Przeczytaj
Metabolizm komórkowy
Reakcje syntezy związków organicznych wymagają dostarczenia energii, dlatego przemiany anaboliczneanaboliczne nazywane są reakcjami endoergicznymireakcjami endoergicznymi. Z kolei przemiany katabolicznekataboliczne określane są jako reakcje egzoergicznereakcje egzoergiczne, ponieważ polegają na rozkładzie związków organicznych, w wyniku czego energia zostaje uwolniona.
Energia swobodna (G)Energia swobodna (G) to w układzie fizycznym miara ilości energii użytecznej, czyli takiej, która może zostać wykorzystana do wykonania pracy. W czasie reakcji chemicznej dochodzi do zmiany energii swobodnej (deltaG), co wiąże się z uwalnianiem energii lub jej pobieraniem.
W reakcjach egzoergicznych dochodzi do uwolnienia energii, zatem produkty reakcji zawierają mniej energii swobodnej niż substraty. Cechą charakterystyczną reakcji egzoergicznych jest ujemna wartość zmiany energii swobodnej (deltaG). Reakcje te zachodzą spontanicznie, czyli bez dopływu energii.
W reakcjach endoergicznych energia jest pobierana, zatem produkty reakcji zawierają więcej energii niż substraty. Cechą charakterystyczną reakcji endoergicznych jest dodatnia wartość zmiany energii swobodnej (deltaG). Reakcje te nie są spontaniczne, czyli do ich zajścia wymagane jest dostarczenie energii.
Uwolniona podczas przemian katabolicznych energia może zostać wykorzystana do przeprowadzenia reakcji anabolicznych i zmagazynowana w ich produktach końcowych. Związki te mogą stać się substratami dla kolejnych przemian katabolicznych, podczas których uwolniona energia może zostać wykorzystana w następnych reakcjach anabolicznych – jest to tzw. sprzężenie energii. Zatem reakcje endoergiczne nie mogą przebiegać samorzutnie, a ich przebieg uwarunkowany jest reakcjami egzoergicznymi. Nośnikiem energii pomiędzy tymi reakcjami jest cząsteczka adenozyno‑5’-trifosforanu (ATP).
Budowa ATP
ATP jest związkiem organicznym zbudowanym z zasady azotowej – adeniny, cukru pięciowęglowego – rybozy i trzech reszt fosforanowych(V). Adenina połączona jest wiązaniem beta‑N-glikozydowym z pierwszym węglem pierścienia rybozy, tworząc nukleozydnukleozyd – adenozynę. Nukleozyd adeninowy za pomocą wiązania estrowego łączy się z trifosforanem w pozycji 5’-OH. Trifosforan składa się z trzech reszt fosforanowych(V), pomiędzy którymi znajdują się dwa wysokoenergetyczne wiązania bezwodnikowe. Najwięcej energii skumulowane jest w wiązaniu łączącym grupy fosforanowe(V) beta i gamma.
Hydroliza ATP
Energia chemiczna zawarta w wysokoenergetycznych wiązaniach bezwodnikowych zostaje uwolniona w czasie reakcji rozkładu ATP – hydrolizy ATP. Wówczas z wysokoenergetycznego substratu – ATP powstają produkty o niższej energii swobodnej – ADP (adenozyno‑5’-difosforan) i POIndeks dolny 44Indeks górny 3- Indeks górny koniec3- (reszta fosforanowa) oraz zostaje wydzielona znaczna ilość energii.
Hydroliza ADP
ADP powstający w czasie hydrolizy jest transportowany do miejsca syntezy ATP. Po dostarczeniu energii zostaje do niego przyłączona reszta fosforanowa. w wyniku czego dochodzi do odtworzenia ATP. W pewnych przypadkach, jeśli wymaga tego dany proces chemiczny, możliwa jest reakcja rozkładu ADP – hydrolizy ADP. Wówczas z wciąż wysokoenergetycznego substratu – ADP powstają produkty o niższej energii swobodnej – AMP (adenozyno‑5'-monofosforan) i POIndeks dolny 44Indeks górny 3-3- (reszta fosforanowa) oraz zostaje wydzielona znaczna ilość energii.
Biologiczne znaczenie ATP
ATP jest niedużym związkiem chemicznym, co sprawia, że do jego wytworzenia nie jest zużywana duża ilość materii. Niewielkie rozmiary ułatwiają także transport ATP z miejsca powstania do miejsca wykorzystania. Ponadto związek ten jest stabilny i nie ulega przypadkowym reakcjom rozkładu, w wyniku których dochodziłoby do niepotrzebnej straty energii. Obecność dwóch wysokoenergetycznych wiązań bezwodnikowych pozwala na kumulację znacznych ilości energii chemicznej. Odłączone w czasie hydrolizy grupy fosforanowe mogą zostać stosunkowo łatwo ponownie przyłączone w drodze fosforylacjifosforylacji. Szybka produkcja ATP umożliwia sprawne odtworzenie związku i jego ponowne wykorzystanie.
Budowa ATP i wynikające z niej właściwości sprawiają, że związek ten jest uniwersalnym nośnikiem energii biologicznie użytecznej. Energia uwalniana podczas hydrolizy ATP jest wykorzystywana przez komórkę do przemian wymagających nakładu energii, takich jak: aktywny transport błonowy, przewodzenie impulsów nerwowych, praca mięśni czy reakcje syntez.
ATP jest dla organizmu związkiem niezwykle istotnym, o czym świadczy wielkość jego produkcji. W stanie spoczynku w ciągu doby człowiek produkuje i zużywa około 40 kg tego związku! Podczas wysiłku fizycznego produkcja i wykorzystanie ATP zwiększa się kilkukrotnie.
Synteza sacharozy jako przykład sprzężenia reakcji ezgoergicznych i endoergicznych
W komórkach reakcje egzoergiczne i endoergiczne są ze sobą sprzężone w taki sposób, że energetycznie korzystna reakcja egzoergiczna dostarcza energii niezbędnej do przebiegu energetycznie niekorzystnej reakcji endoergicznej. W ten sposób powstaje układ, w którym zmiana energii swobodnej reakcji sprzężonej (deltaG) jest sumą wartości deltaG reakcji egzoergicznej i endoergicznej. Jeżeli deltaG reakcji sprzężonej ma wartość mniejszą od zera, oznacza to, że energia swobodna jest uwalniania, a reakcja zachodzi spontanicznie.
Dzięki aktywności swoistych enzymówenzymów energia uwalniania w czasie reakcji hydrolizy ATP jest wykorzystywana do różnych reakcji endoergicznych. Podczas sprzężenia obu tych reakcji dochodzi do odszczepienia reszty fosforanowej od ATP i przyłączenia jej do związku chemicznego będącego „wspólnym produktem pośrednim”. Oznacza to, że ten ufosforylowany związek jest jednocześnie produktem reakcji egzoergicznej i substratem reakcji endoergicznej.
Równoważniki energetyczne w komórce
ATP jest podstawowym nośnikiem energii w komórce. Istnieją także inne nukleotydy zawierające dwa wysokoenergetyczne wiązania chemiczne, dzięki którym pełnią one podobne funkcje do adenozynotrifosforanu. Związki te różnią się między sobą rodzajem zasady azotowej. Do równoważników energetycznych ATP zalicza się: urydyno‑5’-trifosforan (UTP), gunozyno‑5’-trifosforan (GTP) oraz cytydyno‑5’-trifosforan (CTP).
Nazwa nukleotydu | Skrót | Budowa | Źródło energetyczne dla reakcji |
---|---|---|---|
urydyno‑5’-trifosforan | UTP | urydyna + trzy reszty fosforanowe(V) | - synteza RNA |
guanozyno‑5’-trifosforan | GTP | guanozyna + trzy reszty fosforanowe(V) | - synteza RNA |
cytydyno‑5’-trifosforan | CTP | cytydyna + trzy reszty fosforanowe(V) | - aktywacja alkoholi |
Słownik
reakcje syntezy związków złożonych ze związków prostszych (np. białek z aminokwasów, cukrów z dwutlenku węgla i wody), wymagające dostarczenia energii, która zostaje zmagazynowana w wiązaniach chemicznych
miara ilości energii użytecznej, czyli takiej, która może zostać wykorzystania do wykonania pracy
białko lub cząsteczka RNA posiadające zdolność do przyspieszenia przebiegu reakcji chemicznej przez obniżenie energii aktywacji
zachodząca w żywych organizmach endoergiczna reakcja przyłączania reszty fosforanowej z nieorganicznego fosforanu przez kwas adenozynodifosforowy (ADP), z utworzeniem kwasu adenozynotrifosforowego (ATP), sprzężona w komórkach z procesami dostarczającymi energii
reakcje rozkładu związków złożonych na związki prostsze (np. polisacharydów na monosacharydy, białek na aminokwasy), podczas których dochodzi do zerwania wiązań chemicznych i uwolnienia energii
związek organiczny, zbudowany z zasady azotowej połączonej wiązaniem beta‑N-glikozydowym z pierwszym atomem węgla cukru pięciowęglowego
reakcja spontaniczna, podczas której dochodzi do uwolnienia energii; zmiana energii swobodnej (deltaG) ma wartości ujemne
reakcja niespontaniczna, podczas której niezbędne jest dostarczenie energii; zmiana energii swobodnej (deltaG) ma wartości dodatnie