Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Praca, w słowniku języka polskiego, zdefiniowana jest między innymi jako działalność zmierzająca do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturalnych. W języku potocznym jest to działanie, za które otrzymujemy wynagrodzenie. A jak jest w fizyce? O pracy możemy mówić tylko wtedy, gdy zewnętrzna siła powoduje odkształcenie lub przemieszczenie ciała. Przyjmując założenie, że siła ma stałą wartość, pracę oblicza się ze wzoru:

,

gdzie:

 – praca [J],

 – przyłożona siła [N],

– przesunięcie [m],

– kąt pomiędzy wektorami: siły i przesunięcia.

Jeśli narysujemy wykres zależności siły od przesunięcia, to wartość pracy możemy także obliczyć jako wartość pola pod wykresem. W sytuacji przedstawionej na Rys. 1., gdy siła nie ulega zmianie wraz z przesunięciem, znając wzór na pole prostokąta, z łatwością wyznaczymy szukaną wartość.

R19pQ8e3buFgG
Rys. 1. Wykres zależności siły od przesunięcia.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Czy powyższe zależności można zastosować dla pola grawitacyjnegopole grawitacyjnepola grawitacyjnego? Od razu zauważymy, że siła nie ma w tym przypadku stałej wartości – rośnie wraz ze zbliżaniem się do centralnej masy. Co z tego wynika? Przeanalizujmy następujący przykład: umieśćmy w polu grawitacyjnym (Rys. 2.) w punkcie A znajdującym się w odległości rIndeks dolny 1 od środka masy centralnej M masę m i zastanówmy się, jaką pracę (przeciwko sile grawitacji) należy wykonać, by przemieścić ją do punktu B znajdującego się w odległości rIndeks dolny 2 (przy czym rIndeks dolny 2 > rIndeks dolny 1).

RziaN1cZy9GQV
Rys. 2. Praca wykonana przez siły zewnętrzne przy przesunięciu ciała o masie m (dużo mniejszej od masy M ciała centralnego) z punktu A do punktu B.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Zależność siły grawitacyjnejsiła grawitacyjnasiły grawitacyjnej od odległości od środka masy ma charakter odwrotnie proporcjonalny do kwadratu odległości. Wykresem tej zależności jest krzywa przedstawiona na Rys. 3. Posługując się analogią do poprzedniego przykładu, spróbujmy obliczyć pracę korzystając z tego wykresu.

RPqpPKFpPkeYY
Rys. 3. Wykres zależności F(r), na którym praca jest polem pod krzywą.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Podzielmy odcinek od rIndeks dolny 1 do rIndeks dolny 2 na n przedziałów o bardzo małej szerokości (Rys. 4.). Od ich szerokości (Δr=r2r1n) zależy dokładność wyznaczonego wzoru – im mniejsze będą przedziały deltar, tym nasze sumowanie będzie dokładniejsze.

RM2HaV0OFPhqL
Rys. 4. Pole powierzchni pod krzywą jest równe co do wartości sumie pól prostokątów pod krzywą.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Po dodaniu pól tych prostokątów otrzymamy następujące wyrażenie:

W=GMm(1r11r2)

Jego wyprowadzenie znajdziesz w dodatku dla ambitnych.

Zastanówmy się teraz, co możemy na podstawie tego wzoru powiedzieć?

1. Praca w polu grawitacyjnym zależna jest od różnicy odwrotności odległości punktów: początkowego i końcowego od środka masy centralnej. Gdy ciało wraca do miejsca, z którego wyruszyło, to ta różnica wynosi zero, zatem powyższe wyrażenie także przyjmuje wartość zero. Można więc zauważyć, że satelita krążąc po orbicie nie wykonuje pracy. Doskonałą ilustracją tego wniosku jest Księżyc – nie potrzebuje on żadnego źródła energii, by móc poruszać się dookoła naszej planety (Rys. 5.).

Rs2Ul9jvoZoNM
Rys. 5. Satelita krążąc po orbicie nie wykonuje pracy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

2. Przejście od punktu początkowego do punktu końcowego może odbywać się na różne sposoby – niezależnie od toru ruchu – wartość pracy będzie taka sama, zależna jedynie od położenia tych punktów (Rys. 6.).

RIw3aK8kc3oWm
Rys. 6. Nawet, jeśli satelita poruszałby się po torze ruchu nie będącym okręgiem, wartość pracy pozostanie zerowa, gdyż nie zależy ona od toru ruchu, a jedynie od położenia początkowego i końcowego.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

3. Zależność ta wygląda dokładnie tak samo przy powierzchni Ziemi, gdy stosujemy wzór przybliżony W = deltaEIndeks dolny p = mgdeltah. Doskonałą tego ilustracją jest równia pochyła. Unosząc ciało z wysokości hIndeks dolny 1 na wysokość hIndeks dolny 2, niezależnie od tego, czy wybierzemy drogę A czy B – wykonamy taką samą pracę przeciwko sile grawitacji – gdyż różnica wysokości pomiędzy punktem początkowym a końcowym będzie taka sama (Rys. 7.).

RRNzOuoiVrGev
Rys. 7. Praca polegająca na uniesieniu ciała z wysokości h1 na wysokość h2 nie zależy od wyboru drogi, a jedynie od różnicy tej wysokości. Wydłużenie drogi pozwala jedynie na użycie mniejszej siły.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Pole sił zachowawczych

Pole, w którym praca wykonana przy przesuwaniu ciała pomiędzy punktami początkowym a końcowym nie zależy od toru ruchu, a jedynie od odległości tych punktów będziemy nazywać polem sił zachowawczychpole sił zachowawczychpolem sił zachowawczych.

DODATEK DLA AMBITNYCH

Praca jest iloczynem siły i przesunięcia. Zatem pole jednego prostokąta będzie równe liczbowo pracy wykonanej przez siłę FIndeks dolny i na drodze deltar:

(1)ΔWi=FiΔr

Jeśli wykorzystamy wzór na siłę grawitacji, otrzymamy:

(2)ΔWi=GMmri2Δr

Dla małych wartości wartość Δrri2 można przybliżyć jako:

(3)Δrri21ri1ri+1

Skąd to przybliżenie się bierze? Przeanalizujmy to dokładniej. Skoro ri+1=ri+Δr, to:

(4)1ri1ri+1=ri+1ririri+1=ri+Δrriri(ri+Δr)=Δrri(ri+Δr)=Δrri2(1+Δrri)

Skoro wyrażenie Δr jest bardzo małe i dąży do zera, to Δrri jest jeszcze bliższe zeru. Zatem możemy zapisać, że Δrri0, zatem:

(5)1ri1ri+1=Δrri2(1+Δrri)Δrri2(1+0)=Δrri2

Wstawiając więc zależność [5] do wyrażenia [2] otrzymujemy wyrażenie na pole pojedynczego prostokąta:

(6)ΔWi=GMm(1ri1ri+1)

By policzyć całkowitą pracę, należy dodać pola poszczególnych prostokątów:

WΔW1+ΔW2+ΔW3++ΔWi++ΔWn=

(7)=GMm(1r111r12)+...+GMm(1ri11ri2)+...+GMm(1rn11rn2)

Wyciągając wspólny czynnik przed nawias otrzymujemy:

(8)W=GMm(1r111r12+1r211r22+1ri11ri2++1rn11rn2)

Wszystkie składniki, poza skrajnymi się zredukują, poza skrajnymi, gdyż r(i1)2=ri1. Zatem:

(9)W=GMm(1r11r2)

Słowniczek

pole grawitacyjne
pole grawitacyjne

(ang.: gravitational field) modyfikacja własności przestrzeni sprawiająca, że na każde ciało o masie m, umieszczone w pobliżu masy będącej źródłem pola, działa siła grawitacyjna.

pole sił zachowawczych
pole sił zachowawczych

(ang.: conservative force field) obszar, w którym praca wykonana przy przesuwaniu ciała pomiędzy punktami początkowym a końcowym nie zależy od toru ruchu, jedynie od odległości tych punktów.

siła grawitacyjna
siła grawitacyjna

(ang.: force of gravity) oddziaływanie o charakterze przyciągającym istniejące pomiędzy ciałami posiadającymi masę, zależne od iloczynu mas i kwadratu odległości pomiędzy ich środkami.