Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Soczewka rozpraszająca to bryła wykonana z przezroczystego dla światła materiału (zwykle ze szkła lub sztucznego tworzywa), po przejściu przez którą równoległy do osi optycznejOś optycznaosi optycznej (czyli prostej przechodzącej przez środki powierzchni ograniczających soczewkę) promień świetlny odchyla się od tej osi tak, jak przedstawiono to na Rys. 1.

RvfmEjRBGebfH
Rys. 1. Bieg promienia przechodzącego przez soczewkę rozpraszającą.

Omawiane w materiałach soczewki będziemy traktowali jako soczewki cienkie, czyli takie, których grubość jest zaniedbywalnie mała w stosunku do promieni krzywizny (pozwala to zaniedbać aberrację chromatycznąAberracja chromatycznaaberrację chromatyczną). Będziemy również rozważać dla nich jedynie promienie przyosiowePromienie przyosiowepromienie przyosiowe (dzięki temu możemy zaniedbać aberrację sferycznąAberracja sferycznaaberrację sferyczną). Należy pamiętać, że jest to wyłącznie model ułatwiający opis biegu promieni w układzie.

W jaki sposób powstaje obraz w cienkiej soczewce rozpraszającej? Spróbujmy się temu przyjrzeć bliżej. Zanim jednak to uczynimy, kilka podstawowych informacji w celu przypomnienia:

  1. W konstrukcjach geometrycznych soczewka rozpraszająca oznaczana jest następującym symbolem:

R1MSf4b2RbsYd
Rys. 2. Symbol soczewki rozpraszającej.
  1. Równoległa do osi optycznej wiązka promieni padających na soczewkę rozpraszającą, po przejściu przez soczewkę, rozbiega się w taki sposób, że promienie rozchodzą się tak, jak gdyby wychodziły z jednego punktu F znajdującego się przed soczewką – punkt ten nazywany jest ogniskiemOgniskoogniskiem pozornym (Rys. 3.). Odległość między soczewką a ogniskiemOgniskoogniskiem pozornym nazywamy ogniskowąOgniskowaogniskową i w przypadku soczewki rozpraszającej jest ona ujemna. Tym samym zdolność skupiającaZdolność skupiająca soczewkizdolność skupiająca, będąca odwrotnością ogniskowej, również jest mniejsza od zera. Jest to zgodne z powszechnie przyjętą konwencją.

R1cjMaxbPvU8Z
Rys. 3. Soczewki rozpraszające powodują rozbieganie się wiązki równoległej tak, że po załamaniu promieni świetlnych ich przedłużenia przecinają się w punkcie, zwanym ogniskiem pozornym (F).
  1. OgniskaOgniskoOgniska położone są w jednakowej odległości od soczewki.

Ustalmy, jaki jest bieg promieni świetlnych po przejściu przez soczewkę rozpraszającą.

  1. Promień równoległy do osi optycznejOś optycznaosi optycznej po przejściu przez soczewkę rozpraszającą odchyli się od osi optycznejOś optycznaosi optycznej w taki sposób, że jego przedłużenie będzie przechodziło przez jego ogniskoOgniskoognisko pozorne F położone przed soczewką (Rys. 4. – promień 1).

  2. Promień padający przez środek soczewki zachowa swój kierunek (Rys. 4. – promień 2).

    Dlaczego kierunek biegu tego promienia nie ulega zmianie? Wynika to z przyjętego dla soczewki cienkiej przybliżenia. By promień mógł przejść przez środek soczewki, musi znajdować się blisko jej osi optycznejOś optycznaosi optycznej. Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku płytki równoległościennej. Przechodzący promień może zostać zatem przesunięty, jednakże kierunek jego biegu nie ulega zmianie. Jeśli jednak założymy, że soczewka jest bardzo cienka, to przesunięcie to jest znikome – możemy je zatem pominąć.

  3. Promień padający na soczewkę w taki sposób, że jego przedłużenie pada na ogniskoOgniskoognisko F leżące po drugiej stronie soczewki, po przejściu przez soczewkę będzie biegł równolegle do osi optycznejOś optycznaosi optycznej soczewki (Rys. 4. – promień 3). Wynika to z symetrii biegu promieni.

RfVyFWs2Xr4tQ
Rys. 4. Bieg promieni po przejściu przez soczewkę rozpraszającą.

Na podstawie Rys. 4. można zauważyć, że w przypadku soczewki rozpraszającej promienie przechodzące przez nią rozbiegają się. W miejscu przecięcia się ich przedłużeń (we wszystkich przypadkach położenia przedmiotu AB) powstaje prosty, zmniejszony i pozorny obrazObraz pozornypozorny obraz A’B’ przedmiotu AB (Rys. 5.).

R1EkX6NjdKaNF
Rys. 5. Konstrukcja obrazu A’B’ w soczewce rozpraszającej.

Co to znaczy, że otrzymany obraz jest pozornyObraz pozornypozorny? Gdybyśmy umieścili w miejscu jego powstawania ekran (np. kartkę), nie byłby on widoczny, gdyż powstaje jedynie w mózgu obserwatora na skutek przetworzenia promieni świetlnych. Nie jest on więc możliwy do otrzymania bez obecności obserwatora.

Słowniczek

Aberracja chromatyczna
Aberracja chromatyczna

(ang. chromatic aberration) wada optyczna polegająca na tym, że po przejściu przez soczewkę światło ulega rozszczepieniu; wynika to z różnych odległości ogniskowania dla różnych długości fali.

Aberracja sferyczna
Aberracja sferyczna

(ang. spherical aberration) wada optyczna polegająca na tym, iż promienie optyczne nie ogniskują się w jednym punkcie; jest to związane z ich położeniem pomiędzy środkiem a brzegami układu optycznego.

Obraz pozorny
Obraz pozorny

(ang. virtual image) obraz, który nie jest widoczny na ekranie, powstaje w mózgu człowieka na skutek przetworzenia promieni świetlnych; powstaje w miejscu przecięcia się przedłużeń promieni przechodzących przez soczewkę.

Obraz rzeczywisty
Obraz rzeczywisty

(ang. real image) obraz, który można uzyskać na ekranie, powstający w miejscu przecięcia się promieni przechodzących przez soczewkę.

Ognisko
Ognisko

(ang. focus) punkt układu optycznego, leżący na osi optycznej, charakteryzujący się tym, że promienie początkowo równoległe do osi optycznej po przejściu przez soczewkę przecinają się w nim.

Ogniskowa
Ogniskowa

(ang. focus length) odległość pomiędzy ogniskiem a środkiem soczewki mierzona wzdłuż osi optycznej.

Oś optyczna
Oś optyczna

(ang. optical axis) prosta przechodząca przez środki elementów optycznych znajdujących się w układzie.

Promienie przyosiowe
Promienie przyosiowe

(ang. paraxial rays) promienie biegnące blisko osi optycznej.

Zdolność skupiająca soczewki
Zdolność skupiająca soczewki

(ang. optical power) wielkość fizyczna równa co do wartości odwrotności ogniskowej soczewki.