W budżecie Unii Europejskiej pieniądze przeznaczono m.in. na działania i projektyprojektprojekty z tych obszarów, w których wszystkie państwa członkowskie zgodziły się działać na poziomie Unii. Związane jest to z możliwością osiągnięcia lepszych wyników mniejszym kosztem. Najwięcej przeznacza się na dwa główne cele: politykę spójności oraz Wspólną Politykę Rolną (w tym rybołówstwo i rybactwo). Pierwszy cel, polityka spójności, ma za zadanie podnieść konkurencyjność Unii Europejskiej oraz wpłynąć pozytywnie na jej rozwój.
W latach 2014–2020 największe programyprogramprogramy unijne to:
RK3G9uFWbUn4l
Polska jak na razie jest największym beneficjentembeneficjentbeneficjentem netto funduszy europejskichfundusze Unii Europejskiejfunduszy europejskich. Oznacza to, że z budżetu unijnego do kraju wpłynęło więcej pieniędzy niż polskich składek wynikających z członkostwa w UE. Według Ministerstwa Finansów w ciągu 16 lat członkostwa (01.05.2004–31.03.2020) Polska otrzymała 181 mld euro, sama wpłacając 58 mld euro. Oznacza to wynik 123 mld euro na plusie. Najwięcej środków zostało przeznaczonych na politykę spójności (116 mld euro).
Głównym celem, na który przeznaczane są te pieniądze, jest poprawa poziomu życia mieszkańców dzięki wzrostowi zatrudnienia i rozwojowi gospodarczemu. W ramach tego celu poprzez programy unijne inwestuje się w zwiększanie konkurencyjności gospodarki polskiej, spójność społeczną i terytorialną oraz w podnoszenie efektywności administracji.
W Polsce w latach 2014‑2020 środki unijne zostały przeznaczone głównie na infrastrukturę drogową i kolejową (transport) oraz innowacje i wsparcie przedsiębiorców. Ważnymi obszarami, na które także przeznaczono pieniądze unijne, są energetyka, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, rozwój zatrudnienia, kultura i edukacja. Inwestycje te przeprowadzane są w ramach sześciu krajowych programów unijnych oraz programów regionalnych.
R19QvLl2FcSVE1
Przedsiębiorstwa, uczelnie, jednostki badawcze, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe i inne instytucje mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów w ramach powyższych programów. Dofinansowanie wynosi 85% wartości, z wyjątkiem regionu mazowieckiego, który jako najlepiej rozwinięty w Polsce, otrzymuje maksymalnie 80% wartości projektu.
Słownik
beneficjent
beneficjent
osoba fizyczna lub inny podmiot, który otrzymuje pomoc w ramach funduszy unijnych
fundusze Unii Europejskiej
fundusze Unii Europejskiej
pieniądze pochodzące z budżetu unijnego rozdzielone na poszczególne państwa i służące wspieraniu i restrukturyzacji gospodarek państw członkowskich UE
program
program
dokument realizowany w ramach polityki strukturalnej państwa, przyjęty przez Radę Ministrów lub przez Zarząd Województwa – w przypadku RPO i zatwierdzony przez Komisję Europejską
projekt
projekt
zamysł, który ma zostać zrealizowany dzięki środkom unijnym przez beneficjenta