Jak ktoś tonie, trzeba mu podać rękę. A w czasie wojny cała Polska tonęła we krwi. Żydzi tonęli podwójnie. Żydowskie dzieci – potrójnie.
Indeks górny Anna Bikont, Sendlerowa. W ukryciu, Wołowiec 2017, s. 5. Indeks górny koniecAnna Bikont, Sendlerowa. W ukryciu, Wołowiec 2017, s. 5.
RhD3L7PHl15PA
Irena Sendlerowa, z domu Krzyżanowska – córka lekarza i oddanego działacza społecznego, który bezpłatnie leczył swoich najbiedniejszych pacjentów, od dziecka miała zacięcie społecznikowskie. Po przerwaniu studiów polonistycznych najpierw podjęła pracę w Sekcji Opieki nad Matką i Dzieckiem Obywatelskiego Komitetu Pomocy Społecznej Wolnej Wszechnicy Polskiej pod kierownictwem Heleny RadlińskiejHelena RadlińskaHeleny Radlińskiej, później w Zarządzie Miejskim m.st. Warszawy. Do jej podstawowych obowiązków należało sprawowanie opieki nad matkami posiadającymi nieślubne dzieci oraz mieszkańcami osiedla dla bezrobotnych i bezdomnych na Annopolu.
Po wybuchu II wojny światowej Irena Sendlerowa wraz ze swoimi współpracownikami szybko zaangażowała się w niesienie pomocy warszawskiemu gettu, w którym znaleźli się także jej przyjaciele. Będąc posiadaczką upoważnienia wydanego przez władze niemieckie, mogła swobodnie poruszać się po dzielnicy żydowskiej. Organizowała przepustki dla chcących uciec z getta Żydów, przemycała pożywienie, lekarstwa, w tym bezcenne wówczas szczepionki WeiglaWeiglWeigla na tyfustyfustyfus. W 1943 roku została aresztowana przez gestapo. Dzięki zaangażowaniu współpracowniczek i łapówce zorganizowanej przez Żegotę udało ją się wydostać z więzienia na Pawiaku, gdzie była bita i torturowana. Po wybuchu powstania warszawskiego pracowała jako pielęgniarka w punkcie sanitarnym.
Literaturoznawca Michał Głowiński, zawdzięczający swoje życie w dużej mierze właśnie Sendlerowej, wspominał:
Weigl
Rudolf Weigl (1883‑1957) polski biolog, bakteriolog, wynalazca szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu
Pamiętam jej wizytę w getcie. [...] Była młoda, drobna, ładna, zdecydowanie ładna. I moja babka powiedziała do niej: „Pani Ireno, jak pani przychodzi do tego mieszkania, to tak jakby do domu wchodził uśmiech”.
Indeks górny Anna Bikont, Sendlerowa. W ukryciu, Wołowiec 2017, s. 111–112. Indeks górny koniecAnna Bikont, Sendlerowa. W ukryciu, Wołowiec 2017, s. 111–112.
W 1942 roku rozpoczęła się w getcie warszawskim wielka akcja wysiedleńcza, w wyniku której około 75 proc. jego mieszkańców zostało wywiezionych do obozów śmierci.
Reakcją Polaków zaangażowanych w pomoc ludności żydowskiej było utworzenie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, która łączyła reprezentantów stronnictw politycznych związanych z rządem londyńskim oraz przedstawicieli partii żydowskich. Działacze „Żegoty” zajmowali się m.in. udzielaniem pomocy finansowej Żydom ukrywającym się po aryjskiej stronie, zdobywaniem metryk chrztu, organizacją mieszkań, pożywienia, opieki medycznej.
Sendlerowa jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z organizacją wraz z grupą zaufanych osób pomagała Żydom, organizowała schronienie wyprowadzanym z getta dzieciom. Kiedy została kierownikiem referatu dziecięcego w „Żegocie”, jej działania otrzymały finansowe i organizacyjne wsparcie, co pozwalało działać na większą skalę.
Irena Sendlerowa nigdy nie wymieniła dokładnej liczby dzieci, które zostały uratowane przez nią i jej współpracowników. Szacuje się, że udało się ocalić około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci oraz wspomóc wielu dorosłych Żydów chcących się wydostać z getta bądź ukrywających się po aryjskiej stronie. Irena Sendlerowa często powtarzała, że było ich za mało.
W 1965 roku otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów ŚwiataSprawiedliwy wśród Narodów ŚwiataSprawiedliwej wśród Narodów Świata. W 2003 roku Prezydent RP przyznał Irenie Sendlerowej Order Orła BiałegoOrder Orła BiałegoOrder Orła Białego „za bohaterstwo i niezwykłą odwagę oraz za szczególne zasługi w ratowaniu życia ludzkiego”Indeks górny 111Indeks górny 11.
Order Orła Białego
najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe nadawane najwybitniejszym Polakom za znamienite zasługi cywilne i wojskowe w czasie pokoju i w czasie wojny
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Państwo Izrael ludziom z całego świata za bezinteresowną pomoc udzielaną Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Dotychczas tytuł Sprawiedliwego otrzymało ponad 27 tysięcy osób z 51 krajów, w tym blisko siedem tysięcy Polaków (źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich).
Helena Radlińska
1879‑1954, twórczyni pedagogiki społecznej w Polsce; Radlińska uważała, że klucz do szczęśliwej dorosłości stanowi właściwe wychowanie dziecka
1
Źródło: oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, archiwum Aleksandra Kwaśniewskiego.
Słownik
aryjska strona (dzielnica)
aryjska strona (dzielnica)
(aryjski = pochodzący z białej rasy, mający jasną skórę) – obszar miasta zamieszkiwany przez ludność nieżydowską, w Warszawie przez Polaków, na którym nie wolno było przebywać Żydom
permanentny
permanentny
(łac. permanens) – nieprzerwanie trwający
reglamentacja
reglamentacja
(fr. réglamentation) – regulowanie bądź ograniczanie kupna, produkcji lub sprzedaży pewnych artykułów. W czasie okupacji niemieckiej reglamentacja była przede wszystkim elementem polityki dyskryminacji Polaków i Żydów. Na kartki sprzedawano cukier, czarny chleb, mąkę, marmoladę, kawę zbożową, ziemniaki, tłuszcz i mięso.
szmalcownik
szmalcownik
(niem. Schmalz – smalec, w gwarze złodziejskiej szmal – pieniądze) – w okresie okupacji hitlerowskiej w Polsce osoba, która wymuszała na kimś, zwykle na Żydzie, okup pod groźbą zadenuncjowania, wydania w ręce Gestapo
tyfus
tyfus
(łac. typhus – odurzenie, zaćmienie świadomości) – groźna bakteryjna choroba zakaźna, przenoszona na człowieka przez wszy ludzkie; przyczyna epidemii i śmierci milionów ludzi w historii świata