uczelniauczelniaW 2019 r. kierunki informatyczne studiowało 63451 osób. Wśród nich było 9031 kobiet. Przeważająca większość studiowała na uczelniachuczelniauczelniach publicznych.
W tym samym roku studia na kierunkach informatycznych rozpoczęły 18974 osoby.
Polecenie 1
Poszukaj najnowszych danych. Jak zmieniła się struktura studentów? Czy na kierunki informatyczne decyduje się więcej czy mniej osób? Z czego może to wynikać?
R1PmhP7YtR5pK
W prezentacji multimedialnej zostały przedstawione kryteria, wedle których powstaje ranking wydawnictwa Perspektywy. Zapoznaj się z wynikami za 2020 rok. Czy w rankingu znalazła się uczelnia, z którą chcesz związać swoją studencką przyszłość?
R1OgPncADkwGI
Ras2uWezGDOur
Uniwersytet a politechnika
Ranking nie pozostawia złudzeń – pod względem kierunków informatycznych lepiej oceniane są politechniki. Nie oznacza to jednak, że wybór uniwersytetu nie ma sensu. Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad programem studiów, zapewne najłatwiej będzie wybrać uczelnie ze szczytu rankingu i próbować dostać się na studia na którejś z nich. Zatem w konsekwencji – wybrać studia na politechnice.
Jednak jeśli chcesz rozwiązać ten problem kompleksowo, czekają cię godziny porównywania programów i rozważania plusów i minusów. Pokutujące przeświadczenia, że uniwersytet to wyłącznie teoria, politechnika – praktyka czy to, że uniwersytet nie da ci tytułu inżyniera od dawna nie są prawdą. Jednak zweryfikowanie tego wymaga własnej pracy, rozmów z absolwentami oraz szukania samodzielnie konkretnych informacji.
Pamiętaj, że jest to praca, którą warto wykonać – zamierzasz dokonać jednego z pierwszych ważnych życiowych wyborów!
Spróbuj poszukać osób, które skończyły dane uczelnie. Nie pytaj jedynie o to, jak oceniają studia, ale dowiedz się, z jakimi oczekiwaniami i założeniami zdecydowały się na podjęcie nauki na danej uczelni.
Pamiętaj, że długie godziny kwerendy nie zagwarantują ci, że kierunek spełni wszystkie twoje oczekiwania. Jeśli więc nie trafisz z pierwszym wyborem, możesz zmienić decyzję – przenieść się na inny kierunek czy uczelnię.
Studia na uczelni zagranicznej
Polacy mogą studiować w krajach Unii Europejskiej na tych samych zasadach, co rodowici obywatele tych państw. Wbrew pozorom, aplikowanie na studia za granicą nie jest trudne. Podstawą kwalifikacji jest zdana polska matura. Kandydat musi złożyć aplikację i dołączyć do niej list motywacyjny oraz referencje. Proces rekrutacji zaczyna się zazwyczaj wcześniej niż w Polsce i trwa dłużej. Dlatego ważne, żeby składaniem dokumentów zainteresować się odpowiednio wcześniej.
Więcej informacji na temat studiowania w krajach Unii Europejskiej znajdziesz w e‑materiale Jak studiować w krajach UE?PopGQll9sJak studiować w krajach UE?
Jeśli myślisz o studiowaniu w kraju, który nie należy do Unii, procedura może być nieco bardziej skomplikowana. Jednak nie powinno to być przeszkodą w aplikowaniu na wybrany kierunek. Należy uzbroić się w cierpliwość i uważnie śledzić kolejne etapy procesu rekrutacyjnego.
Jeśli obawiasz się wyjazdu na cały okres studiów, możesz spróbować poszukać informacji na temat wymiany studenckiej czy stypendium.
Słownik
uczelnia
uczelnia
szkoła wyższa działająca na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, założona przez organy państwowe, osoby fizyczne i prawne lub samorządową osobę prawną, kształcąca osoby, które mają za sobą zdany egzamin maturalny; absolwenci uzyskują tytuły związane z wykształceniem wyższym
Wkn
Wkn
Wskaźnik kategorii naukowej odzwierciedlający ocenę potencjału akademickiego uczelni; wskaźnik stosowany jest w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy do określania wyników parametryzacji, przeprowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych