Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Czy wiesz, czym jest elektryzowanie ciał? O naelektryzowaniu mówimy wtedy, gdy na ciało, początkowo obojętne, naniesiemy ładunek elektryczny. Istnieje kilka sposobów elektryzowania. Omówmy je pokrótce.

Elektryzowanie przez tarcie

Gdy pocieramy dwa ciała, które były elektrycznie obojętne, elektrony mogą przemieszczać się między nimi. Jeśli elektrony „przepłyną” z ciała A na ciało B, to ciało A ma więcej ładunków dodatnich niż ujemnych i mówimy, że jest naelektryzowane dodatnio. Ciało B ma natomiast nadmiar ładunków ujemnych i mówimy, że jest naelektryzowane ujemnie. Efekty takiego naelektryzowania są trwale.

R7RhW0aB5newa
Rys. 1. Elektryzowanie przez tarcie.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Elektryzowanie przez dotyk

Gdy ciałem naelektryzowanym dotykamy ciała obojętnego elektrycznie, następuje między nimi przepływ ładunku. Efekty takiego naelektryzowania są trwale. Obejrzyj ten proces na trzyczęściowym rysunku 2 (kliknij  wewnątrz ramki, aby ją rozwinąć i zobaczyć rysunek).

RoncPaLAvKPxE
Rys. 2a. opis WCAG Naelektryzowana pałeczka znajduje się daleko od elektroskopu., Tytuł nagłówka opis WCAG Pałeczką dotykamy do elektroskopu i ładujemy go ujemnie., Tytuł nagłówka Po odsunięciu pałeczki na dużą odległość wskazówka elektroskopu nieco opada. opis WCAG
Rys. 2. Etapy elektryzowania prez dotyk.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Elektryzowanie przez indukcję

W tym przypadku nie dochodzi do kontaktu ciał. Elektryzowanie następuje wskutek zbliżenia ciała naelektryzowanego (dalej: ciała A) do ciała obojętnego elektrycznie (dalej: ciała B). Pole elektryczne wytworzone przez ciało A wpływa na rozkład ładunków wewnątrz ciała B - ten wpływ właśnie nazywamy indukcją elektryczną.

Istnieją różne mechanizmy elektryzownaia przez indukcję.

  • Ciało B, które chcemy naelektryzować, posiada elektrony swobodne - są przewodnikami. Tak jest, na przykład, w przypadku metali.
    W wyniku zbliżenia ujemnie naładowanego ciała A (rys. 3a), elektrony swobodne w ciele B zostają odepchnięte w obszar  możliwe odległy od ciała A. Sumaryczny ładunek ciała B się nie zmienił - jego obszar znajdujący się w pobliżu ciała A jest naładowany dodatnio. Na rys. 3b. pokazano sytuację odwrotną, w której ciało A jest naładowane dodatnio i przyciąga elektrony ciała B w swoje pobliże, pozostawiając dodatnio naładowany przeciwległy jego obszar.

R1XqYaFt8zyY1
Rys. 3. Elektryzowanie przez indukcję - przemieszczenie elektronów w przewodniku.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W obu przypadkach ustala się stan równowagi - liczba przemieszczonych elektronów w ciele B zależy od ładunku ciała A oraz od odległości pomiędzy tymi ciałami.
Po oddaleniu ciała A rozsunięcie ładunków w ciele B znika.

Przykład 1

Na Rys. 2. widzieliśmy, w jaki sposób elektryzujemy elektroskopElektroskopelektroskop przez dotyk: naniesiony ładunek rozkłada się na przewodzącej płytce na szczycie elektroskopu, na jego osi oraz na wskazówce. A jak elektroskop zachowa się podczas zbliżenia do niego naelektryzowanej pałeczki? Taką sytuację przedstawiono na Rys. 4.

R18vWp1T2p5Yv
Rys. 4. Zbliżanie naładowanej pałeczki do elektroskopu.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Gdy do elektroskopu zbliżymy pałeczkę naelektryzowaną dodatnio, to nie nanosimy na elektroskop dodatkowego ładunku - jako całość pozostaje on elektrycznie obojętny. Zmieniamy jedynie rozkład ładunków tam już obecnych. Ujemne ładunki - są to elektrony - przemieszczają się i gromadzą w pobliżu pałeczki, przyciągane przez dodatnie ładunki na niej zgromadzone. Dodatnie ładunki natomiast nie mają zdolności przemieszczania się w metalu. Jednak w okolicy osi i wskazówki elektroskopu panuje teraz niedobór ładunków ujemnych. Oś i wskazówka są naładowane dodatnio, więc odpychają się od siebie - wskazówka się wychyla.

  • Ciało B składa się z dipoliDipol elektrycznydipoli elektrycznych, mających swobodę obrotu. Tak jest w gazach oraz cieczach o budowie cząsteczkowej, gdy cząsteczki składają się z różnych atomów. Jako przykłady można podać COIndeks dolny 2 oraz HIndeks dolny 2O.
    Przed zbliżeniem ciała A, cząsteczki ciała B przyjmują losowe ułożenie (rys. 4a.). Gdy zbliżymy do niego naelektryzowane ujemnie ciało A, wówczas dipole porządkują się: ustawiają się tak, aby dodatnie ich bieguny znajdowały się możliwe blisko ciała B  (rys. 4b.). W związku z tym, ta strona ciała B będzie miała ładunek dodatni, a strona przeciwna - ładunek ujemny. Sumaryczny ładunek w ciele B będzie nadal równy zeru.

RCt9CTKBvjpzg
Rys. 5. Elektryzowanie przez indukcję - uporządkowanie dipoli elektrycznych.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Stopień uporządkowania dipoli w ciele B zależy od ładunku ciała A oraz od odległości pomiędzy tymi ciałami. Zależy także od temperatury ciała B. 
Po oddaleniu ciała A to uporządkowanie zostaje zniszczone przez ruchy termiczne  w ciele B.

  • Ciało B składa się z dipoli elektrycznych bez swobody obrotu lub z cząsteczek niebędących dipolami. Tak jest w izolatorach w stanie skupienia stałym (np. w szkle czy papierze) oraz w cieczach i gazach, których atomy czy cząsteczki nie są dipolami (np. OIndeks dolny 2 i NIndeks dolny 2). W takich strukturach środek ładunku ujemnego pokrywa się ze środkiem ładunku dodatniego (rys. 6a).
    Obecność ujemnie naelektryzowanego ciała A deformuje chmury elektronowe atomów czy cząsteczek ciała B w taki sposób, że odsuwa je od centrum ładunku dodatniego. Każda taka struktura staje się wtedy dipolem elektrycznym; wszystkie one są od razu uporządkowane. 
    Jak w każdym przypadku elektryzowania przez indukcję,  sumaryczny ładunek w ciele B pozostaje równy zeru.

R8RPIfG4zP9vY
Rys. 6. Elektryzowanie przez indukcję - indukowanie dipoli w izolatorze.
(a) Środki dodatniego ładunku, oznaczonego kolorem czerwonyn, pokrywają się ze środkami ładunku ujemnego, oznaczonymi kolorem niebieskim.
(b) Naładowana pałeczka wywołuje deformację chmury elektronowej atomu lub cząsteczki. Środek ładunku ujemnego nie pokrywa się ze środkiem ładunku dodatniego - cząsteczka staje się dipolem.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Stopień zdeformowania chmur elektronowych cząstek w ciele B zależy od ładunku ciała A oraz od odległości pomiędzy tymi ciałami.
Po oddaleniu ciała A ta deformacja znika i ciało B przestaje wykazywać oznaki naelektryzowania.

Przykład 2
R8Hy3c5YQoajf1
Rys. 7a. Widelec ze sztucznego tworzywa oraz skrawki serwetki (błękitne) i cienkiej folii aluminiowej (czerwone).
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Zastanówmy się nad tym, czy przez indukcję rzeczywiście możemy naładować izolatory? Sprawdźmy to jak prawdziwi fizycy, czyli przeprowadźmy eksperyment.
W tym celu będzie nam potrzebna kartka papieru lub serwetka, linijka lub inny przedmiot ze sztucznego tworzywa oraz coś wełnianego (np. sweter, czapka). Podrzyjmy papier na malutkie kawałki (ok. 0,5 cm × 0,5 cm). Linijkę potrzyjmy o sweter - to powinno ją naelektryzować.

Zbliżmy teraz linijkę do skrawków papieru (ale nie za blisko). Co się dzieje? Poruszyły się one, niektóre się nawet uniosły. Zostały naelektryzowane i oddziałują z linijką - są przez nią przyciągane.

RzaYDw1Fyc4H9
Rys. 7b. Widelec z tworzywa sztucznego potarty o polar przyciąga skrawki serwetki.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Ale czy na pewno było to elektryzowanie przez indukcję? Zastanówmy się. Mieliśmy obojętny elektrycznie papier i naelektryzowaną linijkę. Ciała te nie dotykały się. Skoro papier zaczął się poruszać, oznacza to, że się naelektryzował. Tylko jeden rodzaj elektryzowania „działa” na odległość bez dotykania. Jest to właśnie elektryzowanie przez indukcje. Oto udowodniliśmy, że przez indukcję można naelektryzować izolatory.

Zwróć jeszcze uwagę, że czerwone skrawki folii aluminiowej nie uniosły się. Co może być tego przyczyną?

Słowniczek

Elektroskop
Elektroskop

(ang.: electroscope) przyrząd służący do pomiaru napięcia. W najprostszej wersji, składa się z metalowego pręta, na którego końcu znajdują się oś wraz z przymocowaną do niej ruchomą wskazówką. Po zetknięciu pręta z ciałem naelektryzowanym (dodatnio lub ujemnie), na osi oraz wskazówce gromadzą się ładunki jednego znaku, co powoduje odepchnięcie wskazówki.

RGJW5BaLS7eQp
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Dipol elektryczny
Dipol elektryczny

(ang.: dipole) – układ dwóch różnoimiennych ładunków elektrycznych o takiej samej wartości i oddalonych od siebie na pewną odległość . Słowo dipol pochodzi od greckiego słowa dipolos oznaczającego dwa bieguny.