Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przypomnijmy wiadomości o okręguokrągokręgu.

Przykład 1

Okrąg to zbiór punktów płaszczyzny, które są równo oddalone od jednego wybranego punktu, zwanego środkiem okręgu.

Popatrzmy na poniższy obrazek i przypomnijmy, jakie ważne pojęcia z nim się wiążą.

RRT3c57VejT5v

Rozwiązanie

Jeżeli za środek okręgu przyjmiemy punkt O, to odległość tego środka od dowolnego punktu okręgu jest równa promieniowipromień okręgupromieniowi r:
(OA=r, OB=r, OC=r).

Odcinek łączący dwa punkty okręgu, przechodzący przez jego środek nazywamy średnicą okręgu. Średnica okręguśrednica okręguŚrednica okręgu jest jednocześnie najdłuższą cięciwą i jej długość jest równa 2r: BC=2r.

Cięciwa okręgucięciwa okręguCięciwa okręgu to dowolny odcinek łączący dwa punkty leżące na okręgu (na naszej ilustracji przykładowa cięciwa to odcinek BA).

Prosta zawierająca cięciwę to sieczna okręgusieczna okręgusieczna okręgu; ma ona dwa punkty wspólne z okręgiem (np. prosta przechodząca przez punkty BC czy też prosta przechodząca przez punkty AB).

Prosta, która ma tylko jeden punkt wspólny z okręgiem, to styczna do okręgustyczna do okręgustyczna do okręgu. Z każdego punktu leżącego na zewnątrz okręgu można poprowadzić dwie styczne do tego okręgu (w naszym przykładzie to prosta przechodząca przez punkty SP oraz prosta przechodząca przez punkty SQ).

Punkty PQ to punkty styczności. Odcinki SPSQ są równe.

Promień poprowadzony ze środka okręgu do punktu styczności jest prostopadły do stycznej w tym punkcie.

Przykład 2

Jaką wspólną ważną własność mają okręgi? Jak ją odkryć?

Rozwiązanie

W każdym okręgu stosunek długości okręgu do jego średnicy równa się tej samej liczbie niewymiernej π, której najbardziej popularne i najczęściej używane przybliżenie to 3,14.

Liczba π to najsłynniejsza stała w matematyce; powinien ją znać każdy uczeń kończący szkołę podstawową. Historia tej liczby oraz historia określania coraz większej liczby cyfr w jej rozwinięciu dziesiętnym (czyli znajdowania coraz dokładniejszych jej przybliżeń) jest bogata i fascynująca. Możemy przeczytać o niej wiele w różnych źródłach. My skupmy się teraz na pytaniu: jak odkryć tę ważną własność okręgu?

Można przeprowadzić eksperyment matematyczny: zmierzyć (np. nitką, którą później rozwiniemy wzdłuż linii z podziałką) dowolny okrągły przedmiot, potem znaleźć jego średnicę (podpowiedź jak to zrobić w poniższym rysunku, gdzie dwie proste prostopadłe mogą być wyznaczone np. przez naroże stołu):

R1LtEOmiHg5X9

i podzielić dwie liczby przez siebie. Oczywiście pamiętajmy, że wykonanie jednego eksperymentu, czy też wykonanie wielu eksperymentów przez wielu uczniów nie stanowi dowodu, ale pozwala postawić hipotezę dotyczącą stosunku długości okręgu do jego średnicy.

Przykład 3

Czy istnieją okręgi w szczególny sposób związane z innymi figurami geometrycznymi?

Rozwiązanie

Tak. Chyba najbardziej znanym przykładem jest tutaj okrąg dziewięciu punktów, czyli okrągokrągokrąg, który przechodzi przez dziewięć charakterystycznych punktów dowolnego trójkąta. Punktami tymi są: środki boków, spodki trzech wysokości oraz punkty dzielące na połowy trzy odcinki, które łączą wierzchołki tego trójkąta z jego ortocentrum, czyli punktem przecięcia jego wysokości:

RXiZo1vzmyHbq

Bardzo ciekawa jest historia odkrycia tego okręgu. W 1822 roku Karl Wilhelm Feuerbach, którego nazwiskiem nazywa się czasem okrąg dziewięciu punktów, zauważył, że sześć charakterystycznych punktów trójkąta – środki boków oraz spodki wysokości – leżą na wspólnym okręgu. Krótko potem matematyk Olry Terquem niezależnie udowodnił istnienie takiego okręgu i jako pierwszy zauważył, że leżą na nim również środki odcinków łączących wierzchołki z ortocentrum. Jako pierwszy użył on nazwy „okrąg dziewięciu punktów”.

Przykład 4

Czy na powierzchniach innych niż płaszczyzna też istnieją okręgi?

Rozwiązanie

Tak, na przykład na powierzchni kuli też można skonstruować okręgi. Przekrój kuli  płaszczyzną przechodzącą przez jej środek,  wyznacza na jej powierzchni okrąg wielki. Inne przekroje  wyznaczają na jej powierzchni okręgi o promieniach mniejszych niż promień kuli, jak obrazuje to poniższy rysunek.

R1a7xGijoHhR0

Okręgi widzimy też na globusie, który jest modelem kuli ziemskiej. Przykładem okręgu wielkiego jest równik, okręgów małych – równoleżniki:

R1XVrQ5u6GsBP
Ciekawostka

Każdy okrąg na sferze można przedstawić jako okrąg równoleżnikowy. Wystarczy zmienić położenie równika tak, żeby jego płaszczyzna była równoległa do płaszczyzny wyznaczonej przez wybrany okrąg.

Długość i średnicę okręgu równoleżnikowego, leżącego na szerokości geograficznej x0,π2 można obliczyć za pomocą wzorów:

L=2πRcosx,
d=2Rπ2-x,

gdzie R oznacza długość promienia sfery.

Patrząc na zakrzywienie sfery możemy jednak zadać sobie kolejne pytanie: Jak możemy szukać prostej na powierzchni zakrzywionej, jeśli tam nie ma nic prostego – wszystko jest krzywe?

Przykład 5

Rozważmy sytuację: Mamy dwa różne punkty na płaszczyźnie: AB. Wiemy, że najkrótsza droga między nimi, to droga zawarta w prostej przechodzącej przez nie. Czy, gdy będziemy przedłużać w nieskończoność końce linii, w której zawarta jest najkrótsza droga między dwoma punktami, końce tej linii spotkają się gdziekolwiek?

Rozwiązanie

Odpowiedź jest prosta. Nie, ponieważ „długość” prostej jest nieskończona.

Wyobraźmy sobie teraz taką sytuację na sferze i odpowiedzmy na powyższe pytanie.

R1SSesWXGQ5Eh

Załóżmy, że pinezki wbite w kulę styropianową reprezentują punkty na sferze. Gumka recepturka o kolorze niebieskim przedstawia najkrótszą drogę między tymi punktami, czerwona – najdłuższą. Obserwujemy, że utworzyły one łuki. Gdy zaczniemy teraz wydłużać „drogę”, między dwoma punktami w obu kierunkach, to te „przedłużenia” spotkają się, tworząc jej dopełnienie do pełnego okręgu.

Łącząc dwa dowolone punkty na sferze wydłużyliśmy linię i otrzymaliśmy okrąg wielki.

Przez okrąg wielki uznajemy sferyczną prostąprosta sferycznasferyczną prostą. Wzdłuż tej prostej mierzymy odległości na sferze.

Skoro wiemy, czym jest prosta sferyczna, przejdziemy teraz do definicji trójkąta sferycznegotrójkąt sferycznytrójkąta sferycznego.

Trójkąt sferyczny
Definicja: Trójkąt sferyczny

Trójkąt sferyczny to część powierzchni kuli, zawarta między trzema łukami kół wielkich przecinających się parami.

RG2miA5exyssz

Długość boku trójkąta sferycznego, to długość krótszego łuku koła wielkiego przechodzącego przez jego dwa wierzchołki. Odległość między tymi punktami nazywamy odległością sferyczną. Odległość sferyczna może być mierzona bezpośrednio przez kąt wewnętrzny mierzony w stopniach. Ponadto w trójkącie sferycznym nie może być dwóch boków, których długości byłyby większe niż połowa okręgu (większe od 180°).

Ważne!

Na sferze suma kątów wewnętrznych trójkąta jest zawsze większa od 180°.

Słownik

okrąg
okrąg

zbiór wszystkich punktów na płaszczyźnie, których odległość od ustalonego punktu (zwanego środkiem okręgu), jest równa zadanej odległości (zwanej promieniem okręgu)

promień okręgu
promień okręgu

odległość punktu okręgu od jego środka

średnica okręgu
średnica okręgu

cięciwa przechodząca przez środek okręgu

cięciwa okręgu
cięciwa okręgu

odcinek łączący dwa punkty leżące na okręgu

styczna do okręgu
styczna do okręgu

prosta mająca z okręgiem dokładnie jeden punkt wspólny

sieczna okręgu
sieczna okręgu

prosta przecinająca okrąg w dwóch punktach

prosta sferyczna
prosta sferyczna

okrąg wielki na sferze

trójkąt sferyczny
trójkąt sferyczny

część powierzchni kuli, zawarta między trzema łukami kół wielkich przecinających się parami