Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑cyan

Cykl pracy serca a zastawki serca

Serce człowieka to pompa mięśniowa zbudowana z dwóch komór i dwóch przedsionków. Cykl pracy serca związany jest z sekwencyjnym skurczem i rozkurczem przedsionków oraz komór. Towarzyszy temu cykliczne zamykanie się i otwieranie zastawek serca: przedsionkowo‑komorowych (lewej, dwudzielnej i prawej, trójdzielnej) oraz półksiężycowatych (aorty i pnia płucnego). Warunkuje to jednokierunkowy, uporządkowany przepływ krwi przez ten narząd.

Cykl pracy serca rozpoczyna się od skurczu przedsionków, dzięki któremu krew tłoczona jest do komór serca przez otwarte w tym momencie zastawki przedsionkowo‑komorowe. Pod koniec skurczu przedsionków dochodzi do zamknięcia się zastawek przedsionkowo‑komorowych, co zapobiega cofaniu się krwi z komór do przedsionków. Po skurczu przedsionki rozpoczynają rozkurcz.

RiWq1gWRsPqDT1
Grafika przedstawia budowę ludzkiego serca. Łuk aorty to największa tętnica w ciele człowieka (ok. 28 mm średnicy), której rozgałęzienia doprowadzają krew tętniczą do narządów i tkanek. Wyprowadza krew z lewej komory serca, jest od niej oddzielona zastawką półksiężycowatą aortalną. Żyła główna górna zbiera krew z górnej (znajdującej się ponad przeponą) połowy ciała. Wyprowadzona jest na prawo od aorty. Krew z żył krążenia wielkiego (układowego) dopływa do prawego przedsionka serca przez zastawkę trójdzielną, z którego jest następnie wyrzucana do prawej komory serca, a stąd poprzez pień płucny do płuc. Żyła główna dolna zbiera krew z dolnej połowy ciała; uchodzi do prawego przedsionka serca. Pień płucny rozpoczyna się w ujściu prawej komory serca, oddzielony od niej zastawką półksiężycowatą płucną, następnie dzieli się na tętnicę płucną prawą i tętnicę płucną lewą, które kierują odtlenowaną krew do płuc. Żyły płucne to krótkie naczynia żylne, którymi płynie krew utlenowana z płuc do lewego przedsionka serca. Krew powraca do serca do jego lewego przedsionka przez żyły płucne. Następnie przepływa z lewego przedsionka serca przez zastawkę dwudzielną (mitralną) do lewej komory, a następnie do aorty. Oba przedsionki serca odpowiadają za nieprzerwany dopływ krwi żylnej do serca.
Budowa serca.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RS7EmIySFfZZd1
Cykl pracy serca.
Źródło: Josiño, Wikimedia Commons, domena publiczna.

W momencie rozkurczania się przedsionków komory rozpoczynają skurcz. Zastawki przedsionkowo‑komorowe są zamknięte, podobnie jak zastawki półksiężycowate. Skurcz komór powoduje otwarcie zastawek półksiężycowatych i wyrzut krwi z komór do tętnic. Następnie dochodzi do rozkurczu komór i zamknięcia zastawek półksiężycowatych. W tym momencie serce jest w stanie spoczynku – zarówno przedsionki, jak i komory są w rozkurczu. Po chwili otwierają się zastawki przedsionkowo‑komorowe i krew swobodnie napływa do przedsionków i komór.

bg‑cyan

Czym są tony serca?

Tony serca to dźwięki, które powstają podczas prawidłowej pracy serca – wynikają z zamykania się zastawek w czasie skurczu i rozkurczu. Wyróżniamy dwa fizjologiczne tony serca: ton pierwszy – skurczowy (systoliczny) oraz ton drugi – rozkurczowy (diasystoliczny). Powinny być one słyszalne u każdego zdrowego człowieka. Tony serca można wysłuchać za pomocą stetoskopustetoskopstetoskopu.

R15fpkFXRIugO
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
RtpAgKGlpHYuV1
Grafika przedstawia klatkę piersiową człowieka wraz z zaznaczonymi miejscami osłuchiwania zastawek. Zastawka aortalna leży przy mostku w II prawej przestrzeni międzyżebrowej. Zastawka pnia płucnego leży przy mostku w II lewej przestrzeni międzyżebrowej. Punkt Erba leży w rzucie zastawki dwudzielnej. Punkt Erba jest miejscem osłuchiwania szmerów powstałych przy ubytku przegrody międzykomorowej. W tym punkcie słyszalne są również nieprawidłowości związane z niedomykalnością zastawki aortalnej. Zastawka trójdzielna leży nieco na prawo w dolnej części mostka, w okolicy IV przestrzeni międzyżebrowej. Zastawka dwudzielna leży na koniuszku serca w V lewej przestrzeni międzyżebrowej.
Przednia ściana klatki piersiowej z zaznaczonymi rzutami zastawek (miejscami ich osłuchiwania).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑cyan

Dodatkowe tony serca

W niektórych przypadkach słyszalne są dwa dodatkowe tony serca – trzeci i czwarty. Są to odgłosy powstające w wyniku wibracji podczas napełniania się komór krwią.

Ton trzeci jest zjawiskiem fizjologicznym u dzieci i młodzieży, słyszalnym przede wszystkim po wysiłku fizycznym lub kaszlu. Jeśli występuje u osób dorosłych, może wskazywać na choroby serca, szczególnie niewydolność lewej komory.

Ton czwarty również występuje fizjologicznie u dzieci i młodych, zdrowych osób. Nazywa się go tonem przedsionkowym, ponieważ jest odgłosem skurczu przedsionków serca. U dorosłych może być objawem m.in. zaawansowanego nadciśnienia tętniczego, zwężenia zastawki aortalnej czy choroby wieńcowej.

bg‑cyan

Tony serca a szmery serca

Tony serca są dźwiękami  fizjologicznymi, które powstają podczas prawidłowo przebiegającego cyklu pracy serca. Natomiast szmery są dźwiękami patologicznymi, związanymi z nieprawidłowym przepływem krwi w sercu.

Szmery serca mogą się pojawić w następujących sytuacjach:

  • zwiększony przepływ krwi przez niezmienione naczynie, np. w ciąży, niedokrwistości;

  • przepływ krwi przez zwężenie zastawki albo naczynia;

  • cofanie się krwi przez zastawkę na skutek jej niedomykalności;

  • przepływ przez nieprawidłowe połączenia, np. ubytki w przegrodach.

R1elZiEuxhtdS
Rozpoznawanie szmerów sercowych pomaga w identyfikacji chorób serca i naczyń krwionośnych. Większość tych zjawisk akustycznych nie ma znaczenia chorobowego – są to tzw. szmery niewinne, występujące przypadkowo u zdrowych osób. Każdy szmer wykryty przy osłuchiwaniu serca powinien jednak zwrócić uwagę lekarza.
Źródło: Flickr, domena publiczna.

Słownik

aorta
aorta

(gr. aeiro – dźwigam, unoszę) największa tętnica, odpowiedzialna za odprowadzanie utlenowanej krwi z lewej komory serca

pień płucny
pień płucny

duże naczynie, które przyjmuje odtlenowaną krew z prawej komory serca i odprowadza ją do płuc

stetoskop
stetoskop

(gr. stēthos – pierś, skopé – obserwacja, ogląd) przyrząd diagnostyczny stosowany w medycynie, dzięki któremu możliwe jest m.in. osłuchiwanie serca

zastawka mitralna
zastawka mitralna

dwupłatkowa zastawka oddzielająca lewą komorę od lewego przedsionka

zastawka trójdzielna
zastawka trójdzielna

trójpłatkowa zastawka oddzielająca prawą komorę od prawego przedsionka