Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Ruch to zmiana położenia ciała z upływem czasu, obserwowana względem wybranego ciała, nazywanego układem odniesienia. Dla wygody opisu położenia z układem odniesienia wiąże się układ współrzędnych.

Wielkościami opisującymi ruch są między innymi: tor, droga, przemieszczenie, prędkość i przyspieszenie.

W tym e‑materiale poznasz wielkości opisujące ruch ciała, którego wymiary nie wpływają na opis ruchu i w opisie ruchu możemy traktować je jako punkt materialnypunkt materialnypunkt materialny.

Punktem materialnym nazywa się ciało, które ma masę, ale nie ma wymiarów.

Torem ruchu nazywa się linię, po której porusza się punkt.

Droga to długość toru lub jego fragmentu. Drogę oznacza się literą s. Gdy mamy dany wykres zależności prędkości od czasu, to przebytą drogę możemy obliczyć jako pole figury ograniczonej tym wykresem i osią czasu (Rys. 1.).

R1XB5XWbdnSvH
Rys.1. Droga jako pole figury ograniczonej wykresem zależności prędkości od czasu i osią czasu.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Przemieszczenie to wektor łączący wybrane położenia poruszającego się punktu. Oznacza się je symbolem Δr.

Prędkość jest wielkością wektorową opisującą ruch. Prędkość jest oznaczana zazwyczaj symbolem . Jeżeli opisujemy wartość prędkości, wówczas stosuje się symbol – bez strzałki. Wektor prędkości jest styczny do toru ruchu. Wartość prędkości można obliczyć dzieląc wartość przemieszczenia przez czas, w którym nastąpiło. Ponieważ prędkość może ulegać ciągłym zmianom, pomiar przemieszczenia powinien odbywać się w jak najkrótszym czasie. Jeżeli wartość prędkości jest stała, to czas pomiaru nie musi być krótki.

Dokładnie wektor prędkości definiuje równanie: v=ΔrΔt , gdzie .

R1T1Z4THj6lgb
Rys. 2. Tor ruchu, przykładowy wektor przemieszczenia Δr i przykładowe wektory prędkości v1, v2.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Przyspieszenie jest wektorem opisującym zmianę prędkości, oznacza się je symbolem i definiuje wzorem , przy czym . Jeżeli przyspieszenie jest stałe, jego wartość możemy obliczyć ze wzoru

Ze względu na kształt toru ruchu, ruchy można podzielić na prostoliniowekrzywoliniowe. Szczególnym przykładem ruchu krzywoliniowego jest ruch po okręgu.

O przebiegu ruchu decyduje prędkość początkowa oraz siła wypadkowa działająca na ciało, której skutkiem, zgodnie z II zasadą dynamiki, jest przyspieszenie ciała.

Jeżeli siła wypadkowa, a zatem i przyspieszenie, jest równoległa do prędkości początkowej, to także wektor zmiany prędkości, opisany wzorem , jest równoległy do wektora prędkości początkowej (Rys. 3.) i torem ciała jest linia prosta.

R1XR1nwDByP6M
Rys. 3. Jeżeli wektor przyspieszenia a jest równoległy do wektora prędkości początkowej vo, to wektor zmiany prędkości Δv=aΔt jest także równoległy do wektora prędkości początkowej. W takim przypadku zmienia się tylko wartość wektora prędkości, a torem ruchu jest linia prosta.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W szczególności, gdy siła wypadkowa jest równa zero, to ciało będzie poruszać się ruchem jednostajnym prostoliniowym lub pozostawać w spoczynku. Jeżeli przyspieszenie ma stałą wartość i zwrot zgodny z prędkością, to ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym prostoliniowym. Jeżeli zwrot przyspieszenia jest przeciwny do prędkości, to wartość prędkości maleje a ruch ciała jest jednostajnie opóźniony.

Zupełnie odmienny skutek wywołuje siła o stałej wartości, która jest stale prostopadła do wektora prędkości. Siła taka powoduje przyspieszenie, a zatem i wektor zmiany prędkości prostopadły do wektora prędkości (Rys. 4.).

R1YRC2vqKmuBd
Rys. 4. Wektor przyspieszenia a prostopadły do wektora prędkości.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Przykładem siły w przybliżeniu spełniającej te warunki jest siła grawitacyjna Słońca działająca na planety lub siła napięcia sznurka działająca na ciężarek, który zaczepiony na sznurku wiruje po okręgu.

Zatem, jeżeli przyspieszenie ma stałą wartość i jest stale prostopadłe do wektora prędkości, to ciało porusza się ruchem jednostajnym po okręgu (Rys. 4.). Przyspieszenie występujące w ruchu jednostajnym po okręgu nazywa się dośrodkowym. Ma ono wartość:

a=v2R

gdzie to wartość prędkości poruszającego się punku, a  to promień okręgu, po którym porusza się punkt.

R1MUKm8NIQb30
Rys. 5. Prędkość i przyspieszenie w ruchu jednostajnym po okręgu. Należy pamiętać, że choć wartości prędkości v1 i v2 są sobie równe, to wektory prędkości v1v2 nie są sobie równe, ponieważ mają różne kierunki. Podobnie przyspieszenia a1a2 mają jednakowe wartości, ale różnią się kierunkami.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Ruch jednostajny po okręgu może być scharakteryzowany okresem i częstotliwością . Okresem nazywa się czas jednego obiegu okręgu, a częstotliwość jest liczbą obiegów w jednostce czasu.

Częstotliwość obliczymy zatem dzieląc liczbę obiegów okręgu przez czas, w którym te obiegi nastąpiły. Stąd między okresem i częstotliwością mamy związek:

f=1T

Jednostka częstotliwości to , czyli herc.

Ponieważ w ciągu jednego okresu ciało poruszające się po okręgu przebywa drogę równą obwodowi koła, to wartość prędkości można opisać wzorami:

v=2πRT

lub

v=2πRf

Z przedstawionych informacji wynika, że kierunek wektora przyspieszenia wpływa istotne na rodzaj ruchu. Porównanie ruchu, w którym przyspieszenie jest równoległe do wektora prędkości i ruchu, w którym przyspieszenie jest prostopadłe do wektora prędkości, zestawiono w Tabeli 1.

Tabela 1. Porównanie ruchów prostoliniowych i ruchu jednostajnego po okręgu.

Rodzaj ruchu

–––––-

Wielkość opisująca

Ruch prostoliniowy jednostajny w jednym kierunku (bez zmiany zwrotu prędkości)

Ruch prostoliniowy zmienny jednostajnie

Ruch po okręgu jednostajny

tor

linia prosta

linia prosta

okrąg

prędkość

stała co do wartości i kierunku

stała co do kierunku, o zmiennej wartości

zmienny kierunek, stała wartość

droga w jednakowych odstępach czasu

jednakowe wartości

rosnące wartości w ruchu przyspieszonym, malejące w opóźnionym

jednakowe wartości

przyspieszenie

równe 0

stałe i równoległe do prędkości

o stałej wartości i prostopadłe do prędkości

okres

nie dotyczy

nie dotyczy

Stały, równy czasowi jednego obiegu okręgu

Jeżeli wektor przyspieszenia tworzy z wektorem prędkości kąt inny niż 0° lub 90°, to ciało zmienia zarówno wartość jak i kierunek wektora prędkości i porusza się po torze krzywoliniowym ze zmienną co do wartości prędkością (Rys. 6.).

RLrXX9Hw9EfPO
Rys. 6 . Przykład toru ruchu dla przypadku, w którym przyspieszenie nie jest ani równoległe, ani prostopadłe do wektora prędkości.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Słowniczek

punkt materialny
punkt materialny

(ang.: material point) obiekt, który ma masę, ale nie ma wymiarów. Punkt materialny modeluje zachowanie poruszających się obiektów rzeczywistych, o ile ich wpływ ich wymiarów jest pomijalny dla opisu badanego ruchu.