Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Końcowe produkty przemiany materii, głównie białka i inne związki azotowe, wydalane są z organizmu w formie moczu – płynu wytwarzanego w nerkach. Każda z nerek zawiera od 8 do 10 kielichów nerkowych, z których mocz ostateczny przemieszcza się do miedniczki nerkowej. Miedniczka, zwężając się, przechodzi w pojedynczy moczowód, transportujący mocz do pęcherza moczowego. Po wypełnieniu pęcherza mocz wydalany jest z organizmu przez cewkę moczową. Proces ten nosi nazwę mikcji. Częstość mikcji zależy bezpośrednio od ilości moczu produkowanego przez nerki oraz czynności ośrodków nerwowych kontrolujących mięśnie gładkie i szkieletowe zlokalizowane w pęcherzu moczowym.

R17IWaYNcAUeJ1
Układ moczowy człowieka.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Objętość i skład moczu ostatecznego związane są bezpośrednio z dwoma podstawowymi procesami: przesączaniem kłębuszkowymprzesączanie kłębuszkoweprzesączaniem kłębuszkowym oraz wchłanianiem w kanalikach nerkowych. Istnieje wiele czynników mających wpływ na te procesy, z których najważniejsze to: ciśnienie tętnicze krwi, ciśnienie onkotyczneciśnienie onkotyczneciśnienie onkotyczne białek osocza, aktywność autonomicznego układu nerwowego oraz oddziaływanie wazopresyny i innych hormonów.

bg‑orange

Objętość moczu produkowanego przez nerki

Najważniejszym hormonem wpływającym na ilość produkowanego przez nerki moczu jest wazopresyna, wytwarzana przez podwzgórze i wydzielana przez tylny płat przysadki mózgowej. W efekcie działania wazopresyny przede wszystkim następuje zagęszczenie moczu ostatecznego, na skutek przyspieszenia wchłaniania zwrotnego wody w kanalikach nerkowych. Powoduje to zmniejszenie ilości moczu ostatecznego, przedostającego się następnie moczowodami do pęcherza moczowego. Niedobór lub brak wazopresyny prowadzi do występowania moczówki prostej – choroby objawiającej się produkcją bardzo dużych ilości (5–20 l na dobę) rozcieńczonego moczu.

Innymi hormonami mającymi wpływ na proces wytwarzania moczu ostatecznego w kanalikach nerkowych są: wydzielany przez korę nadnerczy aldosteron (zwiększający wchłanianie jonów sodowych i wydalanie jonów potasowych) oraz wydzielany przez przytarczyce parathormon (zwiększający wchłanianie jonów wapniowych).

R1B9MLieDS47i1
Schemat przedstawia zależność między przysadką mózgową a nerką. Składa się on z trzech ilustracji. Na pierwszej z nich znajduje się mózg oznaczony kolorem szarym z zaznaczonymi zwojami. Kolorem pomarańczowym i różowym zaznaczono dwie niewielkie części sąsiadujące ze sobą, które znajdują się w dolnej części mózgu. Górna to podwzgórze zaznaczone numerem 1 z opisem: produkuje hormon wazopresynę (hormon antydiuretyczny, ADH). Druga część mózgu zaznaczona na schemacie to przysadka mózgowa zaznaczona numerem 2 z opisem: tylny płat przysadki mózgowej wydziela wazopresynę. Na drugiej ilustracji narysowana jest przysadka w zbliżeniu, która składa się z dwóch płatów. Zaznaczona jest ona numerem 3; po kliknięciu na cyfrę rozwija się opis: wazopresyna oddziałuje na nerki. Od drugiej ilustracji prowadzi strzałka do trzeciej, na której widoczne są dwie nerki. Pomiędzy nimi znajduje się żyła oznaczona kolorem niebieskim oraz tętnica zaznaczona na czerwono. Od każdej z nerek odchodzi również moczowód. Numerem 4 oznaczono nerki; znajduje się tam opis: wazopresyna powoduje zagęszczenie moczu ostatecznego i zatrzymanie wody w organizmie. Z kolei numerem 5 oznaczono mocz w moczowodzie z opisem: zagęszczenie moczu sprawia, że wolemia (objętość krwi krążącej w naczyniach krwionośnych) rośnie, a osmolalność osocza maleje. Od ostatniej ilustracji do pierwszej prowadzi strzałka powrotna z numerem 6, która symbolizuje ujemne sprężenie zwrotne. Przy cyfrze 6 znajduje się opis: wzrost wolemii i spadek osmolalności osocza działają hamująco na wydzielanie wazopresyny.
Schemat zależności między przysadką mózgową a nerką.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑orange

Mięśniówka i unerwienie pęcherza moczowego

Ściana pęcherza moczowego składa się z włókien mięśni gładkich, przebiegających spiralnie, podłużnie i okrężnie. Włókna te tworzą wypieracz moczu – mięsień, którego skurcz prowadzi bezpośrednio do opróżnienia pęcherza podczas mikcji. W dolnej części pęcherza moczowego, na granicy z cewką moczową, znajduje się kolejna grupa włókien mięśni gładkich, tworząca zwieracz wewnętrzny cewki moczowej. Poniżej, już poza pęcherzem moczowym, zlokalizowany jest zwieracz zewnętrzny cewki moczowej, mięsień zbudowany z włókien poprzecznie prążkowanych.

R1bJadCYuzUZv1
Schemat przedstawia budowę pęcherza moczowego. Poczynając od góry, do pęcherza prowadzą dwa moczowody. Pęcherz ma okrągły kształt, jest zwężony ku dołowi. Od góry okrywa go warstwa mięśni. Ścianę pęcherza buduje mięsień wypieracz moczu, który unerwiony jest przez autonomiczny układ nerwowy. Zobrazowany jest na wykresie jako gruba, czerwona struktura z jaśniejszymi liniami w środku. Wewnątrz pęcherza znajdują się dwie niewielkie, symetrycznie ułożone wypustki – ujścia moczowodów. Na dole, u ujścia pęcherza widać zwieracz wewnętrzny cewki moczowej unerwiony przez autonomiczny układ nerwowy. W dół do ujścia prowadzi cewka moczowa, która kończy się ujściem zewnętrznym cewki moczowej, które unerwione jest przez włókna nerwu sromowego. Otoczone jest ono przez mięśnie zobrazowane na schemacie jako czerwona struktura z jaśniejszymi liniami w środku.
Budowa pęcherza moczowego.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Mięśnie gładkie wchodzące w skład ścian pęcherza moczowego unerwione są przez autonomiczny układ nerwowy. Ośrodki przywspółczulne, których włókna biegną do pęcherza, zlokalizowane są w odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego, natomiast ośrodki współczulne − w odcinku piersiowym i lędźwiowym rdzenia. Włókna współczulne zmniejszają napięcie wypieracza moczu, jednocześnie zwiększając napięcie zwieracza wewnętrznego cewki moczowej, co w efekcie prowadzi do utrzymywania moczu w pęcherzu. Natomiast unerwienie przywspółczulne powoduje zwiększenie napięcia wypieracza moczu oraz zmniejszenie napięcia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej, co wywołuje mikcję.

Zwieracz zewnętrzny cewki moczowej, należący do mięśni szkieletowych poprzecznie prążkowanych, unerwiony jest przez włókna nerwu sromowego (biorącego swój początek w rogach brzusznych istoty szarej krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego). Mięsień ten może kurczyć się w sposób zależny od woli, co zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu moczu.

bg‑orange

Wypełnianie pęcherza moczowego

Mocz ostateczny produkowany jest przez nerki w sposób ciągły. Przedostaje się z nerek do pęcherza poprzez moczowody. W ścianach moczowodów znajdują się pęczki włókien mięśniowych gładkich, których skurcze wywołują powstawanie fali perystaltycznej, przemieszczającej mocz z miedniczek nerkowych do pęcherza moczowego. Napływający do pęcherza mocz nie powoduje początkowo znaczącego wzrostu ciśnienia wewnętrznego. Dzieje się tak ze względu na elastyczność ścian pęcherza moczowego, który zwiększa, do pewnych granic, swoją objętość wraz z napływem kolejnych porcji moczu. Pojemność pęcherza moczowego dorosłego człowieka wynosi ok. 700 cmIndeks górny 2. Narząd ten może się jednak rozciągnąć do objętości ponad jednego litra. Pierwsza potrzeba oddania moczu pojawia się przy wypełnieniu pęcherza do objętości ok. 150 ml, a po przekroczeniu ok. 400 ml ciśnienie wewnątrz pęcherza zaczyna gwałtownie rosnąć i pojawia się odczucie silnego parcia na mocz.

bg‑orange

Regulacja nerwowa procesu mikcji

Proces oddawania moczu jest bezwarunkowym odruchem rdzeniowym, który jednak podlega kontroli wyższych ośrodków nerwowych i – podobnie jak defekacjadefekacjadefekacja – może być wyzwalany i hamowany świadomie. Mikcja rozpoczyna się od zwiększenia impulsacji (wysyłania impulsów nerwowych), płynącej do pęcherza moczowego włóknami przywspółczulnymi. Powoduje to skurcz wypieracza moczu oraz rozluźnienie zwieracza wewnętrznego cewki moczowej. Równocześnie z aktywacją włókien przywspółczulnych dochodzi do hamowania neuronów współczulnych, mających za zadanie utrzymywać mocz w pęcherzu. Dodatkowo zahamowana zostaje czynność motoneuronówmotoneuronmotoneuronów krzyżowej części rdzenia kręgowego, tworzących nerw sromowy, który wywołuje skurcz zwieracza zewnętrznego cewki moczowej. Wszystkie te mechanizmy prowadzą do mikcji.

RH71og4esBVIa
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.

Ośrodki odpowiedzialne za oddawanie moczu zlokalizowane są w różnych częściach ośrodkowego układu nerwowego. Główne struktury nerwowe zaangażowane w kontrolę mikcji występują w pniu mózgupień mózgupniu mózgu: ośrodek pobudzający proces oddawania moczu znajduje się w obrębie mostumostmostu, natomiast ośrodek hamujący mikcję – w śródmózgowiuśródmózgowieśródmózgowiu. Dodatkowe ośrodki kontrolujące czynność wydalniczą pęcherza moczowego obecne są w korze mózgowej. Wpływając na rdzeniowy odruch oddawania moczu, umożliwiają one świadome zainicjowanie lub zahamowanie mikcji.

R1Cbp7y1DgKG01
Schemat przedstawia główne ośrodki regulujące proces oddawania moczu, które znajdują się w pniu mózgu. Mózg jest zobrazowany jako półokrągła, pofalowana, żółta struktura z zaznaczonymi zwojami mózgowymi. W dolnej części organu widoczne jest odchodzące od dołu śródmózgowie, w którym zlokalizowany jest tu ośrodek hamujący mikcję, a poniżej most. W jego obrębie znajduje się ośrodek pobudzający proces oddawania moczu. Powyżej wyodrębniona jest kora mózgowa - dzięki niej możliwa jest świadoma kontrola oddawania moczu.
Główne ośrodki regulujące proces oddawania moczu znajdują się w pniu mózgu: śródmózgowiu i moście.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑orange

Czynniki wpływające na ilość moczu produkowanego przez nerki i wydalanego z organizmu

ROgqIepJ748ze1
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Produkcja moczu
    • Elementy należące do kategorii Produkcja moczu
    • Nazwa kategorii: Zwiększona produkcja moczu
      • Elementy należące do kategorii Zwiększona produkcja moczu
      • Nazwa kategorii: Wysokie ciśnienie tętnicze krwi, w szczególności nadciśnienie tętnicze
      • Nazwa kategorii: Zmniejszone stężenie wazopresyny
      • Nazwa kategorii: Zwiększone stężenie aldosteronu
      • Nazwa kategorii: Przewodnienie
      • Nazwa kategorii: Podwyższone stężenie sodu w organizmie
      • Koniec elementów należących do kategorii Zwiększona produkcja moczu
    • Nazwa kategorii: Zmniejszona produkcja moczu
      • Elementy należące do kategorii Zmniejszona produkcja moczu
      • Nazwa kategorii: Zwiększone stężenie wazopresyny
      • Nazwa kategorii: Odwodnienie
      • Nazwa kategorii: Stany przebiegające z niedoborem soli, jonów i innych elektrolitów
      • Nazwa kategorii: Niskie ciśnienie osmotyczne krwi
      • Nazwa kategorii: Niskie ciśnienie onkotyczne białek osocza
      • Koniec elementów należących do kategorii Zmniejszona produkcja moczu
      Koniec elementów należących do kategorii Produkcja moczu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

ciśnienie onkotyczne
ciśnienie onkotyczne

jeden z rodzajów ciśnienia osmotycznego, wywieranego przez cząsteczki białek znajdujących się w danym roztworze koloidalnym

defekacja
defekacja

proces wydalania kału, zawierającego niestrawione resztki pokarmowe

miednica mniejsza
miednica mniejsza

element układu kostnego będący właściwą jamą miednicy; jej granice stanowią: kości łonowe (przód), kości kulszowe i biodrowe (boki) oraz kość krzyżowa i guziczna (tył)

most
most

środkowa część pnia mózgu, zlokalizowana pomiędzy opuszką a śródmózgowiem

motoneuron
motoneuron

neuron ruchowy, unerwiający komórki poprzecznie prążkowane mięśnia szkieletowego

pień mózgu
pień mózgu

struktura anatomiczna ośrodkowego układu nerwowego, w której skład wchodzą: rdzeń przedłużony (opuszka), most i śródmózgowie

przesączanie kłębuszkowe
przesączanie kłębuszkowe

proces zachodzący w kłębuszkach nerkowych, w wyniku którego powstaje mocz pierwotny

śródmózgowie
śródmózgowie

najwyższa część pnia mózgu, zlokalizowana pomiędzy mostem a międzymózgowiem