Przeczytaj
Jeziora reliktowe
Jeziora reliktoweJeziora reliktowe stanowią pozostałość po dawnych zbiornikach morskich, zatokach lub dużych jeziorach. Powstawanie jezior reliktowych przypisuje się procesom wypiętrzającym lub obniżeniom poziomu morza, które powodują odcięcie się lub podział dawnych części mórz, które stają się jeziorami reliktowymi. Przykładem jest Morze Kaspijskie lub Jezioro Aralskie.
Przykłady jezior reliktowych na świecie
Morze Kaspijskie
To największe jeziorojezioro na świecie jest zbiornikiem bezodpływowym i zalicza się do jezior słonych. Morze Kaspijskie jest jeziorem reliktowym, które powstało wskutek wydźwignięcia górotworów w wyniku kolizji płyt tektonicznych: indyjskiej, arabskiej i afrykańskiej z euroazjatycką, w wyniku czego doszło do zamknięcia Oceanu TetydyOceanu Tetydy i powstania nowych zbiorników wodnych. Szacuje się, że zbiornik ten powstał około 5,5 miliona lat temu. Jezioro – Morze Kaspijskie – nie ma żadnego połączenia z oceanem światowym. Dla jego obiegu wody ma znaczenie dostawa wody rzekami i wysokie parowanie. W związku z tym zasolenie jeziora jest zróżnicowane – w północnej części zasolenie jest znikome, w części środkowej i południowej zasolenie wzrasta do ok. 10‑12 promili, natomiast rekordowe - ok. 300 promili odnotowuje się w zamkniętej zatoce Kara Bogaz Goł. Podobnie zmienia się głębokość jeziora: od 5 m na północy do 1025 m na południu.
Jezioro Aralskie
Jezioro Aralskie zaliczane jest do bezodpływowych jezior słonych. Położone jest na terenie Kazachstanu i Uzbekistanu. Jezioro ma mniej zróżnicowaną głębokość w porównaniu do Morza Kaspijskiego, zawiera się ona w przedziale od 6 do 68 m. Według Nicka Middletona Jezioro Aralskie zaczęło tworzyć się na początku holocenu, kiedy zostało zapoczątkowane zasilanie jeziora przez rzekę Amu‑daria.
Jezioro Aralskie stanowi przykład jednej z większych katastrof ekologicznych na świecie wynikającej z antropopresji, czyli negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Przyczyny katastrofy sięgają lat 20. XX wieku, są związane z decyzją władz ZSRR o założeniu olbrzymich plantacji bawełny na terenach pustynnych (pustynia Karakorum), które miały zostać nawadniane przez kanały nawadniające wzdłuż Amu‑darii i Syr‑darii, co spowodowało pomniejszenie się stanu wody w jeziorze. O skutkach tych wydarzeń możesz przeczytać w materiale opisującym klęskę Jeziora Aralskiego.
Słownik
naturalny śródlądowy zbiornik wodny, w którego podłożu występują materiały słabo przepuszczalne lub nieprzepuszczalne
[łac. relictum, pozostałość] jezioro będące pozostałością dawnego zbiornika morskiego lub dużego jeziora
ocean istniejący od późnego karbonu do wczesnego neogenu; znajdował się po wschodniej stronie Pangei
zespół połączonych ze sobą wszystkich oceanów i mórz na powierzchni Ziemi