Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Zanim rozpoczniemy analizę zachowania ramki z prądem w polu magnetycznympole magnetycznepolu magnetycznym, przypomnijmy sobie ważną wielkość fizyczną, jaką jest moment siły. Jeśli na ciało działa niezerowy moment siły, to ciało zostaje wprawione w ruch obrotowy. Jest to wobec tego dla ruchu obrotowego zasadnicza wielkość, analogiczna do siły dla ruchu postępowego ciała. Moment siły zdefiniowany jest jako iloczyn wektorowy:

, gdzie wektor jest ramieniem siły .

Poniższe rysunki przedstawiają otwieranie drzwi z punktu widzenia fizyka -zaznaczono przyłożoną siłę , jej ramię  oraz moment siły . Na Rys. 2. jest rzut z góry.

RQsuFuOL8AHuk
Rys. 1. Wektory ri F leżą w płaszczyźnie prostopadłej do drzwi. Wektor momentu siły M jest położony wzdłuż osi obrotu drzwi.
R1D6cb7h5ZF4V
Rys. 2. Siła F działa, jak poprzednio, na te same drzwi, ale teraz widzimy je „od góry”. Zaznaczony kąt jest kątem miedzy wektorami rF. Jak widzimy, wektor momentu siły M jest prostopadły do obu wektorów: rF.

Zwrot momentu siły wyznaczamy, jak zwykle dla iloczynu wektorowego, za pomocą reguły śruby prawoskrętnej. Wartość momentu siły obliczymy posługując się wzorem:

M = r F sin α , gdzie α = ( r , F ) .

Teraz umieśćmy ramkę z prądem w jednorodnym polu magnetycznym tak, jak zostało to przedstawione na Rys. 3. Wyznaczymy kierunki sił elektrodynamicznychsiła elektrodynamicznasił elektrodynamicznych działających na poszczególne boki ramki.

RICsDcAyTXgap
Rys. 3. Ramka w polu magnetycznym.

Zauważ, że na boki ramki, które są równoległe do linii pola magnetycznego, siły nie działają (w tym położeniu ramki). Dzieje się tak dlatego, gdyż w tych częściach ramki prądy płyną równolegle do linii pola magnetycznegolinie pola magnetycznegolinii pola magnetycznego. Przypomnij sobie, jaka siła działa na przewodnik z prądem. Na przewód o długości , gdy kierunek wektora  pokrywa się z kierunkiem przepływu prądu, działa siła .  Jeśli kąt między wektorami  i  wynosi 0, wówczas z definicji iloczynu wektorowego siła również musi być równa 0.

Jeśli ramka obróci się, to na jej boki, które są równoległe do linii pola magnetycznego, siły będą już działać. Zostało to przedstawione na Rys. 4.

R13QlTY6SCshe
Rys. 4. Obrócona ramka w polu magnetycznym.

Teraz, na części ramki położone po obrocie już pod pewnym niezerowym kątem do linii pola magnetycznego, siły działają. Pomimo tego, ponieważ wektory sił ustawione są w płaszczyźnie ramki, to nie wpływają na jej obrót – ich moment siły wynosi zero. Ramka będzie się dalej obracała za sprawą niezerowego momentu sił przyłożonych do boków ramki równoległych do osi. W końcu ramka osiągnie położenie przedstawione na Rys. 5.

R138RqgEjEkc1
Rys. 5. Ramka w położeniu równowagi.

W tym położeniu również moment pary sił działających na boki równoległe do osi wynosi zero, wobec tego moment wypadkowy działający na ramkę zeruje się i siła wypadkowa również.

Mamy do czynienia z położeniem równowagi. Natomiast ramka, która ma z pewnością jakiś moment bezwładności, uzyskała poprzednio pewną prędkość kątową. Ma wobec tego pewien moment pędu i energię kinetyczną ruch obrotowego. Będzie się zatem dalej obracała. „Przeleci” przez położenie równowagi. Jak wtedy będą działały siły?

R1c5nCr7V620m
Rys. 6. Ramka po przejściu przez położenie równowagi.

Na Rys. 6. pokazana jest taka sytuacja. Zwróć uwagę na to, że wyróżniony ciemnoczerwonym kolorem bok ramki znajdzie się teraz po lewej stronie od położenia równowagi. Kierunki sił elektrodynamicznych nie zmieniły się, bo kierunek prądu jest taki sam. Ale ramka będzie obracała się teraz przeciwnie – w prawą stronę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tak będą obracać ją momenty sił elektrodynamicznych. Zatem ramka znowu będzie obracała się w stronę położenia równowagi. Tak więc będziemy mieli do czynienia z ruchem drgającym obrotowym ramki wokół położenia równowagi. Ramka zachowuje się jak igła magnetyczna.

Można by zastanawiać się nad częstością drgań ramki. Na pewno będzie ona zależała od natężenia prądu płynącego w ramce, od wartości indukcji magnetycznej, od rozmiarów ramki, bo od tego zależny będzie moment pary sił. Na pewno rolę będzie odgrywać moment bezwładności ramki. Jednak nie będziemy tu dokładnie rozważać tego problemu. Zainteresowanych odsyłam do materiału zatytułowanego „Zachowanie się momentu magnetycznego w polu magnetycznym”.

Słowniczek

pole magnetyczne
pole magnetyczne

(ang.: magnetic field) stan przestrzeni charakteryzujący się działaniem siły, zwanej siłą magnetyczną (Lorentza), na poruszający się ładunek umieszczony w tej przestrzeni bądź na obiekt obdarzony momentem magnetycznym; wielkością charakteryzującą pole magnetyczne jest wektor indukcji magnetycznej B.

linie pola magnetycznego
linie pola magnetycznego

(ang.: magnetic line of induction) poglądowy obraz tego pola. Przebieg linii odzwierciedla układ wektorów indukcji magnetycznej B w przestrzeni. W każdym, dowolnym punkcie linii pola zaczepiony jest wektor B, styczny do tej linii.

siła elektrodynamiczna
siła elektrodynamiczna

(ang.: electromagnetic force) siła, która działa na przewodnik z prądem umieszczony w polu magnetycznym. Określa ją następujący wzór: Fed=Il×B, gdzie wektor l jest wektorem o długości przewodnika l i kierunku i zwrocie zgodnym z kierunkiem prądu w przewodniku. Wartości siły elektrodynamicznej obliczymy posługując się zależnością:

F ed = I l B sin ( l , B ) .

Występujący w tej zależności wektor Fed jest prostopadły zarówno do wektora l jak i do wektora B.

Rr3tyhMJraVjp

Zwrot siły elektrodynamicznej wyznaczamy za pomocą reguły śruby prawoskrętnej, co pokazano na rysunku.