Przeczytaj
Ćwiczenia
W powtórkowych lekcjach skupimy się na części poświęconej pytaniom. Odnoszą się one do wielu różnych materiałów źródłowych (nie tylko tekstów oraz ilustracji, ale również map, tabel czy wykresów itp.). Przede wszystkim musisz dokładnie zapoznać się z materiałami źródłowymi, ale także zwrócić uwagę na polecenia. Poniżej przybliżamy, jak rozumieć polecenia w zadaniach różnego typu:
Pamiętajcie, że odpowiedź musi odnosić się do źródła – błędem jest bazowanie wyłącznie na swojej wiedzy i zignorowanie podanego źródła. Chodzi bowiem o to, aby osoba odpowiadająca na pytanie umiejętnie połączyła analizę materiału źródłowego z własną wiedzą. Nie bójcie się korzystać z posiadanych informacji i zawsze odwołujcie się do podanych źródeł. Pamiętajcie również o tym, by wczytywać się w polecenia – czasem wiedza własna nie jest potrzebna, czasem tekst to tylko inspiracja, a innym razem należy połączyć wiedzę z interpretacją tekstu.
Preambuła Konstytucji RP
Konstytucja poprzedzona jest uroczystym wstępem, czyli preambułą. W treści preambuły zwracają szczególną uwagę trzy kwestie:
Odniesienie się do Boga oraz do wartości uniwersalnych wywodzonych z innych źródeł: „(…) My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga, będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł (…), w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej”.
Wyrażenie oceny charakteru państwowości polskiej w latach panowania PRL: „W trosce o byt i przyszłość naszej ojczyzny, odzyskawszy w 1989 r. możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie”.
Definicja „narodu” w sensie politycznym„narodu” w sensie politycznym: „(…) My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej”.
Rozdział I – Rzeczpospolita
Polska ma republikańską formę ustroju i jest demokratycznym państwem prawnym, a jej ustrój opiera się na regułach sprawiedliwości społecznej. Do najważniejszych zasad ustroju politycznego należą:
Zasady ustroju społeczno‑gospodarczego zawarte w Konstytucji RP
Rozdział II – Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela
Konstytucja RP wywodzi wolności oraz prawa człowieka i obywatela ze źródła, jakim jest przyrodzona i niezbywalna godność człowieka. Wyraża w ten sposób ideę nadrzędności i uprzedniości praw i wolności nad prawem stanowionym. Wolności i prawa są niejako „zastane”, a ustrojodawca nie jest ich twórcą, lecz jedynie wypełnia obowiązek zadeklarowania ich nienaruszalnego obowiązywania. Stwierdzając w art. 31, że wolność człowieka podlega ochronie prawnej, ustrojodawca określa przesłanki i tryb ograniczenia w zakresie korzystania z nich. Ograniczenia te mogą być ustanawiane tylko w ustawie, a przesłankami ich wprowadzenia mogą być jedynie:
bezpieczeństwo państwa lub porządek publiczny;
ochrona środowiska, zdrowia i moralności publicznej;
ochrona wolności i praw innych osób.
Ograniczenia te mogą być jedynie wyjątkiem od reguły i „nie mogą naruszać istoty i wolności praw” (art. 31, ust. 3). Art. 32 głosi równość wszystkich wobec prawa i wprowadza zasadę niedyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym. Art. 33 gwarantuje równe prawa kobiety i mężczyzny w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Art. 34 rozstrzyga o nabywaniu obywatelstwa polskiego na mocy ius sanguinis (prawa krwi), czyli urodzenia z rodziców – obywateli polskich. Przepis ust. 2 tego samego artykułu wyklucza pozbawianie obywatelstwa polskiego w innej formie niż dobrowolne zrzeczenie się. Art. 35 formułuje prawa kolektywne, odnoszące się do mniejszości narodowych i etnicznych.
Tworzą je:
wolność zachowania i rozwoju własnego języka;
wolność zachowania obyczajów, tradycji i własnej kultury;
prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i służących ochronie tożsamości religijnej;
prawo do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.
Słownik
umowa między Stolicą Apostolską a innym państwem, określająca zasady funkcjonowania Kościoła katolickiego na jego obszarze
naród traktowany jako wspólnota wszystkich obywateli, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego czy wyznania
konsekwencje, jakie mogą zostać zastosowane wobec najwyższych urzędników państwowych - w przypadku złamania przez nich konstytucji lub ustawy
zatwierdzenie zawartej umowy przez upoważniony organ (w Polsce - przez Prezydenta RP), skutkujące włączeniem jej do krajowego porządku prawnego
powszechne głosowanie, w którym obywatele rozstrzygają daną kwestię; jego wynik może mieć charakter opinii lub być zobowiązaniem dla władz do wprowadzenia w życie rozwiązania, za którym opowiedziała się większość głosujących