Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Dobrze znamy ten widok (Rys. 1.). Krople deszczu uderzają w powierzchnię wody i wywołują rozchodzenie się fal o kształcie okręgów. Jaki jest mechanizm tego zjawiska? Cząsteczki wody popchnięte w dół przez upadającą kroplę, zaczynają drgać w górę i w dół, a energię swoich drgań przekazują sąsiednim cząsteczkom. W ten sposób na powierzchni wody rozchodzi się fala.

RI3ufkjL4gef5
Rys. 1. Fale na powierzchni wody.
Źródło: dostępny w internecie: https://www.pexels.com/photo/water-drop-photo-220213/ [dostęp 23.04.2022 r.].

Fale na powierzchni wody możemy zobaczyć. Ale często o rozchodzeniu się fali wnioskujemy ze skutków, jakie ona wywołuje.

Falą jest dźwięk. Źródło dźwięku, na przykład drgająca błona bębna, powoduje periodyczne zagęszczenia i rozrzedzenia cząsteczek powietrza. Wprawione w drgania cząsteczki powietrza przekazują ten ruch drgający coraz dalej i w ten sposób rozchodzi się fala dźwiękowa. Gdy fala ta dotrze do nas, wprawi w drgania błonę bębenkową w uchu, w wyniku czego usłyszymy dźwięk.

Światło ma również charakter falowy - jest falą elektromagnetyczną. Fale elektromagnetyczne rozchodzą się także w próżni, więc nie ma mowy o drganiach cząsteczek ośrodka. W tym przypadku, w przestrzeni rozchodzą się drgania wektorów natężenia pola elektrycznego i magnetycznego.

Choć natura wymienionych fal jest różna, to wszystkie one podlegają tym samym prawom odbicia i załamania.

Prędkość rozchodzenia się fali jest zależna od ośrodka, w którym się ona rozchodzi. Na przykład, fala dźwiękowa w powietrzu ma prędkość 343 ms, a w żelazie aż 5120 ms. Prędkość światła w powietrzu jest minimalnie mniejsza niż w próżni, możemy więc przyjąć przybliżoną wartość vIndeks dolny 1 = 3·10Indeks górny 8ms. Natomiast w wodzie światło porusza się znacznie wolniej – prędkość ta wynosi vIndeks dolny 2 = 2,25·10Indeks górny 8ms.

Co stanie się, gdy fala świetlna biegnąca w powietrzu natrafi na powierzchnię wody? Popatrz na zdjęcie przedstawiające powierzchnię jeziora (Rys. 2.). Na pierwszy planie widzimy kamienie znajdujące się pod wodą, a dalej odbicie przybrzeżnych drzew. Oznacza to, że część światła odbiła się od powierzchni wody, a część przeszła do wody i odbiła się od podwodnych kamieni.

RXmcJ6fNrQcO1
Rys. 2. Światło padające na powierzchnię jeziora częściowo odbija się od powierzchni, a częściowo przechodzi do wody.
Źródło: dostępny w internecie: https://www.pexels.com/photo/trees-and-pond-537393/ [dostęp 23.04.2022 r.].

Bieg promieni świetlnych przedstawia Rys. 3.

RfoCtOHXj0UTR
Rys. 3. Odbicie i załamanie promienia świetlnego padającego na powierzchnię wody.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Kąt padania  definiujemy, jako kąt między promieniem padającym i normalnąNormalnanormalną (prostopadłą) do płaszczyzny odbijającej falę. Analogicznie, kąt odbicia jest kątem między promieniem odbitym i normalną. Jak widzimy na rysunku, kąt odbicia równy jest kątowi padania:

Jest to prawo odbicia fali.

Promień, który przeszedł do wody, tworzy z normalną kąt , mniejszy od kąta padania. Kąt nazywamy kątem załamania.

Prawo załamania fali mówi, że iloraz sinusów kąta padania i kąta załamania równy jest stosunkowi prędkości fali w pierwszym i drugim ośrodku:

(1)sinαsinβ=v1v2

gdzie jest kątem padania (kątem między promieniem padającym i normalną do powierzchni rozgraniczającej ośrodki), - kątem załamania (między promieniem załamanym i normalną), to prędkość fali w pierwszym ośrodku (w powietrzu), - prędkość fali w drugim ośrodku (w wodzie). Zwróćmy uwagę, że kąty przyjmują wartości w zakresie od 0Indeks górny o do 90Indeks górny o, a dla tego zakresu funkcja sinus jest rosnąca, czyli przy wzroście kąta rośnie także wartość sinusa tego kąta.

Prędkość światła w wodzie jest mniejsza, niż w powietrzu i dlatego, gdy światło przechodzi z powietrza do wody, stosunek v1v2 jest większy od 1 i kąt załamania jest mniejszy niż kąt padania . Oznacza to, że promień światła załamuje się w kierunku do normalnej (Rys. 3.).

Zwróćmy uwagę, że załamanie fali następuje, gdy fala przechodzi przez granicę dwóch ośrodków, w których fala rozchodzi się z różną prędkością, przy czy kierunek propagacji fali nie jest prostopadły do powierzchni rozgraniczającej ośrodki. Fala padająca prostopadle do powierzchni (kąt padania równy zeru) nie załamuje się i przechodzi do drugiego ośrodka, zachowując swój kierunek propagacji.

Stosunek prędkości światła w obu ośrodkach oznaczamy literą nIndeks dolny 21 i nazywamy współczynnikiem załamania światła drugiego ośrodka względem pierwszego:

(2)v1v2=n21

Prawo załamania fali możemy więc zapisać:

(3)sinαsinβ=n21

A jak wygląda przejście promienia świetlnego z wody do powietrza? Pokazuje to Rys.4. Teraz prędkość w pierwszym ośrodku (w wodzie, nadal oznaczona jako ) jest mniejsza niż w drugim (w powietrzu – ).

Prawo załamania fali w tym przypadku zapiszemy:

(4)sinαsinβ=v2v1

Kąt załamania jest większy niż kąt padania i promień załamany odchyla się w kierunku od normalnej.

Również w tym przypadku, część światła odbija się od powierzchni wody. Gdy kąt padania jest mały, niewielka część światła jest odbijana, a prawie całe przechodzi przez granicę ośrodków, zmieniając kierunek. Przy coraz większych kątach padania zmniejsza się udział światła załamanego, a zwiększa udział światła odbitego.

Gdy zwiększamy kąt padania (Rys. 5.), w pewnym momencie kąt załamania stanie się równy 90Indeks górny 0 (promień 3 na Rys. 5.). Taki kąt padania nazywamy kątem granicznym, . Dla kątów większych od granicznego załamanie fali jest niemożliwe i fala w całości odbija się od granicy ośrodków. Zjawisko to nazywamy całkowitym wewnętrznym odbiciem (Rys. 6.).

Zauważmy, że zjawisko to występuje tylko wtedy, gdy fala przechodzi z ośrodka o mniejszej prędkości do ośrodka o większej prędkości i kąt załamania jest większy od kąta padania.

R1W1NhVeDLzh7
Rys. 4. Gdy promień świetlny przechodzi z wody do powietrza załamuje się w kierunku od normalnej.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R5f25kECJHpfw
Rys. 5. Kąt graniczny to kąt padania, któremu odpowiada kąt załamania równy 90o.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1RlaliZsXUxA
Rys. 6. Gdy kąt padania jest większy od kąta granicznego, następuje całkowite wewnętrzne odbicie.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Zjawisko załamania światła jest przyczyną ciekawych efektów, znanych z życia codziennego. Wędkarz obserwujący rybę, widzi ją bliżej powierzchni wody, niż znajduje się ona w rzeczywistości. (Rys. 7a.). Jest tak dlatego, że podczas przejścia światła odbitego od ryby przez granicę woda – powietrza, kierunek promieni świetlnych zmienia się. Nasz mózg interpretuje obraz tak, jak go zazwyczaj widzi w powietrzu, czyli znajdujący się na przedłużeniu promieni wpadających do naszych oczu. Stąd przesunięcie obrazu ryby.

Rys. 7b. pokazuje słomkę zanurzoną w wodzie, która wydaje się złamana. To również skutek załamania światła przy przejściu z wody do powietrza. Sprawdź, czy w twojej szklance też wystąpi ten efekt.

Rzp0k41ULo1qj
Rys. 7. Złudzenia optyczne spowodowane załamaniem światła przy przejściu z wody do powietrza.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, Krystyna Wosińska, licencja: CC BY 4.0.
Normalna
Normalna

(ang.: normal) - prosta prostopadła do pewnej powierzchni.