Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Na początku sprecyzujmy sobie cel, jaki chcielibyśmy uzyskać. Niech to będzie skonstruowanie obrazu świeczki ustawionej przed zwierciadłem płaskim. Chcąc otrzymać obraz punktu, musimy prześledzić bieg przynajmniej dwóch promieni z niego wychodzących. Zacznijmy od punktu na szczycie płomienia. Oznaczmy go literą A. Przy podstawie świeczki oznaczmy zaś punkt B (Rys. 1.).

R1OpAWQHK5trz
Rys. 1. Punkty A i B wybrane do konstrukcji obrazu świeczki w zwierciadle płaskim
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Z obydwu punktów poprowadźmy dwa dowolne promienie trafiające w zwierciadło. Z wykorzystaniem prawa odbicia (które mówi, że kąt odbicia i kąt padania są takie same, promień padający, promień odbity i normalna leżą w jednej płaszczyźnie) narysujmy promienie odbite od zwierciadła płaskiego (Rys. 2a.).

RuTXWHcEmKWon
Rys. 2a. Konstrukcja obrazu punktu A w zwierciadle płaskim
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jeśli promienie odbite od zwierciadła się przetną, to w tym miejscu otrzymamy obraz rzeczywisty punktu, z którego zostały wysłane. Obraz ten można zobaczyć na przykład na kartce papieru. Jest on zatem widoczny niezależnie od obserwatora. Jeśli jednak promienie się nie przetną, należy narysować ich przedłużenia (zaznaczone na Rys. 2a. liniami przerywanymi). W miejscu przecięcia się tych przedłużeń otrzymamy obraz pozorny, czyli taki, który nie jest widoczny na ekranie (np. na wspomnianej wcześniej kartce papieru). Powstaje on np. w mózgu człowieka wskutek przetworzenia promieni świetlnych, nie jest zatem możliwy do otrzymania bez obecności obserwatora. Tak też jest w przypadku zwierciadła płaskiego. Punkt A’ znajduje się w miejscu przecięcia przedłużeń promieni odbitych. Możesz zauważyć, iż leży on w tej samej odległości od zwierciadła co punkt A (są one zatem symetryczne względem powierzchni tego zwierciadła).

ReENViZ5elYek
Rys. 2b. Analogiczna do przedstawionej na Rys. 2a. konstrukcja obrazu punktu B.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Ten sam krok należy powtórzyć dla punktu B (Rys. 2b.) i narysować obraz naszej świeczki. Widzimy, że ma on tą samą wielkość co przedmiot (zatem powiększenie jest równe 1), jest pozorny i prosty (czyli nieodwrócony).

RPldkbCc676Cw
Rys. 3. Obraz otrzymany w zwierciadle płaskim: pozorny, prosty, tej samej wielkości.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/red-rose-dark-blue-magenta-purple-3628213/ [dostęp 6.03.2022 r.].

Powiększenie liniowepowiększenie liniowePowiększenie liniowe definiuje się jako iloraz rozmiaru obrazu i rozmiaru przedmiotu. Jest to wielkość większa od zera i bezwymiarowa.

p=hohp,

gdzie: p – powiększenie, ho – wysokość obrazu, hp – wysokość obiektu.

O czym nam mówi powiększenie?

  • gdy 0<p<1, obraz jest pomniejszony,

  • gdy p = 1, obraz i przedmiot mają tę samą wielkość,

  • gdy p>1, obraz jest powiększony.

Zwierciadła płaskie znalazły szereg zastosowań w technice. Służą one między innymi do zmiany kierunku biegu wiązki światła oraz pomiaru małych kątów. Spotykamy je na przykład w:

  • laserach

ReXt9Y2ZuLNe2
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W laserach zwierciadła pełnią rolę tak zwanego rezonatora optycznego. W rurze laserowej rozchodzi się światło o różnych długościach fali. Na końcach rury znajdują się odpowiednio ustawione zwierciadła. Dzięki nim możliwe jest wyselekcjonowane i wzmocnione światła o określonej długości fali i kierunku świecenia. Dopiero to wzmocnienie pozwala na wywołanie akcji laserowej.

  • lustrzankach

Rcx58DaYpeWT7
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W lustrzankach zwierciadła zmieniają kierunek biegu wiązki. Po przejściu przez obiektyw światło odbija się od ruchomego zwierciadła (2), a następnie po odbiciach w pryzmacie (4) trafia do wizjera (5). Chcąc jednak, by światło trafiło na matrycę (7) należy podnieść zwierciadło. Wówczas obraz powstaje na światłoczułym przetworniku, zaś fotograf przez chwilę nie widzi niczego w wizjerze.

  • projektorach, lampach, reflektorach i wielu, wielu innych przedmiotach codziennego użytku

Słowniczek

powiększenie liniowe
powiększenie liniowe

(ang. linear magnification) – wielkość większa od zera i bezwymiarowa będąca ilorazem wysokości obrazu i wysokości przedmiotu odbitego w zwierciadle.