Przeczytaj
Historia warszawskiego getta
22 lipca 1942 roku rozpoczęła się wielka akcja likwidacyjna warszawskiego gettagetta. Dzięki powołanej przez Emanuela Ringelbluma grupie Oneg Szabat, która dokumentowała życie i zagładę getta, zachowały się wspomnienia tego czasu.
Kronika getta warszawskiego wrzesień 1939— styczeń 1943UmschlagplatzUmschlagplatz. Bohaterskie siostry [szpitalne] – jedyne, które ratowały bez pieniędzy, Szmerling – oprawca z biczem. Sceny ładowania do wagonów. Gorliwość policji żydowskiej. Odrywanie rodziców od dzieci, żon od mężów, rabin Kanał, Lubliner. Rozstrzeliwanie na placu tych, którzy nocą próbowali zbiec przez otwory w murach. Oswobadzanie w przebraniu lekarzy, sióstr szpitalnych. Kitle lekarskie uratowały setki inteligentów, urzędników KOM (Komitet Opiekuńczy Miejski). Gmina – Remba na placu. Wielka fabryka. (…) Tragedia złapanych dwu, trzy i pięciokrotnie. Matka nie chciała pójść bez dziecka. Ojciec nie chciał pójść bez żony itd. A potem wszyscy poszli do wagonu. Ze względu na dzieci setki rodzin poszło na Umschlag.
Podczas akcji panował jeszcze większy niż dotychczas głód. Obietnica 3 kg chleba i kilograma marmolady za dobrowolne stawienie się na placu przeładunkowym przy ul. Stawki przyciągnęła tłumy. W pierwszych tygodniach akcji ludzie jeszcze wierzyli, iż wywózki oznaczają rzeczywiście wysiedlenie na Wschód.
W wyniku wielkiej akcji likwidacyjnej w obozie zagłady Treblinka II zostało zamordowanych ok. 300 tys. osób. Nieco ponad 11 tys. trafiło do obozów pracy, ponad 10 tys. zmarło bądź zostało zabitych na terenie getta, 8 tys. uciekło na stronę aryjską.
W getcie, które zmieniło się w obóz pracy, pozostało ok. 55 tys. ludzi. Kiedy Niemcy wkroczyli tam 18 stycznia 1943 r. z zamiarem ostatecznej likwidacji, zaskoczyły ich kule żydowskich bojowców. Po czterech dniach wojska niemieckie wycofały się z getta, likwidacja została odroczona na kilka miesięcy. Ponowną próbę podjęto 19 kwietnia 1943 r. Tym razem 22 grupy żydowskich bojowców, reprezentujących zbrojne organizacje: Żydowską Organizację BojowąŻydowską Organizację Bojową, Żydowski Związek Wojskowy oraz grupy zbrojne Polskiej Partii Robotniczej, stawiły opór wkraczającym do getta oddziałom armii niemieckiej. Powstanie trwało miesiąc, choć faktycznie walka zbrojna toczyła się przez trzy dni, później Niemcy palili dom po domu, zmuszając bojowców i ludność cywilną do wyjścia. Część powstańców ukrywała się w bunkrach. Komenda ŻOB, około 300 bojowców z Mordechajem Anielewiczem na czele, przeniosła się do bunkra na Miłej 18. 8 maja bunkier ten został odkryty, Niemcy wrzucili do środka gaz i obstawili 5 wyjść. Bojowcy, myśląc, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia, postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo. W bunkrze było jednak 6 wyjść, dzięki czemu mała grupa powstańców się uratowała. Drugą symboliczną datą końca powstania i zarazem likwidacji dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest 16 maja 1943 r., kiedy to na rozkaz Jürgena Stroopa, komendanta policji i SS, Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie.
Armia Krajowa wsparła powstanie w getcie: przekazała ŻOB 50 pistoletów, 80 kg materiałów wybuchowych do konstrukcji butelek zapalających i nieznaną liczbę granatów. Próbowała też podjąć dwie akcje zbrojne, lecz nie przyniosły one powodzenia (informacja za: Żydowski Instytut Historyczny).
„Potrzeba mówienia wynika z potrzeby pamiętania”
Hanna Krall napisała reportaż na temat powstania w getcie warszawskim przez przypadek. W planach miała tekst o jednej z łódzkich fabryk, ale ponieważ bardziej zaciekawił ją artykuł o pionierskiej operacji serca w Łodzi, postanowiła o niej napisać. Doktor Marek Edelman miał sprawdzić, czy artykuł nie zawiera błędów.
Marek Edelman. Życie do końcaZastanawiam się, co by tu powiedzieć, i zaczynam, że moja redakcja, czyli 'Polityka', mieści się na dawnym terenie getta. 'Pan był w getcie, prawda?' - mówię. 'Byłem' - odpowiada. 'Ja pracuję blisko ulicy Anielewicza. Znał Pan może tego Anielewicza osobiście?'. 'Znałem'. Zapytałam: 'Jaki on był?'. 'Chodził w harcerskim mundurku, grał na bębnie i lubił dowodzić'. Nie wierzyłam własnym uszom... Pomyślałam: On mówi o legendarnym przywódcy powstania, swoim dowódcy... Mówi, jak było, nic go nie obchodzi, jak 'należy' mówić. Jeśli jest w nim więcej takich zdań....
Z rozmów powstaje Zdążyć przed Panem Bogiem, zapis wspomnień Marka Edelmana, który ukazuje się najpierw w miesięczniku „Odra”, a w 1977 r. zostaje wydany w całości. Książka jest o tyle przełomowa, iż temat żydowskiego oporu był dotąd właściwie nieobecny w literaturze, HolokaustHolokaust w ogóle należał w ówczesnych czasach do tematów niewygodnych. Reportaż Krall, przywracając pamięć o powstaniu i powstańcach, zyskał uznanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
KrallWiem tyle, że w całej tej książce wcale nie Edelman jest najważniejszy. On będzie w podręcznikach historii. Ale kto będzie pamiętał o Zygmuncie? O Ruth, która miała brzoskwiniową cerę i zmarnowała im sześć naboi, kiedy nieudolnie próbowała popełnić samobójstwo?
Słownik
(wł. ghetto, z hebr. ghet – pismo rozwodowe, rozwód; separacja, oddzielenie) –wywodzi się od określenia obszaru starej odlewni na obrzeżach Wenecji, gdzie znajdowała się żydowska dzielnica w czasach Republiki Weneckiej; 1. część miasta zamieszkana przez mniejszość narodową, rasową lub religijną; 2. w czasie II wojny światowej: przymusowo zamknięta dzielnica żydowska; 3. odizolowana społeczność, rządząca się własnymi prawami, niechętna ludziom z zewnątrz
(gr. holokaustos – całopalenie, ofiara całopalna) – Zagłada Żydów w Europie dokonana przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej. W wyniku tego ludobójstwa zginęło ok. 6 mln Żydów
(niem. Umschlagplatz – plac przeładunkowy) – nieistniejący dziś kompleks bocznic kolejowych przy ulicy Stawki 4/6 w Warszawie, obsługujących w okresie międzywojennym stację Warszawa Nadwiślańska (Warszawa Gdańska). Miejsce to wykorzystywali Niemcy w latach 1942–43 do gromadzenia Żydów z warszawskiego getta przed ich wywózką do obozów zagłady
konspiracyjna organizacja zbrojna, utworzona w getcie warszawskim 28 lipca 1942 r. Komórki ŻOB powstały także w gettach w Białymstoku, Będzinie, Częstochowie, Krakowie i Sosnowcu. Przywódcą ŻOB‑u w trakcie powstania w getcie był Mordechaj Anielewicz