka
prosta prostopadła do danego odcinka przecinająca go na połowy; zbiór punktów leżących w równych odległościach od końców tego odcinka
środek okręgu opisanego na trójkącie
środek okręgu opisanego na trójkącie
można go wyznaczyć jako punkt przecięcia symetralnych boków trójkąta