Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RPSM6alTWezIW
Zdjęcie przedstawia mapę świata. leżą na niej do góry nogami, szpilkami w górę, różnokolorowe pinezki.

Przyczyny zamieszkiwania Polaków poza granicami Polski (współcześnie)

Źródło: domena publiczna.
Polonia na Haiti

Istnieją też powiedzenia, np. Lá‑bas en Pologne (tam w Polsce), M‑ap Fe Krakow (robię, jak w Krakowie, czyli bardzo porządnie), Chajé kou Lapologn (szarżować jak Polska). Mieszkańcy Cazale mówią o sobie nie inaczej, jak My Polacy. Najczęściej spotykane nazwisko to Belno, pochodzące od Belnowski.

cytat1 Źródło: Polonia na Haiti, 23.03.2020 r., dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 20.04.2020 r.].

Cytat ten odnosi się do potomków legionistów napoleońskich zamieszkałych na Haiti. Czują się oni nadal związani z Polską. O ojczyźnie myślą też Polacy zamieszkali w Argentynie, Brazylii, USA, Australii i w krajach Europy. Dlaczego nie wracają do Polski? Co sprawia, że pozostają na obczyźnie?

Zastanów się nie tylko nad skalą tego zjawiska, ale i powodami, dla których tylu Polaków zdecydowało się i nadal decyduje opuścić rodzinny kraj.

Twoje cele
  • Wskażesz kierunki emigracji Polaków.

  • Przeanalizujesz przyczyny emigracji Polaków.

  • Ocenisz skalę zjawiska zamieszkiwania Polaków poza granicami Polski.