Przeczytaj
Jak poprawnie odczytywać wyniki badań społecznych?
Dane liczbowe można zaprezentować na kilka sposobów. Dodatkowym utrudnieniem jest zrozumienie zależności między danymi liczbowymi a opisami, stanowiącymi kluczową część składową badań. Jak zatem podejść do badania, aby końcowe wnioski były zgodne z danymi?
Czynniki wpływające na decyzje o dokonanym wyborze w wyborach samorządowych (CBOS, styczeń 2007)
W zadaniu prezentowany jest zespół czynników mających decydujący wpływ na decyzje wyborcze na szczeblu samorządowym. Pod uwagę bierze się powód, dla którego respondentrespondent zagłosował tak, a nie inaczej, a więc bada się, czym kierował się w momencie oddawania głosu na danego kandydata. Wyniki mogą być nie tylko ciekawe, ale i politycznie użyteczne. Jeżeli bowiem znane są motywacje wyborców, poszczególne sztaby mogą odpowiednio wykreować swoje wizerunki: albo ogniskując się wokół swoich liderów, albo wokół samych partii lub komitetów wyborczych.
Zapoznaj się z poszczególnych kategoriami danych przedstawionych w tabeli. Następnie odpowiedz na pytania:
Co w zaprezentowanych danych zwraca szczególną uwagę?
Czy występują jakieś istotne tendencjetendencje?
Które z wyników wyraźnie odróżniają się od innych?
Czy wśród wybieranych odpowiedzi są jakieś podobieństwa, które mogą mieć znaczenie dla uzyskanej z badania wiedzy?
Słownik
reakcja zbiorowości na zdarzenia, zjawiska wywołane działaniem władz, instytucji wchodzących w skład szeroko rozumianej sfery publicznej; najogólniej oznacza aprobatę lub dezaprobatę dla widocznych w przestrzeni publicznej stanowisk, zachowań artykułowaną przez jakąś część społeczeństwa, zbiorowości
jednostka różnicy między dwiema wartościami wyrażanymi w procentach; wykorzystywana w porównaniach, np. jeśli udział wyborców partii X w styczniu wyniósł 20%, a w lutym – 35%, to ten udział wzrósł o 15 punktów procentowych (a nie o 15%)
podmiot (najczęściej osoba, ale także podmiot prawny), który przekazuje dane do celów statystycznych; w badaniu sondażowym osoba wylosowana z populacji, która odpowiada na pytania wywiadu zadawane przez ankietera lub pytania ankiety (przez samodzielne wypisywanie odpowiedzi w formularzu)
różnica między dwiema wielkościami wyrażonymi w procentach, podawana w jednostkach: punkty procentowe (p.p.)
skłonność do zachowań określonego typu (niepojawiających się stale, ale co jakiś czas) albo zmieniające się stany rzeczy (np. pomiary wartości jakiejś cechy), które pozwalają prognozować stałą zmianę w czasie wartości tej cechy (np. tendencja malejąca lub rosnąca)
wybory członków organów jednostek samorządu terytorialnego: rad gmin (również rad miast na prawach powiatu), rad powiatów, sejmików województw oraz (od 2002) jednoosobowych organów wykonawczych gmin – wójtów, burmistrzów, prezydentów miast; przeprowadza się także wybory do rad dzielnic i osiedli