Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑lime

Termodynamika

Termodynamika to dział fizyki badający efekty energetyczne przemian fizycznych i chemicznych. Pozwala on m.in. zbadać możliwość przebiegu danego procesu w określonych warunkach. Szczególnie ważnym pojęciem, związanym z tym działem, jest energia wewnętrzna, którą określa się jako całkowitą energię danego ciała. Składają się na nią:

  • energia ruchów oraz drgań cząsteczek, jonów i atomów;

  • energia oddziaływań między elektronami, jądrami atomowymi oraz elektronami z jądrami atomowymi;

  • energia oddziaływań między nukleonami.

Z tym działem ściśle związane są również pojęcia, takie jak układukładukładotoczenieotoczenieotoczenie. Na ten pierwszy składają się reagenty biorące udział w danej reakcji chemicznej (substraty oraz produkty), a na otoczenie wszystkie elementy zewnętrzne, które nie biorą udziału w danej reakcji chemicznej (np. laboratorium, zlewka reakcyjna, naukowiec itp.).

Wyróżnia się trzy typy układów:

  • układ otwartyukład otwartyukład otwarty – czyli taki, który może wymieniać z otoczeniem materię i energię (np. otwarta kolba z gorącą wodą – woda paruje,oddaje ciepło, a jej cząsteczki ulegają przeniesieniu poza układ).

  • układ zamkniętyukład zamkniętyukład zamknięty – czyli taki, który nie wymienia z otoczeniem materii chemicznej, lecz może wymieniać z otoczeniem energię (np. zamknięta kolba z gorącą wodą – cząsteczki nie mogą wydostać się z układu, ale woda stygnie, oddając ciepło do otoczenia).

  • układ izolowanyukład izolowanyukład izolowany – czyli taki, który nie może i nie wymienia z otoczeniem ani materii, ani energii (np. termos z gorącą wodą – nie następuje wymiana ciepła, a cząsteczki nie są usuwane z układu).

Znając już ważne pojęcia dotyczące tego rozdziału, można zapoznać się z pierwszą zasadą termodynamiki, która mówi, że:

w układzie izolowanym całkowita ilość energii pozostaje stała.

Ilość energii może jednak ulegać zmianie (i nie jest to już wtedy układ izolowany), przybierając postać energii w formie pracy lub ciepła. Innymi słowy, zmiana energii wewnętrznej układu (lub ciała) jest równa sumie dostarczonego ciepła i pracy wykonanej nad tym układem (lub ciałem), co opisuje poniższe równanie:

ΔU=Q+W

gdzie:

  • U – zmiana energii wewnętrznej układu [J];

  • Q – ciepło wymienione przez układ z otoczeniem [J];

  • W – praca wykonana nad układem oraz praca wykonana przez układ [J].

Zgodnie z powyższym równaniem, ciepło i praca dostarczone do układu są wyrażane jako wielkości dodatnie, natomiast ciepło i praca oddane przez ten układ jako wielkości ujemne.

bg‑lime

Zasada zachowania energii

Pierwsza zasada termodynamiki nazywana jest inaczej zasadą zachowania energii, co prowadzi do następujących wniosków:

  1. energia wewnętrzna układu jest funkcją stanu, czyli nie zależy od drogi analizowanej przemiany, lecz od stanu początkowego i końcowego;

  2. ciepło i praca są formami przekazywania energii pomiędzy układem a otoczeniem;

  3. energia układu izolowanego, który nie wymienia ciepła ani nie wykonuje pracy, pozostaje bez zmian (U=0).

bg‑lime

Przemiany termodynamiczne

Gaz doskonałygaz doskonałyGaz doskonały to układ, który może być poddawany różnym przemianom termodynamicznym. Zastosowanie pierwszej zasady termodynamiki dotyczy przemian, w wyniku których pewne wielkości, takie jak temperatura, objętość czy ciśnienie, są stałe. Do takich przemian należą:

  • przemiana izotermiczna,

  • przemiana izochoryczna,

  • przemiana izobaryczna,

  • przemiana adiabatyczna.

Przemiana izotermiczna to taka przemiana, która zachodzi w temperaturze stałej
(T=const). Dzięki temu cała energia, przekazana ciału w postaci ciepła, jest zużywana na wykonanie pracy przez gaz. Z równania stanu gazu wynika, że w tej przemianie ciśnienie gazu jest odwrotnie proporcjonalne do jego objętości, bowiem dla danej masy gazu wyrażonej w molach mamy:

p=constV

Zależność ta nazywana jest prawem Boyle'a Mariotte'a.

Dla tej przemiany:

Q=W

ponieważ:

ΔU=mcwΔT=0

gdzie:

  • cw – ciepło właściwe [JkgK];

  • m – masa ciała [kg];

  • ΔT – zmiana temperatury [K].

RvOxkdX2mNY6S1
Wykresy ilustrujące zależność ciśnienia od objętości, ciśnienia od temperatury oraz temperatury od objętości dla przemian, które zachodzą w stałej temperaturze gazu doskonałego (T1 < T2 < T3).
Źródło: GroMar Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Zgodnie z powyższymi wykresami, w tej przemianie ciśnienie gazu jest odwrotnie proporcjonalne do jego objętości, dlatego mamy następującą zależność:

p1V1=p2V2

Przemiana izochoryczna to z kolei taka, która zachodzi w stałej objętości (V=const). W jej wyniku dostarczone do układu ciepło jest zużywane na zwiększenie energii wewnętrznej układu, co z kolei powoduje wzrost temperatury.

Dla tej przemiany:

ΔQ=ΔU

ponieważ:

W=pΔV=0

gdzie:

  • p – ciśnienie;

  • V – zmiana objętości.

RgWwiPUKaZXYW1
Wykresy ilustrujące zależność ciśnienia od objętości, ciśnienia od temperatury oraz temperatury od objętości dla przemian, które zachodzą w stałej objętości gazu doskonałego (V1 < V2 < V3).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Zgodnie z powyższymi wykresami, zmianie ulegają temperatura i ciśnienie gazu, ale w taki sposób, aby stosunek ciśnienia do temperatury był stały. Wówczas mamy następującą zależność:

p1T1=p2T2

Przemiana izobaryczna to przemiana, która zachodzi pod stałym ciśnieniem
(p=const). W efekcie dostarczone do układu ciepło powoduje wykonanie przez układ pracy oraz wzrost jego energii wewnętrznej.

Dla tej przemiany:

ΔQ=ΔU+W
RkSWhfhn3s42X
Ciepło dostarczone do układu zużywa się na zwiększenie jego energii wewnętrznej i na wykonanie pracy przez układ. U1 – początkowa energia wewnętrzna gazu U2 – energia końcowa gazu Q – ciepło dostarczone do układu W – praca wykonana przez układ.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

lub przy zastosowaniu pojęcia entalpiientalpia reakcjientalpii (H):

ΔH=ΔU+pΔV

gdzie:

  • p – ciśnienie;

  • V – zmiana objętości.

RrOl60RgGZywW1
Wykresy ilustrujące zależność ciśnienia od objętości, ciśnienia od temperatury oraz objętości od temperatury dla przemian, które zachodzą pod stałym ciśnieniem dla gazu doskonałego (p1 < p2 < p3).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Zgodnie z powyższymi wykresami, objętość gazu jest wprost proporcjonalna do jego temperatury. Wówczas następuje zależność:

V1T1=V2T2

Ostatnia już przemiana adiabatyczna to ta, która zachodzi bez wymiany ciepła z otoczeniem (Q=0). W jej wyniku zmiana energii wewnętrznej gazu jest spowodowana pracą wykonaną przez siły zewnętrzne.

Dla tej przemiany:

ΔU=W

lub przy zastosowaniu równaniu Poissona:

pVκ=const, gdzie κ=CpCV
  • Cp – ciepło właściwe gazu przy stałym ciśnieniu;

  • CV – ciepło właściwe gazu przy stałej objętości.

Ciekawostka
RGa0GPO6bxmMZ1
Projekt perpetuum mobile, 1495-97
Źródło: Leonardo da Vinci, domena publiczna.

Słynne perpetuum mobile (z łac. „wiecznie poruszające się”) to, jak zapewne wiesz, hipotetyczna maszyna. Możliwość jej działania poprzez wytwarzanie pracy w nieskończoność zaprzecza paradygmatom współczesnej fizyki. Urządzenie to miało wielu zwolenników, a wzmianek na jej temat można się już doszukiwać w XIII wieku. Sam Leonardo da Vinci stworzył projekt tego słynnego urządzenia. Pomimo wielkiego zainteresowania jego konceptem, nikomu, aż do czasów współczesnych, nie udało się skonstruować maszyny, która zaprzeczałaby prawom fizyki, a przede wszystkim, opisanej w tym rozdziale, pierwszej zasadzie termodynamiki.

Słownik

entalpia reakcji
entalpia reakcji

ciepło pochłaniane lub wydzielane w czasie reakcji chemicznej, które zostało zmierzone w stałych warunkach ciśnienia i temperatury w stosunku do reagentów

układ
układ

wszystkie substancje biorące udział w danej reakcji chemicznej

układ otwarty
układ otwarty

układ reakcyjny, który może wymieniać z otoczeniem materię i energię

układ zamknięty
układ zamknięty

układ, który nie wymienia z otoczeniem materii chemicznej, lecz może wymieniać z nim energię

układ izolowany
układ izolowany

układ, który nie może i nie wymienia z otoczeniem ani materii, ani energii

otoczenie
otoczenie

wszystkie elementy zewnętrzne, które nie biorą udziału w reakcji, czyli nie należą do układu

gaz doskonały
gaz doskonały

tzw. fizyczny model gazu, który nie wykazuje oddziaływań międzycząsteczkowych (poza odpychaniem), a objętość jego cząsteczek, w porównaniu do objętości gazu, jest znikoma, zderzenia cząsteczek są idealnie sprężyste, a cząsteczki są w ciągłym, chaotycznym ruchu

Bibliografia

Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 1994.

Encyklopedia PWN

Hejwowska S., Marcinkowski R., Równowagi i procesy jonowe, Gdynia 2005.