Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Wokół siebie widzimy wiele poruszających się ciał – jadący samochód, biegnące dziecko, spadająca ze stołu szklanka, czy lecąca mucha. Każde z tych ciał porusza się inaczej. Obserwując różne przykłady ruchu, możemy jednak wyodrębnić pewne cechy, które pozwolą nam wprowadzić klasyfikację rodzajów ruchu.

Zacznijmy od kształtu toruTor ruchutoru.

Tor to krzywa, po której porusza się dane ciało.

Może to być linia prosta, może to być okrąg, parabola, sinusoida oraz mnóstwo innych krzywych, które nawet nie mają swoich własnych nazw (Rys. 1.).

RnBIPEw5yF5FK
Rys. 1. Przykładowa galeria różnych torów ruchu.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/%c5%9bnieg-zima-g%c3%b3ra-przezi%c4%99bienie-3165559/ [dostęp 28.02.2022 r.], domena publiczna.

Kiedy ciało porusza się po linii prostej, mówimy o ruchu prostoliniowym. W przeciwnym wypadku mówimy o ruchu krzywoliniowym, w którym mieszczą się takie rodzaje ruchu, jak ruch po okręgu, ruch po paraboli, ruch po elipsie i po wszystkich innych krzywych. Ruch prostoliniowy wyróżniamy z co najmniej dwóch powodów – po pierwsze matematyczny opis linii prostej jest pod różnymi względami łatwiejszy niż opis innych krzywych. Po drugie – gdy ciało porusza się ruchem prostoliniowym, kierunek wektora prędkościPrędkośćprędkości nie zmienia się. Oznacza to między innymi, że do opisu ruchu prostoliniowego wystarczy nam jedna współrzędna układu kartezjańskiego (Rys. 2.).

Ruky6jX5PYwKZ
Rys. 2. Ruch prostoliniowy. Choć tor ruchu nie jest poziomy, to zawsze tak możemy dobrać osie układu współrzędnych, że do opisu tego ruchu wystarczy nam jedna współrzędna.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W przypadku ruchu krzywoliniowego kierunek wektora prędkości zmienia się. Wektor prędkości jest bowiem zawsze styczny do toru (Rys. 3.).

R1WzW75INqo0V
Rys. 3. Ruch krzywoliniowy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Drugą ważną cechą charakteryzującą ruch jest to, czy i w jaki sposób zmienia się wartość prędkości. Jeżeli wartość prędkości pozostaje stała, mówimy o ruchu jednostajnymRuch jednostajnyruchu jednostajnym, gdy wartość prędkości rośnie – ruch jest przyspieszony, gdy maleje – mamy do czynienia z ruchem opóźnionym.

Ciało może zatem poruszać się na przykład ruchem jednostajnym, prostoliniowym – oznacza to, że torem ruchu jest linia prosta, a wartość prędkości jest stała. Ponieważ kierunek prędkości nie zmienia się, tor jest linią prostą, w tym ruchu stały jest także sam wektor prędkości.

Możemy mieć też do czynienia z ruchem jednostajnym po okręgu. Oznacza to, że torem ruchu jest okrąg i wartość prędkości pozostaje stała. Sam wektor prędkości zmienia się jednak ze względu na to, że ruch jest krzywoliniowy.

Gdy ciało porusza się po paraboli ruchem przyspieszonym oznacza to, że zmienia się zarówno kierunek wektora prędkości (torem ruchu nie jest linia prosta), jak i jej wartość – ciało przyspiesza, czyli wartość prędkości rośnie.

Słowniczek

Prędkość
Prędkość

(ang. velocity) – wielkość wektorowa określająca, jak szybko zmienia się położenie w czasie.

Ruch jednostajny
Ruch jednostajny

(ang. uniform motion) – ruch, w którym wartość prędkości jest stała.

Tor ruchu
Tor ruchu

(ang. trajectory) - inaczej trajektoria – krzywa zakreślana w przestrzeni przez wybrany punkt poruszającego się ciała.