Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RyR09ZDanQMzW1
Oznaczenie substancji promieniotwórczych
Źródło: Wikipedia, dostępny w internecie: www.de.wikipedia.org, domena publiczna.

Znanych jest ponad 2300 nuklidównuklidnuklidów promieniotwórczych. Niewielka część z nich to izotopy naturalnie występujące w przyrodzie, pozostałe otrzymywane są sztucznie. Okres półtrwaniaczas połowicznego rozpadu T1/2Okres półtrwania niektórych z nich jest porównywalny z czasem istnienia Ziemi. Pozostałe rozpadają się w krótszym lub dłuższym czasie, jednocześnie emitując promieniowanie korpuskularne (do którego należą alfa i beta) lub elektromagnetyczne (gamma).

Pierwiastki promieniotwórcze występują w przyrodzie naturalnie, jednak mogą być również produkowane przez człowieka. Dlatego wyróżnia się promieniotwórczośćpromieniotwórczośćpromieniotwórczość naturalną i sztuczną.

bg‑azure

Czas połowicznego rozkładu

Proces samorzutnego rozpadu jąder pierwiastków radioaktywnych uzależniony jest od ilości zgromadzonych jąder. Im więcej ich jest, tym szybkość procesu wzrasta. Natomiast ubytek jąder promieniotwórczych powoduje, że próbka rozpada się wolniej. Miarą trwałości radionuklidu jest okres połowicznego rozpaduczas połowicznego rozpadu T1/2okres połowicznego rozpadu, inaczej czas półtrwania (T12). Definiuje się go jako czas, po którym pozostaje połowa początkowej liczby jąder nuklidu i musi on spełniać zależność:

Nt=N0·12tT12,

gdzie:

  • Nt – liczba obiektów pozostałych po czasie t;

  • N0 – początkowa liczba obiektów.

Czas półtrwania jest wielkością stałą i charakterystyczną dla danego pierwiastka, niezależną od ilości jąder promieniotwórczych. Dla poszczególnych izotopów czasy te są bardzo zróżnicowane, mogą wynosić ułamki sekund (1·10-9 s) aż do miliardów lat
(1·1011 lat).

Przykładowo nuklid polonu Po210 charakteryzuje się czasem półtrwania, który wynosi dni. Oznacza to, że jeśli dwa ośrodki badawcze będą w posiadaniu próbek tego izotopu, w ilości  w pierwszym z nich oraz 0,5 g w drugim, to po upływie dni w pierwszym ośrodku pozostanie 0,5 g, a w drugim 0,25 g radionuklidu polonu. Wykres zależności ilości radionuklidu polonu od czasu przedstawiono poniżej.

R1doGjbp2cImm
Ilustracja interaktywna przedstawia wykres zależności ilości radionuklidu polonu w gramach (oś Y) od czasu w dniach (oś X). Na wykresie znajduje się krzywa f, która jest wklęsła i biegnie łukiem od wartości jeden na osi Y do wartości 550 na osi X. Na krzywej wyznaczono pięć punktów od A do E, czyli od góry krzywej w dół. Punkt A, który znajduje się w punkcie początkowym krzywej, czyli wartości jeden na osi Y, opisano: Początkowa masa próbki polonu o liczbie masowej 210 i symbolu Po bezwzględna masa atomowa mA wynosi 1 gram., Punkt B - Po czasie półtrwania T jedna druga równym 138 dni masa radioaktywnej próbki polonu zmalała o połowę (mB=0,5 grama)., Punkt C - Po kolejnych 138 dniach z radioaktywnej próbki o masie 0,5 grama pozostała połowa (mC=0,25 grama)., Punkt D - Po następnym okresie półtrwania izotopu masa próbki zredukowała się do 0,125 gramów., Punkt E - Łącznie po 552 dniach z wyjściowej próbki polonu o liczbie masowej 210 (mA=1 gram) pozostało 0,0625 grama radioaktywnego polonu.
Wykres przedstawiający zależność ilości radionuklidu polonu od czasu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Ponadto substancje promieniotwórcze charakteryzują się również różnymi aktywnościami. Aktywność substancji promieniotwórczejaktywność substancji promieniotwórczejAktywność substancji promieniotwórczej stanowi liczbę rozpadów jąder atomowych danej próbki substancji promieniotwórczej w jednostce czasu. Jednostką aktywności substancji promieniotwórczej w układzie SI jest bekerel (), oznacza aktywność substancji, dla której rozpad promieniotwórczy następuje w ciągu jednej sekundy.

1 Bq=1 rozpads
bg‑azure

Jak można ustalić wiek znalezisk archeologicznych?

Istnieje szereg metod, które pozwalają naukowcom ustalić wiek ważnych przedmiotów. Jedną z nich jest datowanie radiowęglowe. Metoda ta pozwala na określenie wieku materiałów pochodzenia naturalnego na podstawie zawartości w nich promieniotwórczego izotopu węgla C14. Izotop ten tworzy się w wyższych warstwach atmosfery z azotu. Tak powstały radioaktywny C14 utlenia się do CO2 i w takiej postaci jest absorbowany przez organizmy żywe. Stężenie tego radioizotopu w roślinach i zwierzętach jest stałe oraz odpowiada stężeniu w atmosferze. Zatrzymanie pochłaniania izotopu następuje w momencie śmierci organizmu, wtedy też rozpoczyna się stały i powolny rozkład jego zasobów.

Równania reakcji jądrowych, w wyniku których powstają jądra izotopu C14:

N714+n01C614+H11
C613+n01C614

Równanie rozpadu jądra izotopu C14 (przemiana ):

C614N714+e+ν-e

Okres półtrwania węgla C14 wynosi około lat. Na podstawie pomiaru zawartości izotopu, jaka pozostała w próbce, można wyznaczyć wiek znaleziska archeologicznego. W taki sposób został określony wiek Całunu Turyńskiego, sarkofagów egipskich z epoki Starego Państwa czy papirusów znad Morza Martwego. Metoda ta ma pewne ograniczenia, dotyczące materiałów starszych niż tys. lat. Wówczas zawartość promieniotwórczych izotopów jest na tyle niska, że określenie wieku próbki obarczone jest zbyt dużym błędem pomiarowym. Ponadto datowanie radiowęglowe wymaga wyjątkowej precyzji, ponieważ koncentracja izotopu węgla C14 wynosi zaledwie 10-10%. Istotny wpływ na dokładność pomiaru przeprowadzonego tą metodą ma również cały proces pomiarowy, na który składają się – usuwanie zanieczyszczeń organicznych obcego pochodzenia, spalanie próbki i oczyszczanie tak otrzymanego CO 2 , pomiar zawartości izotopu C14, analiza statystyczna danych pomiarowych oraz wyznaczenie wieku próbki i widełek błędu pomiarowego.

Ciekawostka

Wyznaczenie wieku Całunu Turyńskiego wywołało wiele kontrowersji. Było to związane z oparciem datowania radiowęglowego na próbkach, które: były zanieczyszczone młodszym materiałem biologicznym, nie były jednorodne, były narażone na działanie czynników zewnętrznych, a co więcej, sam Całun przez wieki poddawany był licznym restauracjom. Z próbek, na których zostało przeprowadzone datowanie radiowęglowe, wiek Całunu określa się na okres między rokiem naszej ery. Nie jest to jednak kompletne z innymi metodami badawczymi. Otóż znany ekspert w dziedzinie termochemii, Raymond Rogers, poddał w wątpliwość ten wynik, przeprowadzając testy na zawartość waniliny we włóknach lnu (z Całunu Turyńskiego). Jak powszechnie wiadomo, lignina jest substancją wzmacniającą włókna lniane, a wanilina stanowi jeden z produktów naturalnej degradacji ligniny. Gdyby wiek Całunu Turyńskiego przypadał na średniowiecze, zawartość waniliny wynosiłaby ok . W swoich testach R. Rogers nie stwierdził jednak obecności waniliny, co sugeruje, że całun jest znacznie starszy, a to z kolei związane jest z faktem, iż całkowita utrata zawartości waniliny jest zależna od temperatury i w 25°C następuje po latach, a w 5°C po ok. lat.

Rqi3eLCLYPk0F
Ilustracja interaktywna przedstawia wykres przedstawiający zależność liczby rozpadu radioizotopu węgla 14 (oś Y) od czasu - wieku przedmiotów w tysiącach lat (oś X). Krzywa f jest wklęsła w stosunku do osi i biegnie łukiem od wartości około 12,5 na osi Y do wartości 17 tysięcy lat na osi X. W punkcie, w którym rozpoczyna się krzywa, są zwoje znad Morza Martwego. Ilustracja przedstawia fragment papirusa zapisanego tekstem. Przy wartości 11 na osi Y i 3 na osi X jest drewno najstarszej sekwoi z Kalifornii. Zdjęcie przedstawia cztery bardzo grube pnie sekwoi., Przy wartość 8 na osi Y i 5 na osi X są próbki węgli drzewnych - kultura lendzielska. Na ilustracji znajdują się naczynia pochodzące z wykopalisk., Przy wartości około 5 na osi Y i 10 na osi X jest fragment rogu renifera z Mazur. Zdjęcie ukazuje pasącego się renifera z okazałym porożem., Wartość 2 na osi Y i 17 na osi X to znaleziska z groty Lascaux. Na zdjęciu znajdują się rysunki naskalne przedstawiające zwierzęta - dwa byki i konia.
Wykres przedstawiający zależność liczby rozpadu radioizotopu węgla od czasu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

czas połowicznego rozpadu TIndeks dolny 1/2
czas połowicznego rozpadu TIndeks dolny 1/2

inaczej czas połowicznego zaniku, okres połowicznego rozpadu, okres połowicznego zaniku, czas półtrwania; czas, po którym połowa liczy atomów radionuklidu ulega przemianie; inaczej czas, po którym masa i aktywność promieniotwórcza izotopu zmniejsza się o połowę w stosunku do wielkości początkowych; inaczej czas, w ciągu którego liczba nietrwałych mikroobiektów (np. promieniotwórcze jądro atomu, nietrwała cząstka elementarna), a zatem i aktywność promieniotwórcza, zmniejszają się o połowę

aktywność substancji promieniotwórczej
aktywność substancji promieniotwórczej

liczba rozpadów w określonej ilości substancji promieniotwórczej na jednostkę czasu; jednostką aktywności jest bekerel (); bekerel jest bardzo małą jednostką, dlatego używa się jednostek pochodnych: kilobekerel (), megabekerel lub gigabekerel

1 Bq=1 rozpads
promieniotwórczość
promieniotwórczość

przemiana jądra atomowego pierwiastka chemicznego w inne. Przemianie tej towarzyszy emisja promieniowania

nuklid
nuklid

atom, którego jądro ma określoną liczbę protonów i neutronów

nuklidy nietrwałe
nuklidy nietrwałe

nuklidy, których czas półtrwania jest krótszy niż 1·109 lat

nuklidy trwałe
nuklidy trwałe

nuklidy, których czas półtrwania jest dłuższy niż 1·109 lat

Bibliografia

Encyklopedia PWN

Hejwowska S., Marcinkowski R., Chemia ogólna i nieorganiczna, Gdynia 2005.

Litwin M., Styka‑Wlazło Sz., Szymońska J.,To jest chemia, Warszawa 2013.