Przeczytaj
Warto przeczytać
Przemiana beta plus
Przemiana beta plus polega na zmianie jednego protonu znajdującego się w jądrze atomowym w neutron, pozytonpozyton oraz neutrino elektronoweneutrino elektronowe.
Proces ten zachodzi w takich izotopach, dla których stosunek liczby protonów do liczby neutronów w jądrze atomowym jest większy niż analogiczny stosunek stabilnych izotopów danego pierwiastka. Takie izotopy nazywamy protononadmiarowymi.
Przemianę beta plusPrzemianę beta plus zapisuje się w formie następującej równości:
Przykład, przemiana tlenu Indeks górny 1515O:
Zgodnie z tym zapisem jądro o liczbie atomowej i masowej zmienia się w jądro o zmniejszonej o 1 liczbie atomowej, czyli posiadające o jeden proton mniej. Oznacza to, że liczba neutronów wzrosła o 1. Zmianie nie uległa liczba masowa równa sumie protonów i neutronów. Ponadto w procesie emitowany jest dodatnio naładowany pozytonpozyton, zwany też antyelektronemantyelektronem oraz neutrino elektronoweneutrino elektronowe. Neutrino elektronoweNeutrino elektronowe jest bardzo lekką, pozbawioną ładunku, prawie nieoddziałującą z materią cząstką elementarną.
Sprawdźmy, czy równanie spełnia zasadę zachowania ładunku. Z lewej strony równania mamy jądro o ładunku +, z prawej strony jądro o dodatnim ładunku (), pozyton o ładunku +1 oraz obojętne elektrycznie neutrinoneutrino. Całkowity ładunek jest więc zachowany.
PozytonPozyton jest cząstką przeciwną do elektronu, jego antycząstką. Spotkanie cząstki z antycząstką (np elektronu z pozytonempozytonem) powoduje ich natychmiastową anihilację, czyli destrukcję, zniknięcie. Masa cząstek zostaje zamieniona na energię niesioną przez dwa kwanty promieniowania elektromagnetycznego wyemitowane w przeciwnych kierunkach. Energię fotonów oblicza się zgodnie z równaniem Einsteina . Obliczmy energię wydzieloną w postaci promieniowania podczas anihilacji pary elektron-pozytonpozyton. Masa spoczynkowa elektronu i pozytonupozytonu wynosi 9,11 · 10Indeks górny -31-31 kg.
Przeprowadźmy te obliczenia:
W fizyce subatomowej wygodniejszą jednostką energii jest elektronowolt (eV), przeliczmy więc wynik z dżuli na elektronowolty:
Przyjmując nieco dokładniejszą wartość prędkości światła, otrzymalibyśmy wartość ok. 1022 keV. Tyle właśnie wynosi energia dwóch fotonów wyemitowanych po anihilacji elektronu z pozytonempozytonem. Każdy z nich ma więc energię 511 keV. Obecność promieniowania gamma o energii 511 keV jest dla fizyków znacznikiem zajścia przemiany beta plusprzemiany beta plus. Dlaczego? Przecież pozytonpozyton jako antycząstka w naszym świecie nie może istnieć – natychmiast spotyka elektron i anihilują wysyłając kwanty o właśnie takiej energii. Dodajmy, że to jest najbardziej niezawodny sposób rozpoznania procesu .
Energia uwolniona w reakcji równa jest różnicy mas substratów i produktów wymnożonej przez kwadrat prędkości światła. W przypadku przemiany beta plusprzemiany beta plus energia przemiany () wyraża się wzorem:
Małą literką oznaczono masę atomową substratu i produktu , literą oznaczono masę elektronu i pozytonupozytonu, zaś literką prędkość światła w próżni. Skąd we wzorze podwojona wartość masy elektronu? Mała litera oznacza masę atomową, a więc masę jądra atomowego wraz z otaczającymi je elektronami. Człon uwzględnia masę elektronów, zaś człon masę elektronów. Brakujący elektron oraz emitowany z jądra pozyton uwzględniony jest w ostatnim członie równania. Masa neutrinaneutrina jest zaniedbywalnie mała. Okazuje się, że aby zaszła przemiana beta plusprzemiana beta plus, nie tylko masa początkowego atomu musi być większa od masy atomu końcowego, czyli . Różnica ta musi być większa przynajmniej o dwie masy elektronu. Przemianę beta plusPrzemianę beta plus nazywamy więc procesem z progiem.
Wychwyt elektronu
Przemianą konkurującą z przemianą beta plus, którym ulegają jądra protononadmiarowe, jest wychwyt elektronuwychwyt elektronu. Proces polega na wychwycie elektronu z atomowej powłoki elektronowej przez proton z jądra atomowego i powstaniu neutronu i neutrina elektronowegoneutrina elektronowego. Przemianę opisuje równanie:
Przykładem procesu jest wychwyt elektronuwychwyt elektronu przez jądro niklu Indeks górny 5959Ni:
W przeciwieństwie do przemiany beta plusprzemiany beta plus w wychwycie elektronuwychwycie elektronu nie jest emitowany pozytonpozyton oraz powstające w wyniku jego anihilacji kwanty gamma o energii 511 keV. Jest to ponadto przemiana bezprogowa, by zaszła, wystarczy, aby masa atomu początkowego była większa od masy atomu końcowego.
Najczęściej wychwytywanymi elektronami są elektrony z powłoki K, która częściowo pokrywa jądro atomowe. Powstała dziura w zapełnieniu powłoki jest uzupełniana elektronem z wyższych powłok. Ten zaś schodząc na niższą powłokę zostaje silniej związany, a jego nadwyżka energii jest najczęściej emitowana w formie promieniowania rentgenowskiego. Energia wyemitowanego kwantu promieniowania X wynika z różnicy energii wiązania elektronu na poziomach elektronowych i charakterystyczna dla danego atomu. Pojawienie się promieniowania rentgenowskiego jest dla fizyków świadectwem zajścia procesu wychwytu elektronuwychwytu elektronu.
Jądro końcowe, powstałe zarówno w przemianie beta plusprzemianie beta plus jak i w procesie wychwytuprocesie wychwytu neutronów, może być w stanie wzbudzonym, czyli posiadać nadwyżkę energii. Jądro pozbywa się tej energii najczęściej poprzez emisję jednego lub kilku kwantów promieniowania gamma. Energia wyemitowanych fotonów charakteryzuje dane jądro, umożliwiając jego identyfikację.
PET - pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa
Jednym z najpopularniejszych zastosowań rozpadu beta puls jest pozytonowa emisyjna tomografia komputerowapozytonowa emisyjna tomografia komputerowa, w skrócie PET. Jest to technika umożliwiająca otrzymanie obrazu fragmentu ludzkiego ciała, najczęściej organów lub ich zmian patologicznych, czyli guzów. Zasada działania PETPET polega na tym, że do ciała człowieka wprowadza się niewielką ilość promieniotwórczego izotopu ulegającego przemianie beta plus, doczepionego do substancji gromadzącej się w interesującym organie, np. chcąc wykryć obecność nowotworu wykorzystuje się glukozę z dodatkiem radioaktywnego fluoru Indeks górny 1818F. Zmiany nowotworowe mają przyspieszony metabolizm cukrów, dlatego kumulują promieniotwórczy fluor Indeks górny 1818F, który ulega w nich przemianie beta plus. Wyemitowany w przemianie pozyton anihiluje z elektronem, co prowadzi do powstania dwóch fotonów o energii 511 keV. Badany pacjent jest otoczony detektorami promieniowania gamma, służącymi do jednoczesnego pomiaru obydwu wyemitowanych fotonów. Na tej podstawie odtwarza się miejsce ich emisji oraz rekonstruuje obraz interesującego fragmentu ciała.
Słowniczek
(ang. Beta plus decay) jeden z podstawowych procesów, którym ulegają niestabilne jądra atomowe. Przemiana beta plus polega na zmianie jednego protonu w jądrze atomowym na neutron, pozyton, zwany cząstką beta plus oraz neutrino elektronowe.
(ang. electron capture) proces polegający na wychwycie przez proton znajdujący się w jądrze atomowym elektronu z powłoki atomowej, w wyniku czego powstaje neutron i neutrino elektronowe.
(ang. positron) cząstka elementarna będąca antycząstką elektronu. Jej masa jest równa masie elektronu oraz posiada dodatni ładunek równy co do wielkości ładunkowi elektronu. Po spotkaniu z elektronem ulega anihilacji, czego efektem jest powstanie dwóch kwantów promieniowania gamma o energii 511 keV.
(ang. electron neutrino) pozbawiona ładunku cząstka elementarna o bardzo małej masie. Antyneutrino bardzo słabo oddziałuje z materią, przez co jest trudne do zarejestrowania. Istnienie antyneutrin zapostulował Wolfgang Pauli, w oparciu o rozkład energii elektronów wyemitowanych w przemianie beta. Nazwa neutrino została zaproponowana przez Enrico Fermiego.
(ang. positron emission tomography) technika obrazowania medycznego polegająca na jednoczesnej detekcji dwóch fotonów powstających po anihilacji pozytonu. Źródłem pozytonu jest przemiana beta plus radioaktywnego znacznika wprowadzonego do ciała pacjenta.