REnnDlMVPay6n
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia dwie szaroniebieskie kule toczące się po siatce. Siatka deformuje się, wygina pod naciskiem kul. Jest to wyobrażenie odkształcenia przestrzeni przez obiekty obdarzone masą. Na tle ilustracji umieszczono tytuł "Jak zmienia się energia potencjalna ciała w polu grawitacyjnym podczas przemieszczania ciała?".

Jak zmienia się energia potencjalna ciała w polu grawitacyjnym podczas przemieszczania ciała?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/kula-jest-wp%C5%82yw-na-przestrzeni-wok%C3%B3%C5%82-czas-gm508460520-85277025 [dostęp 9.01.2020 r.], iStockphoto, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

Do tej pory rozpatrywaliśmy zmiany energii potencjalnej nad powierzchnią planety. Może warto zastanowić się teraz, jak zmiana ta będzie wyglądała, gdy ciało przemieści się na przykład z Ziemi na Księżyc, lub zacznie oddalać w nieskończoność. Co się wówczas stanie z jego energią? O tym w niniejszym materiale.

RfEngKP3YcVSK
Rys. a. Czy sonda Voyager opuszczając Układ Słoneczny straciła już całą energię potencjalną? A może jest jednak odwrotnie?
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Voyager_in_space_(PIA17049).jpg [dostęp 5.05.2022 r.], domena publiczna.
Twoje cele

Po zapoznaniu się z treścią niniejszego materiału:

  • przypomnisz sobie, czym jest energia potencjalna i jaki wzór ją opisuje,

  • przeanalizujesz, jak zmienia się energia potencjalna ciała przy jego przemieszczaniu się w polu grawitacyjnym,

  • przeanalizujesz zmianę energii potencjalnej grawitacji planet w czasie ich ruchu dookoła Słońca,

  • zastosujesz poznane informacje do rozwiązywania zadań rachunkowych.