Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Atmosfera zbudowana jest z mieszaniny gazów i rozproszonych w nich domieszek, głównie pary wodnej, kropli i kryształków ciekłej i zamarzniętej wody oraz aerozoli. Ta gazowa powłoka utrzymywana jest przy powierzchni Ziemi dzięki sile przyciągania grawitacyjnego. Obecnie wyodrębnia się dwie główne warstwy atmosfery. Pierwszą – nazywaną homosferą – tworzą głównie cząstki obojętne elektrycznie. Sięga od powierzchni Ziemi do ok. 100 km. Przeważają w niej dwa gazy: azot i tlen. Przyczyną wyrównanego składu homosfery jest nieustanne krążenie gazów wskutek turbulencji i konwekcji. Na wysokości powyżej 100 km mechanizmy mieszania się gazów nie występują. Warstwa ta nazywana jest heterosferą. Zawiera gazy zjonizowane. Najbardziej zewnętrzna część tej warstwy posiada miąższość wielu tysięcy kilometrów i tworzy tzw. geokoronęgeokoronageokoronę.

Pionowa budowa atmosfery

Atmosfera zbudowana jest z warstw. Za jej górną granicę uznaje się warstwę znajdującą się w odległości kilkudziesięciu tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi. Gęstość atmosfery jest tam porównywalna z gęstością w przestrzeni międzyplanetarnej. Poszczególne warstwy atmosfery dzieli się ze względu na zróżnicowane właściwości fizyczne. Kolejno od powierzchni Ziemi wyróżniamy: troposferę, stratosferę, mezosferę, termosferę i egzosferę, oddzielone od siebie kolejno tropopauzą, stratopauzą, mezopauzą i termopauzą. Nad egzosferą znajduje się magnetosfera mająca związek z oddziaływaniem ziemskiego pola magnetycznego, to w niej występują zjonizowane cząstki nagromadzone w strefie Van Allenastrefa Van Allenastrefie Van Allena.

R1MPe4Xqdu3T1
Budowa atmosfery. Warstwy wyróżnione według kryterium termicznego.
Źródło: Meteorologia i klimatologia, K. Kożuchowski (red.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.
  • Troposfera

Znajduje się bezpośrednio nad Ziemią i stanowi 80% masy atmosfery. Za górną granicę troposfery uznaje się wysokość ok. 17 km nad równikiem i ok. 7 km nad biegunami. Temperatura powietrza tej warstwy przy powierzchni średnio osiąga 15°C, a przy górnej granicy odpowiednio: nad biegunami od -45°C do -60°C, nad równikiem od -70°C do -80°C. Charakterystyczne dla troposfery jest zmniejszanie się temperatury wraz ze wzrostem wysokości. Temperatura spada średnio o 0,6°C na 100 m wzrostu wysokości. To w troposferze zachodzą procesy kształtujące pogodę i klimat: powstają chmury, wieją wiatry, występuje konwekcja.

  • Tropopauza

Warstwa między troposferą a stratosferą. Rozciąga się nad troposferą na wysokości ok. 8 km nad biegunami oraz 15‑17 km nad równikiem. Ma ok. 2 km grubości. Pionowy gradient temperatury tej warstwy nie przekracza 0,2°C/100 m. Tropopauza nie jest jednolita; w miejscach, gdzie się przerywa, powstają bardzo silne wiatry strumienioweprąd strumieniowywiatry strumieniowe. Powietrze i para, które unoszą się w troposferze, docierają do tropopauzy i w niej się zatrzymują. Nieznaczna część różnych związków chemicznych oraz pary wodnej przedostaje się do stratosfery.

  • Stratosfera

Rozciąga się do wysokości 50–55 km. W dolnej warstwie stratosfery występują prądy strumieniowe wykorzystywane przez samoloty. Znajduje się w niej niewielka ilość wody; stratosfera skupia ok. 20% masy atmosfery. W jej dolnej części utrzymuje się niska temperatura, ok. -60°C. Dopiero od wysokości 25 km, w ozonosferze, temperatura osiąga 0°C, co spowodowane jest pochłanianiem promieniowania ultrafioletowego przez ozon. Koncentracja ozonu na wysokości 20‑35 km, tworząca ozonosferę, stanowi parasol ochronny dla życia na Ziemi. Spadek ilości ozonu w stratosferze nazywany jest dziurą ozonową.

  • Stratopauza

Warstwa homogeniczna, która jest warstwą przejściową między stratosferą a mezosferą.

  • Mezosfera

Warstwa o grubości ok. 35 km, rozciągająca się od stratopauzy do wysokości ok. 85 km. Charakterystyczny jest w niej silny spadek temperatury wraz ze wzrostem wysokości. Na ok. 85 km temperatura spada do przedziału od -75°C do - 100°C. Na tym poziomie znajduje się górna granica mezosfery – mezopauza. Mezosfera stanowi górną granicę tej części atmosfery, której skład uważany jest za jednorodny, czyli homosfery. Temperatura na wysokości mezopauzy jest najniższą obserwowaną w atmosferze. Na wysokości ok. 60 km zaczyna się obszar silnie zjonizowany, tzw. jonosfera, która sięga najwyższych warstw termosfery. W mezosferze jonizacja nie jest trwała, występuje praktycznie tylko w ciągu dnia. W pobliżu mezopauzy, na dużych szerokościach geograficznych, gdy Słońce znajduje się od 5° do 13° poniżej horyzontu, obserwuje się nocne obłoki świecące (srebrzyste) zbudowane z drobnych cząsteczek pyłu pokrytych kryształkami lodu.

  • Termosfera

Obejmuje wysokość od 85 do 500 km. W termosferze temperatura wzrasta, osiągając na wysokości ok. 150 km 240°C, powyżej 200 km od ok. 500°C do 1 200°C, a na wysokości 500 km nawet 2 000°C. Podstawowym źródłem ciepła w termosferze jest pochłanianie promieniowania słonecznego ultrafioletowego i rentgenowskiego, fotojonizacjafotojonizacjafotojonizacja, fotodysocjacjafotodysocjacjafotodysocjacja oraz energia strumienia korpuskularnegostrumień korpuskularnystrumienia korpuskularnego Słońca. W termosferze zmienia się także znacznie skład atmosfery. Na skutek fotojonizacji i fotodysocjacji cząsteczki wielu gazów rozpadają się na pojedyncze atomy. Nie występuje mieszanie się gazów, a cięższe cząsteczki oraz atomy osiadają. Ze wzrostem wysokości ciężkie cząsteczki azotu są więc zastępowane przez atomy tlenu, a na dużych wysokościach przeważają lekkie atomy wodoru.

  • Jonosfera

Podwarstwa zaczynająca się na wysokości ok. 60 km w górnej mezosferze. Odznacza się dużą koncentracją wolnych elektronów i jonów. Jonizacja w tej podwarstwie zachodzi na skutek bombardowania cząsteczek gazów przez promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie emitowane przez Słońce. Jonosfera ma znaczenie w łączności radiowej dalekiego zasięgu, ponieważ warstwa ta odbija wysyłane z Ziemi fale radiowe, głównie fale krótkie.

  • Egzosfera

Warstwa rozpraszania, występuje powyżej termopauzy, od 500 km. Gazy są tu silnie rozrzedzone, gęstość atmosfery jest bardzo mała i zderzenia między cząsteczkami występują niezwykle rzadko. Temperatura na wysokości 500 km może osiągać wartość od 500°C do 2 000°C, w zależności od pory dnia, aktywności Słońca i szerokości geograficznej. Tak wysoka temperatura cząsteczek znajdujących się w egzosferze, z uwagi na duże rozrzedzenie, nie jest transportowana między nimi ani przez przewodnictwo, ani przez konwekcję. Cząsteczki mają ogromną energię cieplną, jednak z powodu bardzo małej liczby zderzeń nie są w stanie jej przekazywać. W egzosferze następuje stopniowe przejście od atmosfery ziemskiej do gazu międzyplanetarnego. Obszar ten często nazywany jest obszarem rozprysków.

  • Magnetosfera

Obszar atmosfery znajdujący się powyżej egzosfery. Ma związek z oddziaływaniem pola magnetycznego ziemskiego ze strumieniem korpuskularnego promieniowania słonecznego (tzw. wiatr słonecznywiatr słonecznywiatr słoneczny). Na skutek tego po stronie oświetlonej Ziemi, w odległości 10–15 jej promieni, natężenie pola magnetycznego spada do zera. Granica ta nazywa się magnetopauzą, a obszar poniżej niej – magnetosferą. Po stronie zacienionej magnetosfera rozciąga się na znacznie większe odległości. Jest to tzw. ogon magnetyczny Ziemi. Cząstki, które w wyniku zderzeń znajdą się w polu magnetycznym, będą się w nim poruszały po spirali wokół linii sił pola magnetycznego. W wyniku ponownych zderzeń ich energia może zostać zmniejszona, co spowoduje ich przesunięcie do niższych części atmosfery. Te uwięzione cząstki skupiają się wokół Ziemi głównie w dwóch pasach, tzw. pasach Van Allena (odkrytych w 1958 r.) – pierwszy znajduje się w odległości ok. 2 500–5 000 km, a drugi w odległości 20 000–30 000 km od powierzchni Ziemi.

RPB04Jxc6l8dO
Film opowiadający o profilu pionowym atmosfery.

Słownik

fotojonizacja
fotojonizacja

jonizacja atomów (cząsteczek) pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego o energii fotonów co najmniej równej energii jonizacji tych atomów (cząsteczek)
Indeks dolny Źródło: Encyklopedia PWN Indeks dolny koniec

fotodysocjacja
fotodysocjacja

reakcja chemiczna polegająca na rozpadzie cząsteczek na jony pod wpływem strumieni fotonów

geokorona
geokorona

otoczka wodorowa stanowiąca część egzosfery; jest obserwowalna w zakresie ultrafioletowym

prąd strumieniowy
prąd strumieniowy

intensywny, dość wąski i prawie poziomy strumień przenoszący z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza w atmosferze ziemskiej; niezbyt gruba – ok. 2 km – i wąska strefa bardzo silnych wiatrów występująca na poziomie 9–12 km, charakteryzuje się prędkością wiatru powyżej 30 m/s (108 km/h), maksymalnie nawet 500 km/h
Indeks dolny Źródło: pl.wikipedia.org Indeks dolny koniec

strefa Van Allena
strefa Van Allena

inaczej pasy Van Allena, strefa pułapek magnetycznych, które zatrzymują cząstki wiatru słonecznego

strumień korpuskularny
strumień korpuskularny

strumień promieniowania jonizującego będący strumieniem cząstek

wiatr słoneczny
wiatr słoneczny

strumień naładowanych elektrycznie cząstek wypływających z korony słonecznej w przestrzeń międzyplanetarną