Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Pojemność elektryczna pojedynczego przewodnika

Ładowanie przewodnika polega na odkładaniu na jego powierzchni ładunku, przy czym w procesie ładowania potencjał tego przewodnika zwiększa się, co do wartości bezwzględnej (zob. materiał pt. Jak definiuje się potencjał pola i jaka jest jego jednostka?). Dzieje się tak, ponieważ potencjał przewodnika jest równy stosunkowi pracy, jaką siła zewnętrzna musi wykonać, by ładunek o wielkości  przenieść na powierzchnię przewodnika, do wartości tego ładunku (zob. materiał pt. Jaką pracę należy wykonać, aby przemieścić ładunek w polu elektrycznym?). Gdy na przewodniku jest już odłożony pewien ładunek , to z powodu siły elektrostatycznego odpychania między , coraz trudniej jest dokładać kolejne jego porcje (Rys. 1.). Wiele doświadczeń potwierdza, że wartość potencjału przewodnika  jest wprost proporcjonalna do wielkości ładunku  umieszczonego na jego powierzchni. Dla danego przewodnika iloraz jest zatem wielkością stałą. Wielkość tę nazywa się pojemnością elektryczną przewodnika (zob. materiał pt. Pojemność elektryczna przewodnika).

RYMt7JKl8Dv9j
Rys. 1. Ładowanie izolowanego przewodnika. Aby na przewodniku umieścić kolejne porcje ładunku q (drugą, trzecią itd.) należy działać coraz większą siłą zewnętrzną nFz (gdzie n=1,2), która musi zrównoważyć siłę elektrostatycznego odpychania nFe+ między ładunkiem już umieszczonym na przewodniku Q=nq i nową porcją ładunku q. Wyjaśnienie: W rzeczywistości ładunki elektryczne gromadzą się na powierzchni przewodnika. Na tym rysunku, dla uproszczenia, narysowano je w środku przewodnika. Ponadto na rysunku przyjęto q>0.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Pojemność elektryczna pojedynczego (izolowanego) przewodnika jest ilorazem ładunku zgromadzonego na jego powierzchni  i jego potencjału :

(1)

Pojemność przewodnika zależy jedynie od jego rozmiaru i kształtu, a także od otoczenia, w którym znajduje się przewodnik (zob. materiał pt. Od czego zależy pojemność elektryczna ciał przewodzących?).

Pojemność wyraża się w faradach (zob. materiał pt. Farad jako jednostka pojemności).

Farad jest pojemnością takiego przewodnika, którego potencjał wynosi 1 wolt po naładowaniu go ładunkiem 1 kulomba:

(2)

Pojemność 1 F jest pojemnością bardzo dużą dlatego często stosuje się jednostki mniejsze, np. mikrofarad (1 muF = 10Indeks górny -6 F), nanofarad (1 nF = 10Indeks górny -9 F) i pikofarad (1 pF = 10Indeks górny -12 F).

Pojemność kondensatora

Praktyczne znaczenie mają nie tyle pojedyncze (izolowane)  przewodniki, co ich układy, tworzące kondensatory.

Kondensator to układ dwóch przewodników (tzw. okładek kondensatora) o dowolnym kształcie i wymiarach, które ładuje się równymi ładunkami o przeciwnych znakach.

Dlaczego praktyczne znaczenie kondensatorów jest większe niż izolowanych przewodników? Jest tak, ponieważ gromadzenie ładunku na izolowanym przewodniku jest dużo mniej efektywne od gromadzenia ładunku na układzie dwóch przewodników.

Eksperyment myślowy nr 1

Aby to zrozumieć, możesz przeprowadzić eksperyment myślowyeksperyment myślowyeksperyment myślowy podobny do tego, który został zilustrowany na Rys. 1. Wyobraź sobie, że masz dwa przewodniki. Na pierwszym umieszczasz ładunek , a na drugim . Potem, na każdym z przewodników, odkładasz kolejne, takie same porcje ładunków: na pierwszym, na drugim, na pierwszym, na drugim, itd. Postępujesz tak do momentu, aż ładunek zgromadzony na obu przewodnikach będzie równy: na pierwszym i  na drugim. Który z przedstawionych na Rys. 2. sposobów magazynowania ładunku jest efektywniejszy? Który wymaga mniejszej pracy siły zewnętrznej? Odpowiadając na to pytanie nie sposób udzielić nieprawidłowej odpowiedzi.

R1ULJ8Pdvxift
Rys. 2. Ładowanie izolowanego przewodnika jest mniej efektywne niż ładowanie kondensatora. Na rysunku pokazano siły działające na porcję ładunku +q, pochodzące od: (a) pojedynczego naładowanego przewodnika i (b) układu dwóch przeciwnie naładowanych przewodników. Oznaczenia: Fe+ jest siłą elektrostatycznego odpychania od ładunku o wartości +Q, Fe- to siła elektrostatycznego przyciągania od ładunku o wartości -Q, Fz=FeFe+ reprezentuje siłę zewnętrzną, która równoważy wypadkową siłę działającą na ładunek +q, pochodzącą od pola elektrycznego. Wyjaśnienie: W rzeczywistości ładunki elektryczne gromadzą się na powierzchni przewodników. Na tym rysunku, dla uproszczenia, narysowano je w środku przewodników.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Eksperyment myślowy nr 2

Celem poprzedniego eksperymentu myślowego było pokazanie, że magazynowanie energii na układzie dwóch, położonych blisko siebie przewodników (okładek kondensatora) jest efektywniejsze niż na jednym, izolowanym przewodniku. Zauważ, że ten sam efekt końcowy (dwa przewodniki naładowane ładunkami ) można uzyskać również w inny sposób, np. przenosząc porcjami ładunek z jednego, początkowo nienaładowanego przewodnika, na drugi, do momentu, gdy na obydwu przewodnikach uzyskamy nieskompensowane, docelowe wartości ładunków.

Postępując w taki sposób, łatwo można zauważyć, że gdy na okładkach zgromadzi się większy nieskompensowany ładunek, to proporcjonalnie wzrośnie siła działająca na umieszczony między nimi ładunek próbny. Ostatecznie praca przeniesienia takiego ładunku z jednej okładki na drugą też będzie proporcjonalnie większa, podobnie zresztą jak napięcie (różnica potencjałów) między okładkami. W ten sposób dochodzimy do wniosku, że napięcie między okładkami kondensatora  i ładunek  są do siebie proporcjonalne, a ich iloraz jest wielkością stałą i nosi nazwę pojemności kondensatora. Iloraz ten określa, jaki ładunek można zgromadzić na kondensatorze, gdy napięcie między jego okładkami jest równe 1 wolt. Oczywiście przy wyższym napięciu zgromadzony ładunek jest proporcjonalnie większy.

Pojemność kondensatora jest równa ilorazowi ładunku zgromadzonego na każdej z jego okładek  i napięcia między okładkami :

(3)

Pojemność kondensatorów mierzy się w faradach, tak samo jak pojemność izolowanych przewodników (por. rów. (2)).

Ważne!

Pojemność kondensatora, zależy od kształtu i rozmiaru jego okładek, a także od rodzaju substancji znajdującej się między okładkami (zob. Rys. 3.).

RjvsXEPCfDKqv
Rys. 3. Różne rodzaje kondensatorów: (a) kondensator płaski, (b) kondensator kulisty, (c) kondensator cylindryczny.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Kondensator płaski

Kondensator płaski to układ dwóch, równolegle do siebie ułożonych, metalowych płyt (okładek kondensatora), na których zgromadzono ładunki, takie same co do wartości, ale o przeciwnych znakach (Rys. 3a).

O kondensatorze płaskim możesz przeczytać w e‑materiałach pt. Jak zbudowany jest kondensator płaski?PTOkeJwkoJak zbudowany jest kondensator płaski? lub Jaki jest związek między różnicą potencjałów a natężeniem pola w kondensatorze płaskim?PW5WHnLG0Jaki jest związek między różnicą potencjałów a natężeniem pola w kondensatorze płaskim? Przypomnijmy tylko, że pojemność kondensatora płaskiego wyraża się następującym wzorem:

(4)

gdzie jest polem powierzchni okładek kondensatora, - odległością między okładkami, zaś  jest stałą, która charakteryzuje własności elektryczne ośrodka wypełniającego przestrzeń między okładkami i która nosi nazwę przenikalności elektrycznej ośrodkaprzenikalność elektrycznaprzenikalności elektrycznej ośrodka.

R1dmTvA5RLYfX
Rys. 4. Przykładowy, próżniowy kondensator płaski.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Ze wzoru (4) wynika, że pojemność kondensatora płaskiego rośnie proporcjonalnie do wzrostu pola powierzchni okładek i maleje wraz ze wzrostem odległości między nimi. Na pojemność kondensatora ma również wpływ materiał umieszczony między jego okładkami. Kondensatory próżniowe (Rys. 4.) mają od kilku do kilkudziesięciu razy mniejszą pojemność od tych, między okładkami których umieszczono materiał będący dielektrykiemdielektrykdielektrykiem (zob. materiał pt. Czy rodzaj dielektryka wpływa na pojemność kondensatora?Pi2WrslOWCzy rodzaj dielektryka wpływa na pojemność kondensatora?).

Słowniczek

dielektryk
dielektryk

(ang.: dielectric) (inaczej izolator elektryczny) to materiał, w którym bardzo słabo przewodzony jest prąd elektryczny. Może to być rezultatem niskiej koncentracji ładunków swobodnych, niskiej ich ruchliwości, lub obu tych czynników równocześnie

eksperyment myślowy
eksperyment myślowy

(ang.: thought experiment, niem.: Gedankenexperiment) w najszerszym znaczeniu jest użyciem hipotetycznego scenariusza w celu ułatwienia zrozumienia pewnych rzeczy lub zjawisk. Eksperymenty takie przeprowadza się w różnych dziedzinach, od fizyki po filozofię. Najlepiej znane eksperymenty myślowe w fizyce to m.in. paradoks bliźniąt w szczególnej teorii względności, kot Schrödingera w mechanice kwantowej i paradoks dwóch kondensatorów w teorii obwodów.

MacGyver
MacGyver

(ang.: MacGyver) amerykański serial telewizyjny, emitowany przez telewizję ABC w latach 1985‑1992. Bohaterem serialu był tytułowy MacGyver - człowiek, który wie wszystko i potrafi zrobić coś z niczego, wykorzystując umiejętności w zadaniach powierzonych mu przez tajną Fundację Phoenix.

przenikalność elektryczna
przenikalność elektryczna

(ang.: electric permittivity) charakteryzuje każdy ośrodek, w którym może istnieć pole elektrostatyczne, czyli próżnię i ośrodki materialne. Oznacza się ją grecką literą (epsilon) i przedstawia się jako iloczyn przenikalności elektrycznej próżni i przenikalności względnej ośrodka :

przy czym przenikalność elektryczna próżni ma wartość

ε0=8,851012C2Nm2,

zaś przenikalność względna ośrodka jest stałą bezwymiarową o wartości niemniejszej od jedności:

gdzie przyjmuje się, że dla próżni . Im względna przenikalność elektryczna danego ośrodka jest większa, tym mniejsze, w porównaniu z próżnią, będzie natężenie pola elektrycznego, wywołanego w tym ośrodku przez ładunki elektryczne. Przykładowe wartości stałej  wynoszą: dla powietrza , dla papieru , dla szkła , a dla wody .