Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R2sKeJ3S1NAG1
Czarno białe zdjęcie przedstawia mężczyznę w białym fartuchu osłuchującego klatkę piersiową młodego mężczyzny przy pomocy rurki przyłożonej do jego ucha. Za osłuchiwanym mężczyzną ubranym jedynie w krótkie spodenki znajduje się kolejka podobnie ubranych mężczyzn.

Tony serca

Stetoskop wynalazł w 1816 r. francuski lekarz René Laennec. Pierwotnie była to drewniana rurka o średnicy 2,5 cm i długości 25 cm. René Laennec nadał jej nazwę „stetoskop” od greckich słów: stēthos („klatka piersiowa”) oraz skopé („obserwator”).
Źródło: Bundesarchiv, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Cykl pracy serca wiąże się z otwieraniem i zamykaniem zastawek, które regulują przepływ krwi przez ten narząd. Zamykanie się zastawek wywołuje charakterystyczne zjawiska akustyczne zwane tonami serca – są to te dźwięki, które potocznie nazywamy biciem serca. Ich badanie za pomocą stetoskopu, w celu oceny pracy serca, pozwala również na wykrycie patologicznych zjawisk akustycznych, zwanych szmerami.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym są fizjologiczne tony serca, ile ich jest i jak się je odróżnia.

  • Połączysz zjawisko tonów serca z pracą zastawek.

  • Wskażesz różnicę między tonem a szmerem serca.