Przeczytaj
Między sekwencją nukleotydów w cząsteczkach DNADNA a sekwencją aminokwasówaminokwasów budujących białko istnieje ścisła zależność, określana jako kod genetycznykod genetyczny.
Każdy aminokwas łańcucha peptydowego wyznaczany jest przez kodonkodon (tryplet) –trzy nukleotydynukleotydy leżące obok siebie w cząsteczce DNA. Stąd kod genetyczny określany jest jako trójkowytrójkowy.
Występują 4 rodzaje nukleotydów budujących DNA, różniące się wbudowaną zasadą azotową, zatem istnieją 64 możliwe kombinacje 3 nukleotydów (64 różne kodony). Natomiast białka budowane są z 20 różnych aminokwasów, dlatego ten sam aminokwas może być kodowany przez różne kodony. Jednocześnie konkretny kodon koduje zawsze tylko jeden aminokwas − kod genetyczny jest jednoznacznyjednoznaczny. W ten sposób do zapisu genetycznego aminokwasów wykorzystywanych jest 61 trójek nukleotydów, zwanych kodonami sensownymi.
Trzy trójki: UAA, UAG i UGA nie kodują aminokwasów, dlatego nazywa się je kodonami nonsensownymi. Są one sygnałem do zakończenia translacji.
Więcej informacji na temat cech kodu genetycznego w e‑materiale: Cechy kodu genetycznegoCechy kodu genetycznego.
Mutacje na poziomie DNA
Mutacje na poziomie DNA (genowe) polegają na zmianie sekwencji nukleotydów budujących cząsteczkę DNA. Mogą one polegać na substytucji, delecji lub insercji.
Substytucja − zamiana pary nukleotydów w cząsteczce DNA na inną parę (tranzycje lub transwersje), np. zamiast nukleotydu zawierającego adeninę w łańcuchu DNA zostaje podstawiony nukleotyd z guaniną lub zamiast nukleotydu z tyminą – nukleotyd zawierający adeninę (możliwości jest wiele).
Delecja − utrata jednej pary lub większej liczby par nukleotydów w cząsteczce DNA.
Insercja − wstawienie jednej dodatkowej pary lub większej liczby par nukleotydów do cząsteczki DNA.
Więcej na temat tych typów mutacji w e‑materiale: Mutacje genowe.
Przesunięcie ramki odczytu jako jeden z rodzajów mutacji genowych ze względu na efekt dla kodowanego białka
W zależności od skutków powodowanych w białku kodowanym przez gen mutacje można podzielić na:
mutacje zmiany sensu;
mutacje synonimiczne;
mutacje nonsensowne;
mutacje zmiany ramki odczyturamki odczytu.
Na skutek delecji (usunięcia) lub insercji (wstawienia) nukleotydów, których liczba jest niepodzielna przez trzy, dochodzi do mutacji typu przesunięcie ramki odczytu. Od miejsca mutacji do końca genu zmienia się układ i znaczenie wszystkich kolejnych trójek nukleotydów (kodonów), a w konsekwencji skład aminokwasowy białka zakodowanego przez dany gen. Natomiast jeśli liczba wyciętych lub wstawionych nukleotydów wynosi trzy albo jest wielokrotnością tej liczby, to białkowy produkt będzie krótszy lub dłuższy o jeden lub kilka aminokwasów, ale sekwencja fragmentu łańcucha położonego za miejscem zmiany pozostanie taka sama.
Konsekwencje przesunięcia ramki odczytu
Konsekwencją przesunięcia ramki odczytu jest najczęściej utrata lub poważne upośledzenie funkcji powstałego białka, co może prowadzić do wystąpienia niemal każdej choroby wynikającej z braku funkcjonalnego peptydu. W zależności od tego, w jakim genie zajdzie mutacja tego typu, wystąpić mogą różne choroby i zaburzenia o podłożu genetycznym.
W literaturze opisano występowanie m.in. choroby Leśniowskiego–Crohna w konsekwencji mutacji zmiany ramki odczytu. Polega ona na przewlekłym, nieswoistym procesie zapalnym ściany przewodu pokarmowego. Najczęściej lokalizuje się w końcowej części jelita cienkiego oraz początkowej jelita grubego.
W wyniku mutacji dochodzi do przesunięcia ramki odczytu w rejonie kodującym gen NOD2. Mutacja ta polega na insercji nukleotydu cytozynowego na pozycji 3020, co skutkuje przedwczesnym zakończeniem translacji. Zachorowalność u osób z mutacją jest nawet 40‑krotnie wyższa w porównaniu z osobami bez mutacji.
Słownik
związki organiczne powszechnie występujące w organizmach żywych, zawierające w cząsteczce co najmniej jedną grupę karboksylową (–COOH) i co najmniej jedną grupę aminową (–NH2)
cecha kodu genetycznego: podczas translacji odczytywane są kolejne trójki nukleotydów, kodony przylegają bezpośrednio do siebie, nie ma pomiędzy nimi znaków przestankowych
wielkocząsteczkowy biopolimer obecny w niemal wszystkich komórkach organizmów; materialny nośnik informacji genetycznej; DNA w komórkach występuje najczęściej w postaci dwuniciowej
cecha kodu genetycznego: każdy kodon oznacza tylko jeden, zawsze ten sam aminokwas (lub sygnał do zakończenia translacji)
sposób zapisania informacji genetycznej (w postaci sekwencji nukleotydowej DNA oraz mRNA) o kolejności aminokwasów (sekwencji aminokwasowej) w cząsteczkach białek
sekwencja trzech nukleotydów w łańcuchu DNA lub mRNA kodująca pojedynczy aminokwas w białku
cecha kodu genetycznego: sekwencja trójek nukleotydów w mRNA determinuje kolejność ułożenia aminokwasów w łańcuchu peptydowym
cząsteczki zbudowane z pięciowęglowego cukru połączonego z zasadą azotową i jedną lub kilkoma resztami fosforanowymi; nukleotydy m.in. budują kwasy nukleinowe
triplet nukleotydów na mRNA wykorzystywany przez rybosomy w trakcie syntezy polipeptydów
cecha kodu genetycznego: każdy aminokwas kodowany jest przez trzy ułożone kolejno nukleotydy