Przeczytaj
Gen plejotropowyGen plejotropowy wpływa na pojawienie się kilku cech fenotypowych jednocześnie, ponieważ oddziałuje na różne szlaki metaboliczne organizmu. Efekty fenotypowe niektórych genów plejotropowych są pożądane przez hodowców zwierząt, np. uzyskanie marmurkowego umaszczenia u niektórych ras psów. Z drugiej strony geny plejotropowe mogą wywoływać rozliczne groźne dla organizmu objawy chorobowe, np. zaburzenia funkcji układu oddechowego i pokarmowego w przebiegu mukowiscydozy czy objawy niedokrwienia towarzyszące anemii sierpowatej. Niekiedy plejotropizmplejotropizm wywołuje nawet skutki letalneletalne.
Przykłady genów plejotropowych
Plejotropizm u zwierząt
Plejotropizm u ludzi
Słownik
sposób dziedziczenia, w którym cecha występuje niezależnie od płci (nie jest sprzężona z płcią) i ujawnia się tylko u homozygot recesywnych
glikoproteina macierzy zewnątrzkomórkowej; jej niedobór prowadzi do osłabienia włókien sprężystych tkanki łącznej
gen jednocześnie wpływający na więcej niż jedną cechę fenotypową
osobnik mający dwa różne allele jednego genu (Aa)
osobnik mający dwa te same allele jednego genu (AA, aa)
zjawisko polegające na tym, że w układzie heterozygotycznym ujawniają się fenotypy determinowane przez oba allele danego genu (oba fenotypy występują niezależnie od siebie w postaci wyjściowej, a nie, jak w przypadku dominacji niezupełnej, jako fenotyp pośredni)
śmiertelność na skutek choroby lub mutacji
rodzaj arytmii serca, znaczne przyspieszenie czynności serca, 140‑220 uderzeń/min