Jedną z form energii mechanicznej jest energia potencjalnaEnergia potencjalnaenergia potencjalna ciała. Wynika ona ze wzajemnego oddziaływania ciał i jest zależna od ich położenia względem siebie. Ze względu na to, jakie oddziaływanie opisuje, dodaje się jeszcze do jej nazwy dodatkowy człon i mówi na przykład o energii potencjalnej elektrycznej, energii potencjalnej sprężystości czy energii potencjalnej grawitacji. I to właśnie tej ostatniej chcielibyśmy się dokładnie przyjrzeć.
Wartość energii potencjalnej grawitacji zależna jest od masy oddziaływujących ze sobą ciał oraz od odległości między nimi. Wyraża się ona wzorem:
Zastanówmy się, jak zmienia się energia potencjalnaEnergia potencjalnaenergia potencjalna ciała przy jego przemieszczaniu się w przestrzeni kosmicznej. Zacznijmy od prostego przypadku, a mianowicie ruchu planety dookoła Słońca. Jeśli rozpatrzymy założenie, które przyjął Kopernik w swojej teorii heliocentrycznej (Rys. 1.) i potraktujemy tor ruchu planety jako okrąg, wówczas zauważymy, że jej energia potencjalna nie zmienia się, gdyż odległość pomiędzy środkiem planety, a Słońcem oraz ich masy pozostaną stałe.
RHSDIzWKsgMCu
A jak będzie wyglądała zmiana energii, jeśli przyjmiemy za Keplerem, że planety krążą dookoła Słońca po elipsach (Rys. 2.)?
RJ9SL1dVqN9hq
Możemy zauważyć, że wartość energii potencjalnej grawitacji przyjmuje najmniejszą wartość w punkcie leżącym najbliżej Słońca (zwanym peryhelium), gdyż w tym miejscu – odległość pomiędzy planetą a Słońcem jest najmniejsza. W miarę oddalania się od tego punktu energia potencjalna rośnie po to, by w aphelium (punkcie oddalonym najbardziej) osiągnąć wartość największą. Zmiana ta odbywa się kosztem energii kinetycznej.
Pozostaje jeszcze wyjaśnienie, dlaczego we wzorze pojawia się minus. Otóż jest to konsekwencją przyjęcia hipotetycznie poprawnego założenia, że w odległości ciała ze sobą nie oddziałują. Energia potencjalna zwiększa się zatem wraz z odległością od źródła pola tak, by w nieskończonej odległości osiągnąć wartość zero.
Wiemy już, jak zmienia się energia w przypadku okrążania danego ciała niebieskiego. Pozostaje jeszcze zastanowić się, co się stanie, gdy zaczniemy odsuwać ciało w stronę nieskończoności. Wyobraźmy sobie, że ciało przesuniemy z punktu A znajdującego się w odległości od źródła pola grawitacyjnego do punktu B znajdującego się w odległości (Rys. 3.). Jak zmieni się jego energia potencjalna grawitacji?
R1WAJaXD9XLoy
Zmianę energii potencjalnej przy przesuwaniu ciała z punktu A do punktu B można wyznaczyć odejmując wartości energii w tych punktach (warto pamiętać, że im bliżej powierzchni danej planety znajduje się ciało, tym jego energia potencjalna jest mniejsza):
Analizując powyższe zależności, należy jeszcze zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię. Otóż zmiana energii potencjalnej nie zależy od toru ruchu, po jakim będziemy przesuwali ciało, a jedynie od doboru punktów: początkowego i końcowego.
RKF4Kz0JhTT1h
Słowniczek
Energia potencjalna
Energia potencjalna
(ang. potential energy) - energia układu ciał oddziałujących ze sobą grawitacyjnie, zależna od masy ciał i odległości między ich środkami.
Pole grawitacyjne
Pole grawitacyjne
(ang. gravitational field) - modyfikacja własności przestrzeni sprawiająca, że na każde ciało o masie , umieszczone w pobliżu masy będącej źródłem pola, działa siła grawitacyjna.