Przeczytaj
Krótka historia przyczyn polskich emigracji do 1989 r.
Duże fale emigracji Polaków pojawiają się od minimum 200 lat. Po upadku I Rzeczypospolitej Polacy zaczęli rozjeżdżać się po świecie. Jako legioniści napoleońscy trafili na Haiti, aby tłumić tamtejsze powstanie, i część z nich tam została. Po upadku powstań narodowych w XIX w. powstańcy uciekali z ziem polskich, głównie do Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec i Ameryki Północnej lub byli zsyłani przez władze carskie w głąb Rosji.
W II połowie XIX w. pojawiła się także emigracjaemigracja zarobkowa trwająca do 1939 r. Robotnicy szukali zatrudnienia w krajach europejskich – Francji, Belgii i Niemczech, a chłopi wyjeżdżali głównie do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii i Argentyny.
Po II wojnie światowej, w okresie PRL, można wyróżnić emigrację z powodów politycznych, prześladowań antysemickich (np. polscy Żydzi emigrujący po wydarzeniach marcowych) oraz emigrację ekonomiczną. Głównymi kierunkami tej ostatniej były: Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Austria, Włochy, Belgia, Kanada i Stany Zjednoczone.
Największe skupiska Polaków poza krajem
W kraju mieszka około 38 milionów Polaków, a poza jego granicami kolejne 12 do 15 milionów (niektórzy badacze twierdzą, że nawet 20 milionów). Według tych szacunków Polacy stanowią naród przeszło 50‑milionowy. Jeśli około ¼ Polaków mieszka na emigracji, to sytuuje to naród polski jako czwarty emigrujący w świecie – po Chińczykach, Niemcach i Włochach.
Przyczyny emigracji Polaków współcześnie
Polonia
Poza emigrującymi, za granicą jest także duża grupa PoloniiPolonii. Są to zarówno potomkowie XIX–wiecznych emigrantów i zesłańców, jak i osób, które pozostały za granicą w wyniku obu wojen i zmian granic państwa polskiego czy tych, które uciekły z kraju w okresie PRL. Osoby te zapuściły już korzenie w państwach, w których urodziły się i mimo przyznawania się do związków z Polską, raczej nie są skłonne do powrotu do ojczyzny przodków.
Słownik
zarówno Polacy, jak osoby pochodzenia polskiego i mające związki z Polską, zamieszkujące poza granicami Polski
wyjazd za granicę, mający na celu zmianę miejsca zamieszkania na stałe lub czasowo
osoby przyznające się do polskiego pochodzenia i związków z Polską, lecz urodzone poza ojczyzną