Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Zanim odpowiemy precyzyjnie na pytanie „Jakie warunki muszą być spełnione, aby bryła sztywna była w równowadze?”, zastanówmy się, co właściwie rozumiemy pod pojęciem „równowagi”. Stojące dookoła nas budynki i spoczywające przedmioty są w równowadze, a przewracająca się wieża z klocków, albo człowiek, który się poślizgnął i upada, ewidentnie w równowadze nie są. Intuicyjnie czujemy zatem, że równowaga związana jest ze spoczynkiem, czyli brakiem zmian w położeniu ciała lub układu ciał względem siebie. Ale również, gdy ciało będzie się poruszało ruchem jednostajnym prostoliniowym, w niezakłócony sposób, powiemy, że jest w równowadze – satelita lecący przez przestrzeń kosmiczną, czy samochód toczący się monotonnie w korku również będą w równowadze. Te intuicyjne rozważania można zapisać matematycznie – zrobił to Newton w XVII wieku. Sformułował on pierwszą zasadę dynamiki w następujący sposób:

„Jeśli na ciało nie działają żadne siły, lub działające siły się równoważą, ciało to pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym”.

Będziemy zatem przyglądać się siłom, które przyłożone są do ciała – jeśli siły te się równoważą, ciało nie będzie miało przyspieszenia względem przyjętego układu odniesienia: będzie albo spoczywać, albo poruszać się jednostajnie po prostej. Zasada ta obowiązuje zarówno dla punktu materialnego, jak i zbioru punktów, czyli ciała lub bryły sztywnej. Zwróćmy uwagę, że pierwsza zasada dynamiki sformułowana przez Newtona mówi o ruchu postępowym, ale bryła sztywna może zarówno poruszać się ruchem postępowym, jak i ruchem obrotowym. O ile do zbadania ruchu postępowego ciała musieliśmy przyjrzeć się przyłożonym do niego siłom, to przy ruchu obrotowym będziemy przyglądać się momentom siłmoment siłymomentom sił. Możemy sformułować analogiczne prawo, które pozwoli nam zrozumieć, dlaczego niektóre obiekty się obracają, a inne nie:

„Jeśli na ciało nie działają żadne momenty siłmoment siłymomenty sił, lub działające momenty sił się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku lub obraca się ruchem jednostajnym”.

Czyli mówiąc o równowadze bryły sztywnej, będziemy analizować zarówno równowagę sił, jak i momentów sił. Bryła sztywna będzie w równowadze, jeśli suma wszystkich działających na nią sił i suma wszystkich momentów sił wyniosą zero:

F1+Fw+...+Fn=inFl=0
M1+Mw+...+Mn=inMl=0

Mając to na uwadze przyjrzymy się Rys. 1. W każdym momencie na przedstawioną bryłę sztywną działa skierowana pionowo w dół siła grawitacji Fg oraz skierowana pionowo do góry siła reakcji podłoża Fr. W położeniach B i C ewidentnie ciało to nie jest w równowadze, pojawia się niezrównoważony moment siłymoment siłymoment siły, który sprawia, że bryła wraca do pionu lub się przewraca. W położeniach A i D widać, że bryła pozostaje w równowadze, ponieważ nie występują żadne momenty sił (więc ich suma wynosi 0), a działające siły mają tę samą wartość, ale przeciwny zwrot, czyli się równoważą. Ale czy ta równowaga jest… tego samego rodzaju? Przecież łatwiej przewrócić taki prostopadłościan na dłuższy bok, gdy stoi na krótszym. Czym więc różni się równowaga w położeniu A i D?

RDhsXV4hjcInV
Rys. 1. Bryła sztywna w różnych położeniach
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Faktycznie wyróżniamy różne rodzaje równowagi. Aby to lepiej zrozumieć przyjrzyjmy się jeszcze jednej orientacji bryły, jak na Rys. 2.:

R1S9I7zFlgjlk
Rys. 2. Różne rodzaje równowagi?
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

We wszystkich trzech przypadkach bryła jest w równowadze, zgodnie z tym co napisaliśmy o równowadze sił i momentów sił. Wiemy jednak z codziennego doświadczenia, że ciało C pozostanie w tym położeniu, ciało B za chwilę runie w lewo lub w prawo, a ciało A również pozostanie w tym położeniu, ale łatwiej będzie zmienić jego orientację niż orientację ciała leżącego. Dlaczego? Rozważmy to z punktu widzenia momentów sił oraz z punktu widzenia energii potencjalnej.

Jakie będą wartości, kierunki i zwroty momentów siły, gdy każde z tych ciał odrobinę wytrącimy z obecnego położenia równowagi?

W bryle postawionej na krawędzi pojawi się niezrównoważony moment siłymoment siłymoment siły, który będzie powodował ruch obrotowy oddalający bryłę od pierwotnego położenia równowagi – taki stan nazywamy stanem równowagi chwiejnej (Rys. 3a., Rys. 3b.).

R12Tadcf6Z5ZN
Rys. 3a. Kolejne położenia ciała w stanie równowagi chwiejnej. Po przyłożeniu drobnej siły zaburzającej F z ciało przewraca się i przechodzi do stanu równowagi trwałej.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
RJoadM6cinugx
Rys. 3b. Kolejne położenia ciała w stanie równowagi chwiejnej po przyłożeniu drobnej siły zaburzającej F z o przeciwnym zwrocie niż na Rys. 4a.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W przypadku bryły na Rys. 3c. – próba obrócenia jej, aby postawić ją do pionu, spowoduje powstanie momentu siły skierowanego tak, aby powrócić ją do pozycji poziomej. Taki stan nazywamy stanem równowagi trwałej.

Rd0PrKySEvEWF
Rys. 3c. Kolejne położenia ciała w stanie równowagi trwałej, które po przyłożeniu drobnej siły zaburzającej F z wraca do położenia początkowego.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

A co z bryłą na Rys. 3d.? Też delikatne wytrącenie jej z położenia równowagi sprawi, że powstanie moment siły, który będzie skierowany w kierunku przywracającym położeniem pionowe. Czy jest to zatem również równowaga trwała? Nie do końca – ponieważ wytrącenie tego ciała odrobinę bardziej z położenia równowagi sprawi, że moment siły zmieni swój kierunek, a ciało się przewróci. Taki stan nazywamy stanem metastabilnym.

RS5dhXwQPojqx
Rys. 3d. Po przyłożeniu drobnej siły zaburzającej F z ciało wraca do położenia początkowego, ale gdy wychylimy je bardziej z położenia pionowego, przewróci się. Taki stan nazywamy stanem metastabilnym.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Przyjrzyjmy się jeszcze raz Rys. 2. Przeanalizujmy teraz nie zmiany wartości sił i momentów sił, ale zmiany położenia środka masy. Środek masy zaznaczony jest na rysunku czarną kropką. Zwróćmy uwagę, że postawienie tej bryły na krawędzi sprawia, że środek masy znajduje się wyżej – znaczy to, że zwiększyła się energia potencjalna tej bryły. Natomiast po przewróceniu się na dłuższy bok środek masy jest zdecydowanie niżej – zatem energia potencjalna się zmniejszyła. Ustaliliśmy wcześniej, że stan, gdy ciało postawione jest na krawędzi to stan równowagi chwiejnej, a gdy leży na dłuższym boku, to stan równowagi trwałej. Teraz możemy to samo zdanie sformułować z punktu widzenia energii potencjalnej. Każde ciało dąży do stanu o najniższej energii potencjalnej. Zatem stan, w którym położenie środka masy jest najniżej, jest stanem równowagi trwałej. Aby ustalić, w jakim stanie jest ciało, należy zadać pytanie: czy na skutek przyłożenia do ciała siły, która wytrąci je z położenia równowagi, energia ciała wzrośnie, zmaleje czy pozostanie bez zmian? Omawiane sytuacje porównajmy z Rys. 4.:

R1LOvVJtyJ7tX
Rys. 4. Różne rodzaje równowagi - położenie środka masy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, [na podstawie: https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnowaga_(mechanika)], licencja: CC BY 4.0.

Jeśli energia potencjalna ciała się zmniejsza wskutek wytrącenia go z położenia równowagi, to mówimy o równowadze chwiejnej, jak w przykładzie B na Rys. 2.

Jeśli energia potencjalna ciała się zwiększa wskutek wytrącenia go z położenia równowagi, to ciało to było w równowadze trwałej i będzie do niego wracać, jak w położeniu C na Rys. 2.

Sytuacja przedstawiona w części A Rys. 2. odpowiada sytuacji „metastabilnej”, jak w prawej części Rys. 4. W tym wypadku ciało jest w lokalnym minimum energii potencjalnej. Oznacza to, że po przyłożeniu siły o niewielkiej wartości ciało wróci do wyjściowej pozycji, ale przyłożenie nieco większej siły wytrącającej go z położenia równowagi może sprawić, że zajmie nową pozycję – przewróci się. Po przewróceniu ciało to znajdzie się w globalnym minimum energii potencjalnym, a nie lokalnym. Innymi słowy: położenie środka masy będzie najniższe z możliwych w tym układzie.

Czyli nasz pionowo postawiony prostopadłościan przy lekkim dotknięciu się zakołysze, ale wróci do pionu, do lokalnego położenia równowagi, a przy mocniejszym pchnięciu przewróci się, zajmując globalne położenie równowagi.

Słowniczek

moment siły
moment siły

(ang.: torque, moment of force) wielkość wektorowa, zdefiniowana jako:  M=r×F- iloczyn wektorowy wektora r łączącego oś obrotu ciała z punktem przyłożenia siły oraz wektora siły F.

strongman
strongman

rodzaj zawodów (lub określenie zawodnika biorącego w nich udział) polegających na przemieszczaniu obiektów o dużej masie