Przeczytaj
Szwajcaria
Histoire générale – L’époque contemporaine 1770–1914[Szwajcaria] [n]ie przypomina żadnego innego państwa.
Nowoczesne państwo szwajcarskie jest dość młodym organizmem. Do 1848 r. stanowiło ono jedynie porozumienie niezależnych państw. Po utworzeniu jednego wspólnego państwa kantony zrezygnowały z pewnych przywilejów na rzecz Konfederacji - podobnie jak dziś poszczególne państwa przystępują do Unii Europejskiej. Szwajcaria jest narodem, który opiera się na politycznej woli istnienia – Szwajcarzy są Szwajcarami, dlatego że chcą nimi być
(Hanspeter Kriesi). Obok siebie funkcjonują tu cztery grupy językowe:
niemiecka,
francuska,
włoska,
retoromańska
oraz dwie główne grupy religijne (katolicy i protestanci), tworząc 26 kantonów, stanowiących organizmy quasi-państwowe.
Pamięć narodowa Szwajcarów opiera się na mitach założycielskich. Jednym z nich jest legenda o Wilhelmie Tellu, który sprzeciwił się uciskowi sędziego rządzącego w kantonie Uri w imieniu Habsburgów. Ważnym i obecnym w świadomości narodowej Szwajcarów przykładem poświęcenia się dla ojczyzny jest też Arnold Winkelried, legendarny średniowieczny bohater, który wsławił się w bitwie pod Sempach, kierując na siebie włócznie wroga. Inna fikcyjna postać, będąca symbolem Szwajcarii, to Heidi, kilkuletnia dziewczynka znana z książki Johanny Spyri.
Belgia
BelgiaWalonia i Flandria to dwa kraje, które dla uproszczenia eurokraci nazywają Belgią.
Belgia ukształtowała się na przestrzeni wieków pomiędzy dwoma wielkimi mocarstwami: francuskim i niemieckim. Ludność Belgii składa się z obywateli pochodzenia germańskiego (FlamandówFlamandów) i romańskiego (WalonówWalonów).
Walonia i Flandria, tworzące dzisiejszą Belgię, od końca XV w. były połączone pod panowaniem dynastii Habsburgów, a od 1713 r. pod panowaniem austriackim. Zjednoczenie Belgii i Niderlandów, do którego doszło w roku 1815, było sztuczne, bo obszary Walonii i Flandrii były bardziej zintegrowane ze sobą niż z Niderlandami. W momencie ponownego oddzielenia się od Niderlandów w 1830 r. nie istniały jeszcze państwa narodowe we współczesnym rozumieniu, dlatego poziom utożsamiania się z państwem i jego instytucjami ma w przypadku Belgii inny charakter niż w przypadku typowego państwa narodowego. Cechą łączącą Walonię i Flandrię była wspólna religia – katolicyzm – inna od wyznawanego w Niderlandach protestantyzmu. Konieczność walk z Niderlandczykami o utrzymanie świeżo zdobytej niepodległości umocniła wśród Belgów poczucie jedności. Początkowo było to państwo unitarne (jednolite). Poprawka do konstytucji z 24 grudnia 1970 r. zapoczątkowała jednak powstanie trzech wspólnot, wyodrębnionych na podstawie kryterium przynależności kulturowej: niderlandzkiej, francuskiej i niemieckiej oraz podział państwa na trzy regiony według kryterium terytorialnego: Flandrię, Walonię i Brukselę. W 1993 r. Belgia stała się państwem federalnym.
Charakterystyczne dla współczesnej Belgii są problemy wynikające z trudności w osiągnięciu konsensusu przez reprezentacje polityczne obu grup etnicznych. System partyjny Belgii uznawany jest za jeden z najbardziej rozdrobnionych we współczesnych demokracjach, dlatego po wyborach często miesiącami nie udaje się sformować wspólnego rządu.
Odmienna jest współczesna tożsamość kulturowa i związana z nią odrębność literatury francuskojęzycznej od flamandzkiej, belgijskiej od francuskiej itp. W XIX w., w momencie powstania niepodległej Belgii, flamandzkie elity, choć pielęgnowały własną kulturę i tradycje, znały też język francuski, który był wtedy językiem międzynarodowym. Obecnie młode generacje Flamandów chętniej uczą się języka angielskiego. To pogłębia proces kulturowej izolacji obydwu grup. Decentralizacja systemu edukacji przekłada się na coraz mniejszą wiedzę o kulturze całej Belgii i jej historii oraz sprzyja pogłębianiu flamandzkiej i walońskiej odrębności.
Hiszpania
La Nacionalitat CatalanaSztuczna organizacja państwowa zamieszkiwana przez wiele narodów hiszpańskich.
Państwo hiszpańskie powstało na zasadzie umowy w celu obrony tradycji oraz religii wspólnej dla ludów iberyjskich, a w epoce nowożytnej, aby prowadzić skuteczną politykę imperialną, w której ogromną rolę odgrywał katolicyzm. W Hiszpanii wspólnota etniczna nigdy nie pokrywała się z bytem politycznym. Długotrwały proces wykuwania się pojęcia narodu hiszpańskiego nie zakończył się pełnym powodzeniem i nie doprowadził do eliminacji lokalnych tożsamości – w szczególności baskijskiej i katalońskiej.
Od XVIII w. Hiszpania była już tylko cieniem dawnego imperium, a tradycje, na których kreowane było pojęcie Hiszpanii, nie realizowały skutecznie misji budowania wspólnoty narodowej. Wszystko to sprawiło, że Enric Prat de la Riba w opublikowanej w 1906 r. pracy pt. La nacionalitat catalana (Narodowość katalońska) stwierdził, że w ogóle nie można posługiwać się pojęciem „narodowość hiszpańska”, Hiszpania nie należy bowiem do jednego narodu, lecz stanowi jedynie „sztuczną organizację państwową”, zamieszkiwaną przez wiele „narodów hiszpańskich”.
Współczesna Hiszpania jest jednym z tych państw Europy, w których tendencje odśrodkowe są bardzo wyraźne. Kraj składa się z 17 regionów. Zaledwie osiem z nich to regiony historycznej Kastylii: Madryt, Castilla‑León, Castilla‑La Mancha, Extremadura, Murcia, Cantabria, La Rioja oraz mocno skastylianizowana Aragonia. Regiony te stanowią rdzeń państwa hiszpańskiego, gdzie zdecydowanie dominuje tożsamość hiszpańska i rządzą partie ogólnohiszpańskie. W pozostałych regionach istnieje duża odrębność – zarówno kulturowa, jak i polityczna.
Katalonia oraz Walencja – regiony te od XVIII w. należą do najbogatszych regionów Hiszpanii, z silnym i prężnym mieszczaństwem. Bogactwo mieszkańców Katalonii sprawiało, że mieli wysokie poczucie własnej wartości, swojej kultury i języka, a co za tym idzie – silne poczucie tożsamości i potrzebę jej zachowania. Jej wyrazem jest język kataloński.
Kraj Basków oraz część prowincji Nawarra – tutejsza tożsamość narodowatożsamość narodowa odwołuje się do ich najstarszego w Europie języka, a także do odmiennego pochodzenia etnicznego BaskówBasków.
Galicja – tu bazą odmiennej tożsamości również jest język; miejscowe dialekty różnią się od języka hiszpańskiego/kastylijskiego, a wiele słów jest podobnych do języka portugalskiego.
Baleary – izolacja poszczególnych wysp sprawia, że ich mieszkańcy mają wyraźne poczucie przynależności do danej wyspy, a słabe poczucie przynależności do regionu jako całości.
Obecnie groźba wykluczenia z Unii Europejskiej hamuje aspiracje niektórych regionów (np. Katalonii) do wyjścia z Hiszpanii, zwłaszcza bez zgody władz centralnych.
Wielka Brytania
Britons: Forging the NationNaród zasadniczo wymyślony.
Na Wyspach Brytyjskich czynnik etniczny również nie decyduje o tożsamości narodowej. Od czasów średniowiecza istnieje tożsamość angielskaangielska, szkockaszkocka, walijskawalijska i irlandzkairlandzka. Czym jest jednak tożsamość brytyjska? Faktem jest, że elity Anglików, Szkotów i Walijczyków zjednoczyły się w elitę brytyjską.
Brytyjskość (Britishness):
spontaniczna lub inspirowana tożsamość unionistyczna odczuwana w równym stopniu przez Szkotów, Irlandczyków, Walijczyków i Anglików;
tożsamość używana za granicą (poza Wyspami), szczególnie w okresie istnienia Imperium Brytyjskiego (kolonii).
Wielka Brytania jest fenomenem współistnienia rozmaitych koncepcji narodunarodu, państwa i społeczeństwa w ramach jednego organizmu politycznego, którego jednym ze spoiw jest monarcha. Jej mieszkańcy czują się jednocześnie Brytyjczykami, jak i Anglikami, Szkotami, Walijczykami i Irlandczykami.
Słownik
naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię, posługujący się językiem angielskim
protonaród waskoński mówiący językiem euskara, zamieszkujący tereny na granicy Hiszpanii i Francji nad Zatoką Biskajską
umiejętność pokojowego rozwiązywania konfliktów, której symbolem jest patron Szwajcarii, Mikołaj z Flüe
ludność pochodzenia germańskiego, mówiąca dialektem holenderskim, zamieszkująca północną część Belgii
grupa etniczna zamieszkująca hiszpańską Galicję, posługująca się językiem galicyjskim
naród pochodzenia celtyckiego zamieszkujący Irlandię, historycznie posługujący się językiem irlandzkim, współcześnie wypieranym przez angielski
ludność stanowiąca większość mieszkańców Hiszpanii, mówiąca po kastylijski (hiszpańsku)
naród romański mówiący po katalońsku, zamieszkujący hiszpańską Katalonię, Balerary, Andorę, południową Francję i Sardynię
ogół mieszkańców pewnego terytorium, mówiących jednym językiem, związanych wspólną przeszłością oraz kulturą, mających wspólne interesy polityczne i gospodarcze
naród celtycki zamieszkujący Szkocję i Irlandię Północną posługujący się historycznie językiem szkockim oraz celtyckim językiem gaelickim
zbiór przekonań, postaw i emocji, który zostaje ukształtowany w związku z poczuciem więzi z narodem, opartej na wspólnocie pochodzenia i wspólnocie ziemi
naród celtycki zamieszkujący głównie Walię i Anglię, mówiący po walijsku
ludność pochodzenia romańskiego, mówiąca po francusku, zamieszkująca środkową i południową część Belgii